اردوغان: امیدواریم تنش‌ها بین آمریکا و کره شمالی به جنگ تبدیل نشود

نگام ، بین الملل _ رئیس جمهور ترکیه نسبت به تبدیل تنش‌ بین آمریکا و کره شمالی به بحرانی جهانی هشدار داد.

به گزارش آناتولی فارسی ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که پس از اقامه نماز جمعه در مسجد حضرت علی در گفتگو با خبرنگاران، نسبت به تبدیل تنش‌ ها میان آمریکا و کره شمالی به بحرانی جهانی هشدار داد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین تصریح کرد:

در حال حاضر ۱۶ کشور جهان در زمینه سلاح‌های هسته ای به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته اند. در بین این‌ها ۳ کشور وجود دارد که قدرت جدی در تسلیحات هسته‌ای فعلی و به روز را دارا هستند. آرزو می کنیم که این تهدیدات و تنش‌ها بین آمریکا و کره شمالی به جنگ تبدیل نشود. زیرا احتمال دارد این جنگ تنها بین این دو کشور باقی نماند. حتی می‌تواند آغازگر روند یک تهدید دیگر نیز باشد. امیدواریم این تنش‌ها صرفا در بعد بحث سیاسی بوده و به پایان برسد.

آماده ایم تا کمک‌های انسانی را ادامه دهیم . ما پایانه مرزی جلوه‌گوز را برای ادامه کمک های انسانی از جمله غذا و دارو باز نگه خواهیم داشت، اما در خصوص کمک تسلیحاتی طبیعتا امکان مساعدت وجود ندارد و اجازه عبور تسلیحات را نخواهیم داد. مذاکرات در خصوص ادلب نیز ادامه دارد و بویژه سازمان اطلاعات ملی ترکیه در این خصوص با روسیه و ایران مذاکره می کند. مذاکرات مسکو درخصوص ادلب نیز پیشرفت مثبتی داشت. امیدوارم مساله ادلب هم در راستای نشست آستانه و مذاکرات درخصوص مناطق عاری از درگیری قرار گرفته و آن را نیز به نتیجه برسانیم.

دولت بررسی افزایش تعطیلات عید قربان امسال را در دستور کار خود قرار داده است. اگر واقعا شرایط مساعد باشد تعطیلات ۱۰ روزه اتفاق خوبی برای صنعت توریسم داخلی و خارجی خواهد بود. این تعطیلی نواقص این صنعت که اکنون جان تازه ای گرفته است، به عنوان مثال امروز اعلام شد که ۸۰ درصد هتل های آنتالیا رزور شده است، را برطرف خواهد کرد. فکر می کنم اتفاق مبارکی خواهد بود و این مساله را در جلسه هیئت دولت که سه شنبه در مجتمع ریاست جمهوری تشکیل خواهد شد به رای خواهیم گذاشت.