یلدریم: هیچ کشورى مانند ترکیه با داعش مبارزه نکرده است

نگام ، بین الملل _ بنعلی یلدریم اظهار داشت: نیروهاى ترکیه تاکنون ۴۶۰۰ تروریست شامل؛ ۳۸۰۰ نفر در سوریه و ۸۰۰ نفر در عراق به هلاکت رسانده اند.

به گزارش تی آر تی فارسی ، بنعلی یلدریم نخست وزیر ترکیه طى سخنانى در دیدار با سرمایه گذاران سنگاپوری این کشور گفت: “نیروهاى ما تاکنون ۴۶۰۰ تروریست شامل؛ ۳۸۰۰ نفر در سوریه و ۸۰۰ نفر در عراق به هلاکت رسانده اند. متاسفانه دیگر کشورها تاکنون به اندازه ترکیه در امر مبارزه با گروه تروریستی داعش مصمم نبوده و قاطعیت نشان نداده اند”.

ادامه سخنان نخست وزیر ترکیه به شرح زیر است:

– درگیری های موجود در سوریه و عراق تا ابد باقی نخواهد ماند. تسکین آلام مردم آنجا و آماده سازی آنها برای آینده مستلزم عزم و تلاش جدی است.

– ترکیه یک شریک تجاری خوب، دوست قابل اعتماد و یک همکار فعال است. ترکیه امروز یک کشورعضو گروه G20 است. ترکیه با داشتن ۲ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی٬ سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. کشور ما نقش فعالی در عرصه جهانی ایفا می کند.

– فرصت‌های زیادی بین ترکیه و سنگاپور وجود دارد. ترکیه پیشرفت‌های زیادی در ۱۵ سال گذشته داشته است. ما باید همچنان این روند را ادامه دهیم. زمینه های  همکاری تجاری زیادی وجود دارد. بازرگانان سنگاپور می‌توانند با بازرگانان ترکیه از این فرصت‌ها استفاده کنند.

– سنگاپور از منابع مالی قدرتمندی برخوردار است، پیمانکاران ترکیه پس از چین در ردیف دوم قرار دارند. وقتی تجربه، نیروی کار پرورش یافته و امکانات مالی در کنار هم قرار بگیرد موفقیت های بسیاری حاصل می شود. ترکیه از یک شبکه هواپیمایی قدرتمند در سراسر جهان برخوردار است که توان پرواز مستقیم به ۲۳۶ نقطه در جهان را داراست. ترکیه به سنگاپور پرواز مستقیم دارد که با افتتاح فرودگاه جدید این تعداد افزایش خواهد یافت.

– ترکیه یکی از مهمترین اعضای ناتو است. کشور ما نقش مهمی در زمینه مبارزه با تروریسم در ناتو دارد. ترکیه همچنین به فعالیت های خود در سازمان ملل متحد ادامه می دهد. ترکیه کشوری است که به همکاری های خود اولویت داده و یک سیاست فعال را دنبال می کند. هدف ما تقویت دوستی‌های موجود و کسب دوستان بیشتر در منطقه و حتی در آسیای شرقی است.

– دسترسی به خاور دور از طریق سنگاپور میسر است و همچنین ترکیه مسیر دسترسی به خاورمیانه به شمار می رود. با ویژگی‌های مشابهی با سنگاپور داریم، از شانس تبدیل آن به همکاری و فرصت کاری برخوردار هستیم. بازرگانان و تجار ما نیازمند امنیت و چشم اندازند. سال گذشته ترکیه با اقدام برای نابودی دموکراسی، رئیس جمهور و دولت مواجه شد. اما ملت وطن دوست ترکیه آن را سرنگون کرد. ما از آن روز به بعد دوستان خود را شناختیم، سنگاپور یکی از دوستان واقعی ما است. وزیر امور خارجه آنها بلافاصله به ترکیه آمد و از این بابت از آنها تشکر می کنم. علی رغم کودتای ناکام سال گذشته ۲.۹ درصد رشد داشته و امسال نیز انتظار رشد ۷ درصدی داریم.