دیدار و نشست مشترک خبری اردوغان با محمود عباس

نگام ، بین الملل _ اردوغان: اسرائیل باید به اشغال گری و اقداماتی که به طرح دو دولتی برای حل مناقشه میان این کشور و فلسطین آسیب وارد می کند خاتمه دهد.

به گزارش تی آر تی فارسی ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در نشست مشترک خبری با محمود عباس، رئیس دولت فلسطین در آنکارا اظهار داشت: اسرائیل باید به اشغال گری و اقداماتی که به طرح دو دولتی برای حل مناقشه میان این کشور و فلسطین آسیب وارد می کند، خاتمه دهد.

وی افزود: “ما به عنوان نمایندگان کشوری که چهار قرن شرف خدمت گزاری به شهر قدس و مسجد الاقصی را داشته است، نمی‌خواهیم این شهر مقدس با حوادث درگیری و اشک و ریختن خون در متن اخبار قرار گیرد. راه رسیدن به صلح و ثبات پایدار در منطقه مشخص است. آن هم تشکیل دولت مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ با مرکزیت قدس است.”

اردوغان ادامه داد: “حمایت از طرح دو دولتی در فلسطین همزمان مسئولیت تاریخی جامعه جهانی در قبال مردم فلسطین است. یافتن راه حل در این خصوص نه تنها به نفع برادران فلسطینی ماست، بلکه همزمان به نفع اسرائیلی ها نیز است.”

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: “همچنان که در حوادث اخیر مشاهده کردیم، تشدید وضعیت به نفع کسی نیست. ما به عنوان دولت ترکیه همواره از تلاش ها در راستای تقویت روند صلح در فلسطین حمایت کردیم و حمایت خواهیم کرد. رعایت و حفظ حق و حقوق فلسطینی ها تنها راه رسیدن به صلح پایدار است.”

وی در ادامه بر تقویت وحدت و همبستگی بیشتر میان گروه های فلسطینی تاکید کرده و گفت: تقویت و حفظ این وحدت هم از لحاظ بهتر کردن شرایط زندگی برای مردم فلسطین و هم از حیث مساله این کشور ضروری است.

اردوغان در پایان ضمن اشاره به ادامه برنامه های کمک رسانی بنیاد و سازمان های ترکیه در فلسطین به ویژه نوار غزه اعلام کرد: سومین بسته کمک های بشردوستانه ترکیه به نوار غزه رسیده و همچنین عملیات احداث ۳۲۰ واحد مسکونی در مرکز این نوار مراحل پایانی را طی می کند.