دیدگاه چند تن از نمایندگان مجلس و چهره های سیاسی در رابطه با ترکیب کابینه دوازدهم

 نگام ، سیاسی _ علی مطهری بر این عقیده است که اراده روحانی در تحقق وعده ها و مطالبات مردم نقش اساسی و مهمی دارد ، او هم چنین معتقد است که : تجربه نشان داده دولت‌ها در دوره دوم خود موفق‌تر هستند.

مطهری: تجربه نشان داده دولت‌ها در دوره دوم خود موفق‌تر هستند.

علی مطهری بر این عقیده است که اراده روحانی در تحقق وعده ها و مطالبات مردم نقش اساسی و مهمی دارد.

 

نتیجه تصویری برای علی مطهری

به گزارش خانه ملت ؛ علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد اینکه کابینه دوازدهم تا چه اندازه می تواند وعده های رییس جمهور و مطالبات مردم را پاسخ دهد گفت: این موضوع بیشتر به اراده آقای روحانی بستگی دارد که بخواهد به وعده های که داده است عمل کند .

نماینده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد: با همین کابینه نیز رئیس جمهور قادر به عمل به وعده‌های خودش است البته باید اقای رئیس جمهور نیز این اراده را داشته باشد .

عضو کمیسیون فرهنگی افزود: فکر می کنم رئیس جمهور اراده عمل به وعده هایش را دارد منتها محقق کردن این وعده ها نیاز به آرامش و تدبیر و گفت و گو دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که انتقاداتی نسبت به عدم همراه بودن کابینه یازدهم با رئیس جمهور مطرح بود و آیا کابینه دوازدهم همراه رئیس جمهور خواهد بود گفت: در دور اول چون ممکن است برخی تصور کنند که رئیس جمهور در دور دوم رای نمی آورد اراده لازم را برای همراهی با رئیس جمهور نداشته باشد ولی در دور دوم چون این مراحل گذشته است همدلی و وحدت بهتری در کابینه وجود دارد .

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تجربه نشان داده است که معمولا دولت‌ها در دور دوم خودشان موفق تر و شجاع تر بودند .

 

حمایت غرضی از کابینه پیشنهادی روحانی؛ گزینه‌ها باتجربه‌اند

 

محمد غرضی می‌گوید: کابینه پیشنهادی دوازدهم کابینه‌ای کارشناسی است و سیاسی بسته نشده است.

 

نتیجه تصویری برای غرضی

به گزارش خبر آنلاین  سیدمحمد غرضی، وزیر اسبق نفت و پست و تلگراف با بیان اینکه کابینه دوازدهم با نگاه کارشناسانه چینش شده است، گفت: اکثر افرادی که در کابینه دوازدهم هستند در کابینه های قبل یا معاونت ها حضور داشته اند. اما وزیر پیشنهادی ارتباطات جوانی است که سوابق ممتدی ندارد اما انتخاب شده است. اما در کل وزرای انتخاب شده افراد کارشناس و باتجربه ای هستند که می توانند در راستای حل مشکلات کشور گام بردارند.

او ادامه داد: علاوه بر اینکه به نظر من کابینه کارشناسی است، باید بگویم که این کابینه سیاسی بسته نشده است. یعنی اعضای کابینه ای که معرفی شده اند عقبه اجتماعی ندارند عقبه کارشناسی دارند. وقتی کسی در امور سیاسی دخالت نکرده باشد به او تکنوکرات می گوییم. او یک کارشناس است اما عقبه اجتماعی ندارد. در این صورت خود رییس جمهور کارهای سیاسی را انجام می دهد. آقای هاشمی هم در دوره ای که دوره اولش بود گفت من خودم سیاسی هستم و لازم نیست اعضای کابینه سیاسی باشد. در حال حاضر هم به نظر می رسد  رییس جمهور تصمیم گرفته که کابینه خودش را بیشتر کارشناسی و عملیاتی معرفی کند تا یک کابینه سیاسی.

غرضی گفت: کابینه ای که با نگاه کارشناسانه چیده شده باشد، بیشتر به دستور رییس جمهور توجه می کند اما کابینه جدید باید بتواند با توجه به مشکلات مردم و عمق مشکلاتی که در یک وزارتخانه وجود دارد، به نفع جامعه اسلامی کار کند.

او گفت: اکثر وزرایی که در طول سال های گذشته بوده اند نتوانسته اند در مسیر قاچاق، مسائل اقتصادی و آموزش و پرورش موفق باشند. به عنوان مثال در موضوع قاچاق بیش از ۲۰ سال است که این موضوع گریبانگیر کشور است. دولت ها می آیند و می روند و قاچاق سر جای خودش همچنان هست. در مورد بیکاری و تورم هم همینگونه است.

غرضی ادامه داد: حسن روحانی از جانب مردم رای آورده است و به همین دلیل توان سیاسی بالایی دارد. با اینکه او یک کابینه با تجربه را به مجلس معرفی کرده است اما به نظر من کابینه موضوع آنقدر مهمی نیست. آنچه که در این میان مهم است این است که او بتواند این رای را نگه دارد و از آن حراست کند. اگر روحانی بتواند این کار را بکند به نفع نظام عمل کرده است. ۴ دولت قبلی در دولت دومشان بسیار گرفتار شدند و نتوانستند آنطور که باید و شاید از رای‌شان حراست کنند. امیدواریم که آقای روحانی بتواند این بار از رای خود حفاظت کند.

او با بیان اینکه کابینه یک ابزار و سیاست راهبرد است، ادامه داد: استراتژی توان فکری رییس جمهور است. اگر افراد در کابینه خوب به کار گرفته شوند کابینه می تواند موفق عمل کند.

 

همه راه‌ها به کابینه دوازدهم ختم نمی‌شود

اکنون نظر نمایندگان برای چهار سال سیاسی کشور و جامعه مهم است؛ آنها باید با سوال و جواب وزرای پیشنهادی را محک بزنند؛ سپس رای خود را به گلدان ها بیندازند. هرگز نباید وزیری را یک جانبه قضاوت کرد یا برای اینکه عضو گروه خاصی است رد کرد.

 

نتیجه تصویری برای سید رضا اکرمی

 

سیدرضا اکرمی طی نگارش یادداشتی نوشت: قطعا رئیس جمهور بعد از مشورت و تفکر در فرصتی مناسب کابینه را انتخاب کردند؛ و نتیجه شد آنچه که می‌بینید. ۵۰ درصد کابینه تغییر کرده است. علاوه بر این وزرا، معاونان و روسای سازمان هایی که در راس هستند نیز به همان اندازه که وزرا مهم هستند، نقش کلیدی در دولت دارند؛ بنابراین نباید همه داستان را به کابینه منحصر کرد.
اکنون نظر نمایندگان برای چهار سال سیاسی کشور و جامعه مهم است؛ آنها باید با سوال و جواب وزرای پیشنهادی را محک بزنند؛ سپس رای خود را به گلدان ها بیندازند. هرگز نباید وزیری را یک جانبه قضاوت کرد یا برای اینکه عضو گروه خاصی است رد کرد.
مطلب بعدی مشکلات موجود در جامعه است، مسئله اقتصاد، تولید و اشتغال باید بیشتر از بقیه مسائل جدی گرفته شود. کابینه ای که به مجلس معرفی شد باید حتما این مسئله و مسائل دیگر مانند اعتیاد، اختلاس و ولنگاری در جامعه را مورد توجه قرار دهد تا از غصه جامعه کم کند. در جامعه نیروی جوان زیادی وجود دارد که باید نسبت به آنها احساس مسئولیت کرد. بیکاری برای جوان ها از بیماری بدتر است.
کابینه بسیار مهم است اما نقش مردم و آگاهی آنها را نمی شود نادیده گرفت؛ درست نیست که خودمان را رها کنیم و منتظر باشیم کابینه همه مشکلات را حل کند.

 

جو به سود حجتی و شریعتمداری است

 

عضو هیئت رئیسه مجلس و عضو شورای مرکزی فراکسیون امید در گفتگو با «انتخاب» به بررسی شرایط رای آوری وزرا در مجلس پرداخت.

 

 

نتیجه تصویری برای اکبر رنجبرزاده

اکبر رنجبرزاده عضو هیئت‌رئیسه مجلس از جو مثبت مجلس نسبت به حجتی و شریعتمداری خبر داد.

رنجبر زاده در گفتگو با «انتخاب» اظهار داشت: حجتی با معارض و مخالف کمی مواجه است و جو کلی مجلس نسبت به ایشان مثبت است.

وی افزود: البته برخی مدیران حجتی ضعف هایی دارند و ما نسبت به این موضوع گله مند هستیم و امیدواریم در این باره اصلاحاتی صورت بگیرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه حجتی انسان متعهد و توانمندی است، گفت: جو مجلس نسبت به او مثبت است.

رنجبرزاده همچنین از شانس بالای شریعتمداری نیز برای کسب رای اعتماد در مجلس خبر داد.

وی گفت: گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صنعت، مدیر عاقل و خوبی است و کمتر شنیدمم مخالفتی با ایشان وجود داشته باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه فضا نسبت به شریعتمداری مثبت است، گفت: پیش از شریعتمداری، فردی را در وزارت صنعت داشتیم که در این وزارتخانه تحرک زیادی ایجاد نکرد، اما من فکر میکنم شریعتمداری از تسلط بالایی نسبت به سلف خود برخوردار است.

رنجبرزاده تاکید کرد: معتقدم با حضور شریعتمداری، وزارت صنعت چندین درجه موقعیتش ارتقا پیدا خواهد کرد.

وی همچنین رای احتمالی شریعتمداری در مجلس را بالا توصیف کرد.

 

 

ظریف، قاضی زاده، زنگنه و علوی به سادگی از مجلس رای اعتماد می گیرند/ رضایت مجلسی ها از وزارت بهداشت

 

ابوالفضل موسوی بیوکی عضو شورای مرکزی فراکسیون امید در مصاحبه با «انتخاب»، افزود: طرح تحول سلامت توانسته که در تحقق اهدافش موفق باشد و نماینده های مجلس از عملکرد وزیر بهداشت در حوزه های انتخابیه شان راضی هستند.

 

نتیجه تصویری برای ابوالفضل موسوی بیوکی

 

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وزیر بهداشت از جمله وزرای موفق دولت دوازدهم بوده است، در حرفه خودش تخصص دارد، بسیار فعال است و به نقاط مختلف کشور نیز سفر می کند که اینها از جمله ویژگی های مثبت دکتر هاشمی برای تصدی مجدد وزارت بهداشت است.

ابوالفضل موسوی بیوکی افزود: طرح تحول سلامت توانسته که در تحقق اهدافش موفق باشد و نماینده های مجلس از عملکرد وزیر بهداشت در حوزه های انتخابیه شان راضی هستند.

نماینده مردم یزد، همچنین درباره وضعیت سایر وزرای پیشنهادی دولت هم توضیح داد: چند نفر از وزرای دولت مثل آقایان زنگنه، هاشمی، علوی و ظریف که کارنامه موفقی داشتند، دوباره از مجلس رای اعتماد می گیرند، زیرا پرونده کاری و عملکرد آنها کاملا شفاف است.

 

 

کاظم جلالی در گفتگو با «انتخاب»: اگر روحانی به سمت اجماع ملی حرکت کند، همه برای او دعا خواهند کرد / مردم از اختلافات و دعواها خسته شده اند / کابینه روحانی قابل دفاع است

 

رئیس فراکسیون مستقلان مجلس گفت: اگر دولت دوازدهم به سمت اقتصاد مقاومتی و اجماع ملی گام بردارد در آینده هم کسانی که به او رای داده اند وهم کسانی که به او رای نداده اند، برای او دعا خواهند کرد.

 

نتیجه تصویری برای کاظم جلالی

 

کاظم جلالی در گفت وگو با «انتخاب» کابینه پیشنهادی دوازدهم را قابل دفاع دانست و گفت: با توجه به اقتضای جامعه، انتخاب های دکتر روحانی برای کابینه دوازدهم خوب و قابل دفاع است. امیدواریم در ۴ سال پیش رو بتوانیم از این فرصت ایجاد شده برای کشور به خوبی استفاده کنیم.

رئیس فراکسیون مستقلان مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا کابینه پیشنهادی را کابینه ۲۴ میلیونی می دانید که بتواند مطابق خواست این آرا قدم بردارد؟ تصریح کرد: همیشه پس از انتخابات هر کسی طبق علاقه و سلیقه خودش آرا را تعبیر می کند و همه کشور اعم از ۲۴ میلیون حامی دکتر روحانی و سایر افراد جامعه، تمایل دارند که مسئولان برای پیشرفت کشور حرکت کنند و خصوصا در حوزه هایی که مشکلات اصلی کشور از جمله اقتصاد و اشتغال در آن متمرکز هستند به دنبال این هستند که دولت این مشکلات را رفع کند و فضای کسب و کار داخلی را رونق دهد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر دولت آقای روحانی به سمت اقتصاد مقاومتی و حل مشکلات اقتصادی و اجماع ملی حرکت کند به نفع کشور است و در آینده هم کسانی که به او رای داده اند وهم کسانی که به او رای نداده اند، برای او دعا خواهند کرد. چرا که مردم از اختلافات و دعواهای سیاسی خسته شده اند.

 

برخی وزرا باید خود را ثابت کنند تا رای اعتماد بگیرند/ رفع نواقص طرح تحول، مشروط به ارتباط تنگاتنگ کابینه با قاضی زاده هست

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی طرح تحول نظام سلامت را یکی از برنامه‌های شاخص دولت یازدهم خواند و با تاکیدبر اینکه این طرح شرایط مناسبی را برای مردم ایجاد کرد، افزود: مردمی که در مقاطعی از زمان تا ۶۰ درصد فرانشیز درمان را از جیب پرداخت می‌کردند، با اجرای این طرح به نقطه‌ای رسیدند که بیماران روستایی ۳ درصد و بیماران شهری تنها ۶ درصد از هزینه‌های بستری را پرداخت می‌کنند.

 

نتیجه تصویری برای مهدی فرشادان

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی طرح تحول نظام سلامت را یکی از برنامه‌های شاخص دولت یازدهم خواند و با تاکیدبر اینکه این طرح شرایط مناسبی را برای مردم ایجاد کرد، افزود: مردمی که در مقاطعی از زمان تا ۶۰ درصد فرانشیز درمان را از جیب پرداخت می‌کردند، با اجرای این طرح به نقطه‌ای رسیدند که بیماران روستایی ۳ درصد و بیماران شهری تنها ۶ درصد از هزینه‌های بستری را پرداخت می‌کنند.

مهدی فرشادان در گفت و گو با “انتخاب” با بیان اینکه از میان وزرای پیشنهادی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی، تعدادی از آنها با رای اعتماد بالایی مواجه خواهند شد، گفت:‌ بررسی‌ها روی تعدادی دیگر از آنها همچنان ادامه دارد تا نقاط ابهام مشخص شده و بنا بر آن تصمیم‌گیری صورت گیرد. آنچه مشخص است اینکه چند تن از این وزرا وضعیت مطلوبی ندارند و به نوعی در نقطه ۵۰ درصد قرار هستند و باید خود را ثابت کنند.

وی با بیان اینکه طرح تحول به هر حال ممکن است ایراداتی هم داشته باشد، تصریح کرد:‌ باید این ایرادها رفع شود تا دولت بتواند در مدیریت دخل و خرج آن به مشکل برنخورد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ضمن یادآوری اینکه آغاز به کار طرح تحول نظام سلامت با دکتر هاشمی بوده است، خاطرنشان کرد: ایشان یک بار این مسیر را طی کرده و با جزئیات و نواقص آن آشناست. دکتر هاشمی بهتر از هر کس دیگری با مشکلات طرح تحول آشنایی و برای رفع نواقص آن نیز برنامه دارد، البته مشروط به اینکه کابینه هماهنگی تنگاتنگی با ایشان داشته باشند.

 

 

روحانی درباره انتخاب رحمانی‌فضلی به مردم توضیح دهد/کابینه پیشنهادی قابل‌قبول است/ عدم استفاده از زنان و اهل‌سنت از اشکالات کابینه است

محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: آقای روحانی درواقع داخل فضایی تصمیم می‌گیرد که شاید سایرین از چگونگی آن اطلاع درستی نداشته باشند، بنابراین باید درباره مسئله‌ای که مطرح‌شده توضیح مناسبی در مجلس به مردم دهد زیرا به هر حال عقبه ۲۴ میلیون رأی نیروهای اصلاح‌طلب و معتدل جامعه است و انتظارات زیادی ازجمله تغییرات در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها وجود دارد.

 

نتیجه تصویری برای رهامی

 

رویداد۲۴-محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: آقای روحانی درواقع داخل فضایی تصمیم می‌گیرد که شاید سایرین از چگونگی آن اطلاع درستی نداشته باشند، بنابراین باید درباره مسئله‌ای که مطرح‌شده توضیح مناسبی در مجلس به مردم دهد زیرا به هر حال عقبه ۲۴ میلیون رأی نیروهای اصلاح‌طلب و معتدل جامعه است و انتظارات زیادی ازجمله تغییرات در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها وجود دارد.

پس‌ازآنکه حسن روحانی لیست وزرا پیشنهادی برای دولت دوازدهم را تقدیم مجلس کرد در کمال تعجب نام عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت یازدهم نیز در بین آنان دیده شد. این رفتار رئیس‌جمهور ازاین‌جهت تعجب‌آور بود که او پس از انتخابات صراحتاً از این عضو دولت خود به دلیل عدم اخذ رأی افرادی که پس از ساعت ۱۲ در مراکز مربوطه حاضرشده بودند، گله کرد.

اما نکته دیگری که در چند روز اخیر درباره این گزینه هیئت دولت برای کابینه دوازدهم مطرح‌شده و بسیار از مسئله مورد اشاره رئیس‌جمهور جدی‌تر به نظر می‌رسد، بحث استخدام ها و انتصابات فامیلی او در وزارت کشور است.

او که متولد استان خراسان است در نشستی با حضور نمایندگان مجلس زمانی که دلیل انتخاب فرمانداران از بین خراسانی‌ها سؤال می‌شود، توضیح داده است که «خراسان بزرگ است و می‌توان تعداد زیادی فرماندار در آن پیدا کرد و واقعاً این‌گونه نیست که بخواهم هم‌ولایتی‌های خودم را انتخاب کنم.»

رحمانی فضلی درباره همکاری با برادران همسر خود در وزارت نیز گفته است: «به دلیل اینکه رشته تحصیلی وی برق و الکترونیک است برای اینکه یک نفر مطمئن جهت نظارت بر روند انتخابات الکترونیکی داشته باشم از ایشان خواهش کردم که کنترل‌های لازم را بر این سیستم داشته باشد. دیگر برادر همسر من در مشهد و شهرهای دیگر شهردار بوده است و آقای خندان‌دل ایشان را مأمور کرده تا کمک کنند.»

داستان انتصابات فامیلی در وزارت کشور یک داستان دنباله‌دار است و به همین‌جا ختم نمی‌شود، داماد او دارای سمت مشاور وزیر و پسر رحمانی فضلی، عضو کارگروه اقتصاد مقاومتی این وزارتخانه هستند. سید سلمان سامانی، رئیس مرکز مدیریت عملکرد بازرسی و امور حقوقی وزارت کشور نیز داماد خواهراومحسوب می‌شود.

محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با رویداد۲۴ درباره معرفی رحمانی فضلی به‌عنوان وزیر کشور با این پیشینه گفت: تشخیص نهایی درنهایت با نمایندگان مجلس است و باید منتظر ماند و دید که اعضای خانه ملت با توجه به مجموعه عملکرد وزیر کشور و شرایطی که رئیس‌جمهور برای انتخاب وزرا در پیش دارد و اینکه خیلی هم بر اساس سلیقه خود انتخاب‌ها را انجام نمی‌دهد، چه تصمیمی خواهند گرفت.

وی در ادامه اضافه کرد: نیازاست تا سطح محدودیت‌ها را دید و سنجید که آیا رئیس‌جمهور توانایی معرفی فرد دیگری با توجه به اینکه باید نظر مقام رهبری و برخی از نهادها را در نظر گیرد، داشته است؟ البته در بین مجموعه مدیران کشور افراد قوی و توانایی داریم و به قحط‌الرجال نرسیدیم، اما باید محدودیت‌ها و شرایط را باهم مشاهده کرد.

رهامی در این رابطه افزود: آقای روحانی درواقع داخل فضایی تصمیم می‌گیرد که شاید سایرین از چگونگی آن اطلاع درستی نداشته باشند، بنابراین باید درباره مسئله‌ای که مطرح‌شده توضیح مناسبی در مجلس به مردم دهد زیرابه هر حال عقبه ۲۴ میلیون رأی نیروهای اصلاح‌طلب و معتدل جامعه است و انتظارات زیادی ازجمله تغییرات در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها وجود دارد. ازجمله آنکه در دولت یازدهم نقل بوده که بسیاری از مدیران دوره احمدی‌نژاد همچنان در فرمانداری‌ها حضور دارند که این به مصلحت نیست.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ضمن اشاره به ایجاد تغییرات در استان‌ها تأکید کرد: در برخی از استان‌ها که رأی آقای روحانی از رئیسی کمتر شد یکی از دلایل آن در عدم‌ تغییر برخی از مدیرانی بود که از دوره احمدی‌نژاد باقی‌مانده بودند و آن‌چنان‌که مردم انتظار داشتند در استانداری و فرمانداری‌ها تغییرات صورت نگرفت، تمام این موارد را آقای رئیس‌جمهور باید در نظر گیرد.

این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها یادآور شد: اصلاح‌طلبان متأسفانه در مجلس اکثریت مطلق ندارند و همین امر سبب می‌شود در ارتباط با وزرا مجموعه نیروهای معتدل در نظر گرفته شود که شاید آقای روحانی به دلیل اخذ رأی بالا در مجلس رحمانی فضلی را معرفی کرده است و درصورتی‌که او رأی لازم را کسب نکند، طبیعی است که کفه ترازو به سمت اصلاحات و اعتدال بیشتر حرکت کرده است.

رهامی ارزیابی خود از کل کابینه را چنین توضیح داد: مسائلی که در خصوص وزیر کشور مطرح شد درباره کل کابینه هم صدق پیدا می‌کند. به عبارتی دیگر انتظار این بود که در هیئت‌وزیران از زنان استفاده شود و فقدان زنان در میان وزرای معرفی‌شده، یک نقص بسیار بزرگ است. علیرغم دیدگاه‌های اصلاح‌طلبانه و دنیاپسند شخص آقای روحانی، هنوز در کابینه از بین زنان کسی حضور ندارد و این مسئله در مقایسه با ۵۵ سال قبل اصلاً خوب نیست.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه بیان کرد: زنانی که در اواخر حکومت پهلوی به‌عنوان وزیر و مدیران سطح بالای کشور بر سرکار آمدند موفق عمل کردند و گرچه پس از انقلاب با برخی از آنان برخورد صورت گرفت، اما امروز در حوزه مدیریت از آنان به نیکی یاد می‌شود. در دوره دولت احمدی‌نژاد نیز خانم وحید دستجردی به‌خوبی وارد این میدان شد و ایستادگی در برابر فشار رئیس دولت برای تغییر رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نشان داد که زنان در جایگاه خود به‌خوبی کارمی کنند.

رئیس بنیاد بین‌المللی صلح و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها دراین‌باره افزود: یکی دیگر از اشکالات جدی در کابینه عدم توجه به قومیت‌ها و مذاهب است. ۱۰ الی ۱۵ میلیون نفر از جمعیت کشور ما اهل سنت هستند و گرچه کابینه با گرایش‌های مذهبی چیده نشده، اما حضور دو یا سه نفر از اهل سنت در کابینه می‌توانست پیام بسیار خوبی به داخل و خارج از کشور بفرستد و در منطقه نشان دهد که ایران به هم‌وطنان اهل سنت که همیشه حامی نظام و خصوصاً اصلاحات بودند، توجه دارد. تقریباً بالاترین درصد رأی آقای روحانی در استان‌های سنی نشین سیستان و بلوچستان و کردستان بوده است. البته در بین قومیت‌های آذری‌زبان هم به‌شدت کم‌توجهی صورت گرفته است.

وی در ادامه تأکید کرد: موارد فوق که موردنقد قرار گرفت باید حل شود، البته بحث مدیریت کلان کشور هم مطرح است. درمجموع کابینه آقای روحانی قابل‌قبول است و درصورتی‌که به‌جای نمایندگان مجلس بودم به آقای روحانی برای اخذ رأی و انتخاب کابینه قوی‌تر کمک می‌کردم، در حال حاضر هم همه باید به روحانی کمک کنیم و برای مدیران قوی و پاک دست کشور میدان کار و فعالیت فراهم کنیم، اما موافقت به معنای بسته شدن نقد نیست زیرا باید این کار انجام شود تا فضا برای تغییر و تحول به وجود آید.