ریچارد راتکلیف: اگر ایران همسرم را آزاد نکند، در دادگاه‌های بریتانیا شکایت خواهیم کرد

نگام، حقوق بشر – همسر نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی که به پنج سال حبس محکوم است، درباره آخرین مذاکرات بین ایران و بریتانیا می گوید: «دولت بریتانیا تاکنون فشارهایی به ایران آورده اما روند حوادث تا امروز غیرقابل پیش‌بینی بوده و پر از علائم ضد و نقیض است. به نظرم گروه‌های مختلف در درون حکومت سر آزادی نازنین اختلاف دارند و نازنین در این میان گرفتار شده است. من فقط می‌‌توانم امیدوار باشم و با تلاش‌هایم به نازنین هم نشان دهم که او تنها نمانده است.»

به گزارش کمپین بین المللی، ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری که در انگلستان زندگی می‌کند، به تصمیم سازمان ملل در اکتبر سال گذشته اشاره کرد و گفت: «سال گذشته در ماه اکتبر به سازمان ملل رفتیم و آنها حکم دادند که نازنین باید بلافاصله آزاد شود و مستحق گرفتن غرامت است و برای اجرای این امر به ایران شش ماه فرصت دادند اما تاکنون که اتفاقی نیفتاده است. ما تنها در دادگاه‌‌های بریتانیا طرح شکایت نکردیم که اگر نازنین به زودی آزاد نشود این کار را هم خواهم کرد و همچنین در سپتامبر امسال مجددا به سازمان ملل خواهم رفت.»

همسر نازنین زاغری با اظهار این‌که او از نظر جسمی و روحی در وضعیت نامساعدی به سر می‌برد، گفت: «نازنین افسرده است. سه چهار هفته پیش روانشناس تشخیص داده که او به افسردگی پیش‌رفته دچار شده، همچنین نازنین با مشکل بی‌خوابی و عدم تمرکز هم روبه‌روست. این روزها در مکالمه تلفنی بعضی اوقات رفتارش عادی است و بعضی وقت‌ها بسیار افسرده است.»