قدرت الله علیخانی: فراکسیون امید نیمی از تلاشی که برای کدخدایی کرد تا عضو شورای نگهبان شود برای بیطرف انجام نداد

نگام ، سیاسی _ علیخانی با انتقاد از عملکرد فراکسیون امید در بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دوازدهم گفت : فراکسیون امید می دانست که فضا علیه بیطرف است، و باید اقدام مناسب و جدى انجام می‌داد.فراکسیون امید اگر به اندازه تنها نیمی از اندازه‌ای که برای رای آوری کدخدایی در شورای نگهبان تلاش کردند برای آقای بیطرف تلاش می‌کردند ، وی در کابینه حضور داشت.

به گزارش دیده بان ایران  قدرت الله علیخانی  نماینده ادوار مجلس درباره ارزیابی از وضعیت بررسی صلاحیت های وزرای دولت دوازدهم  گفت : بخش زیادی از مردمی که به حسن روحانی  رای دادند انتظارات و آرزوهایی داشتند که تغییر و تحول در کابینه جزء مهمی از این انتظارات بود،  البته دکتر روحانی تا حدودی این تغییرات را اعمال کرد ، اما واقعیت این است که بخشی از مردم انتظارات بیش از این داشتند به خصوص در ارتباط با وعده ای که دکتر روحانی درباره استفاده از زنان در سطح وزیر داده بود که محقق نشد.

وی در ادامه این مطلب افزود: در طرف مقابل دکتر روحانی می گوید که می توانستم ۱۷ قهرمان معرفی کنم اما این مشکلی را حل نمی کرد و اعتقاد وی بر این است که ۱۷ نفر هماهنگ و یک دست انتخاب کند تا کار در دولت به خوبی پیش برود و در واقعیت هم اصل هم خود روحانی به عنوان رییس جمهور است که باید با این تیم کار کند.

روحانی احمدی نژاد نیست که هرکاری دلش خواست انجام دهد

علیخانی در خصوص انتقادهای پیرامون چینش کابینه توسط روحانی نیز گفت : در این بین بخشی از معذورات روحانی برای جامعه روشن نیست ، روحانی احمدی نژاد نیست که به صورت خود اختیار هرکار می خواهد انجام دهد ، در یک شب وزیر عزل و  در یک روز چند استاندار جابجا کند و وزیر خارجه اش را در بیرون از کشور برکنار کند.

علیخانی با اشاره به سبقه فعالیت های حسن روحانی پیش از دوران ریاست جمهوری تاکید کرد: روحانی در وهله نخست شخصیتی روحانی است و باید ملاحظات مراجع و حوزه را نیز در نظر بگیرد و خود تاکید دارد که نزدیک به ۵۰ سال است که با رهبر انقلاب در ارتباط بوده و هست.

وی ادامه داد : همه این موارد واقعیاتی است که در جمهوری اسلامی وجود دارد منتها یکی مثل احمدی نژاد به سیم آخر می زند اما از روحانی انتظار چنین چیزی نیز نمی رود.

به بیطرف جفا شد / خاطره علیخانی از توصیه درباره بیطرف در پایان دولت اصلاحات

علیخانی همچنین با اشاره به عدم رای اعتماد به بیطرف گفت : مجلس نیز در جمع بندی به آنچه که خواست روحانی بود ، رای داد و باید به رای مجلس احترام گذاشت ، اما با این وجود من اعتقاد دارم نسبت به بیطرف جفا شد.

نماینده ادوار مجلس تصریح کرد : بیطرف متدین و متعهد است و سوابق درخشانی در انقلاب و در دوران وزارت دارد و شخصیتی معتدل و دلسوز است و در مجلس نیز تاکید کرد که همه دستاوردها متعلق به نظام و انقلاب است و حتی توفیقات خود در دوران وزارت را به نام خود مصادره نکرد و ما از این مدل افراد کم داریم .

روایت علیخانی از فضای مجلس روز رای گیری برای اعتماد به کابینه دوازدهم / در بین مخالفان بیطرف اصلاح طلبان نیز بودند

علیخانی در روایت از فضای مجلس در روز رای گیری برای اعتماد به کابینه دوازدهم گفت : آن روز احساس کردم فضای تندی علیه آقای بیطرف در بخشی از مجلس وجود دارد و البته نمایندگان مخالف علی القاعده نیت شخصی نداشتند و بعضا به دنبال منافع مردم و حوزه های انتخابیه خود بودند و در بین مخالفان آقای بیطرف برخى نیز از فراکسیون امید بودند و با حساسیت زیاد علیه وی موضع گرفتند.

بیطرف حاضر به خروج از چهارچوب قانون و ضوابط خودش نبود

علیخانی در خصوص این موضوع تاکید کرد : با آقای بیطرف تماس داشتم و تاکید کردم آقای حجتی توانست فضا را تغییر دهد و بخشی از آراء مخالف را به سمت خود برگرداند و گفتم در صحبت ها می توانید بخشی از این فضا را تغییر دهید .

وی در تشریح شخصیت بیطرف گفت: روحیه بیطرف با دیگران متفاوت است، ایشان مکرر بر قانون و ضوابط تاکید داشته و چهارچوبی برای خود دارد که از آن چهارچوب خارج نشده است و این موضوع نیز در راى نیاوردن ایشان اثر داشته است.

گلایه از فراکسیون امید / نیمی از تلاشی که برای کدخدایی کردند تا عضو شورای نگهبان شود برای بیطرف نکردند

علیخانی با انتقاد از عملکرد فراکسیون امید در بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دوازدهم گفت : فراکسیون امید می دانست که فضا علیه بیطرف است، و باید اقدام مناسب و جدى انجام می‌داد.

وی ادامه داد: فراکسیون امید اگر به اندازه تنها نیمی از اندازه‌ای که برای رای آوری کدخدایی در شورای نگهبان تلاش کردند  برای آقای بیطرف تلاش می‌کردند ، وی در کابینه حضور داشت.

کار تشکیلاتی فراکسیون امید انسجام ندارد

علیخانی با انتقاد از کار تشکیلاتی فراکسیون امید خاطر نشان کرد: متاسفانه کار تشکیلاتى در فراکسیون امید ضعیف است و بدتر از آن این که این ذهنیت شکل گرفته که فراکسیون حساسیتی نسبت به فردی مثل بیطرف که هم خط خودشان نیز هست ندارند.

وی تاکید کرد: فراکسیون امید از بیطرف شناخت داشت و باید مخالفان دیگر را قانع و دیگران را توجیه می‌کرد .

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ممکن است برخى  از اعضای فراکسیون از حرف های من برنجند افزود: هدف از این نقدها این است که دقت شود تا بعدها فراکسیون با این روند کار، آسیب نبیند.

علیخانی تصریح کرد: با بسیاری از اعضای فراکسیون امید ارتباط دارم و آن ها خود نیز از عملکرد برخى از هیات رییسه فراکسیون امید راضی نیستند و باید امیدوار باشیم در دو سال باقیمانده این مجموعه منسجم تر و موثرتر عمل کند