اردوغان: آلمان اول باید تکلیف پرونده ۴۵۰۰ تروریست را روشن کند

نگام ، بین الملل _ رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد که آلمان به پرونده ۴ هزار و ۵۰۰ تروریست که توسط ترکیه به آنها ارسال شده، بی توجهی کرده و رسیدگی نکرده است.

به گزارش آناتولی فارسی ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در جمع مردم شهر دنیزلی اظهار داشت: بنده پرونده ۴ هزار و ۵۰۰ تروریست را به خانم مرکل ارسال کردم. متاسفانه این پرونده ها مورد قبول واقع نشد. اکنون نیز پرونده ها در اختیار آنهاست. ولی ایشان از بنده تقاضای استرداد چندین نفر را دارند. اگر قوانین قضایی در کشور شما وجود دارد، در کشور ما نیز این قوانین اعمال می شود. همچنین شخصی که شریک ائتلافی وی است، نیز هر از گاهی این درخواست ها را مطرح می کند.

ادامه سخنان رئیس جمهور کشور به شرح زیر است:

معلوم بود که از دعوت ما از ترک تباران آلمان ناراحت خواهند شد. به تلاش های خود ادامه خواهیم داد. اکنون خطاب به برادران خود در اروپا اعلام می کنم که حق دموکراتیک خود را پای صندوق های رای و به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و درس خوبی به آنها بدهید.

وزیر امور خارجه فعلی آلمان نیز حد خود را نمی داند. شما در چه جایگاهی هستی که با رئیس جمهور ترکیه این گونه صحبت می کنی؟ شما باید با همتراز سیاسی خود و وزیر امور خارجه ترکیه گفتگو کنی. حد و حدودت را بدان. شما چقدر سابقه در امور سیاسی داری؟ چه تجربیاتی داری؟ زندگی ما در سیاست و مبارزات سیاسی گذشته است. از این رو برای ما مهم نیست که درهای گمرگی آلمان را باز می کنید یا نه. این موضوع اصلا اهمیتی ندارد. کشورهایی که درهای خود را به روی ما گشوده اند، با استقبال قبول کرده و ما نیز درهای کشورمان را به رویشان باز می کنیم. این کشورها برای ما کافی هستند.

اکنون ما هر چقدر بر عضویت در اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرگی تاکید می کنیم، در مقابل اتحادیه اروپا نیز به همین اندازه به این امر نیاز دارد. باید این موضوع را مورد دقت قرار دهیم.

اگر در روابطمان با اتحادیه اروپا وارد موضوعات محاسبه سود و ضرر شویم٬ در طول روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، صد در صد متضرر هستیم و در روابط تجاری کل نیز مساوی هستیم. کسانی که تا کنون به قول هایی که به ما داده اند، عمل نکرده اند، اکنون در خصوص شرایط موجود تهدیداتی را عنوان می کنند. وضعیت کنونی نشان می دهد٬ اگر هنوز ارزش هایی به نام اتحادیه اروپا وجود داشته باشد٬ این ارزشها در حال نابودی و اضمحلال هستند.

برخی از کشورهای اروپایی به تهدید کردن ما در مواردی از جمله صندوق های مالی مشترک و اتحادیه گمرکی عادت کرده اند. گویی ترکیه از اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی میلیاردها یورو حمایت مالی بلاعوض دریافت می کند که در معرض چنین تهدیداتی قرار می گیرد.

کشورهای اروپایی که گروه های تروریستی از قبیل فتو٬ پ.ک.ک و د.ح.ک.پ-ح آزادانه در آنها حضور دارند و فعالیت می کنند٬ به جای اینکه از مبارزات ضد تروریستی ترکیه حمایت کنند، حامی و پشتیبان این گروه ها هستند. این روش و اقدام آنها به معنای نابودی خودشان است. ما امیدواریم که سازمان ها، اتحادیه اروپا و همچنین اعضای آگاه این اتحادیه چنین اشتباهی را مرتکب نشوند. ترکیه کشور بزرگی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. یک شریک و پتانسیل بزرگ است. کسی، ترکیه را کوچک و ضعیف نشمارد.

اصلاحات را ابتدا از خودمان شروع خواهیم کرد. نباید از یک سیستم و قواعد ثابت انتظار تغییر در نتایج را داشت. به این اصلاحات نیاز داریم. اگر در پی ترکیه قدرتمند و مطمئن برای خود، دوستان و برادران خود هستیم، ابتدا باید قدرت ایجاد آن را با اصلاحات در حزب عدالت و توسعه فراهم آوریم.

وارد دوره ای می شویم که در آن، هیچ عرصه ای را در حوزه اقتصاد، امنیت، سرمایه گذاری و روابط بین المللی خود نیمه کاره رها نخواهیم کرد. در ۱۵ جولای دیدیم که دشمنان ملت و کشورمان چگونه با کوچک ترین ضعفی دنبال فرصتی برای ضربه زدن به کشورمان بودند. در این خصوص ما به عنوان حزب عدالت و توسعه، وظیفه سنگینی را بر دوش داریم. سرنوشت ترکیه و حزب عدالت و توسعه به هم گره خورده است. اگر ما ضعیف شویم، ترکیه هم ضعیف خواهد شد.