آثار حذف واژه «طلاق» از شناسنامه زنان مطلقه

نگام، زنان – ارائه لایحه «حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه» خبری بود که کمتر از ۵ روز پیش از سوی سازمان ثبت احوال کشور اعلام شد. «حمید درخشان نیا»، رئیس سازمان ثبت احوال با اعلام این خبر گفت: «در حال حاضر فقط واژه طلاق از شناسنامه خانم هایی که عقد کرده اند اما دوشیزه هستند حذف می شود اما هم اکنون پیش نویس حذف واژه طلاق برای همه زنان مطلقه را تهیه کرده ایم.»

البته تلاش برای حذف واژه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه از سوی نمایندگان مجلس در گذشته هم مطرح شده بود اما نتوانسته بود نظر اغلب نمایندگان را به خود جلب کند. بسیاری از کارشناسان و متخصصان حوزه زنان و خانواده نیز معتقدند با اینکه حذف واژه طلاق می تواند حضور فعال زنان در جامعه را افزایش دهد اما ترویج کتمان کاری پیامد منفی ای است که نباید آن را فراموش کرد. بر اساس آنچه «فریده غیرت»-حقوقدان- به «ایران» می گوید: «حذف واژه طلاق در شناسنامه اقدامی اصولی محسوب نمی شود و باید برای کاهش آسیب های این موضوع به مسأله آسیب شناسی معضل طلاق پرداخت.»

وی می افزاید: اگر واژه طلاق از شناسنامه فرد حذف شود و او این موضوع را با همسر جدیدش در میان نگذارد ما در واقع راه پنهان کاری را برای افراد ترویج کرده ایم. غیرت با اشاره به اینکه اغلب زنان مطلقه برای حضور در جامعه دچار مشکلاتی هستند، می گوید: شاید این اقدام بتواند راه دسترسی زنان مطلقه به مطالبات خود یعنی داشتن شغل و حضور فعال در جامعه را بهبود بخشد.

این حقوقدان با بیان اینکه تربیت، شناخت و فرهنگ جامعه نسبت به زنان مطلقه باید تغییر کند، بیان می کند: برخی اعلام می کنند که لازم نیست دیگر اسم شوهر سابق در شناسنامه ذکر شود چراکه زندگی …