انتقاد شدید نماینده آمریکا در سازمان ملل از همگرایی ایران و حماس

نگام ، بین الملل _ نماینده آمریکا در سازمان ملل مدعی شد که اظهارات یکی از مسئولان حماس درباره روابط نظامی جنبش با ایران نشان می دهد کشورمان تحریم های این سازمان را نقض کرده است.

به گزارش  شفقنا به نقل از خبرگزاری فرانسه (AFP)، «نیکی هیلی»، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد شامگاه پنج شنبه با صدور بیانیه ای اظهارات اخیر «یحیی السنوار»، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در نوار غزه و ابراز افتخار وی به روابط نظامی مستحکم جنبش با ایران را محکوم کرده و آن را یک «اعتراف خیره کننده» برشمرد که بنا به ادعای وی ثابت می کند کشورمان ممنوعیت اعمال شده از سوی سازمان ملل در رابطه با صادرات اسلحه را نقض می کند.

بر اساس این گزارش، رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه دوشنبه گذشته در گفت و گو با خبرنگاران ضمن تاکید بر این که ایران پشتیبانی اصلی گردان های «عزالدین قسام»، شاخه نظامی این جنبش به شمار می آید، در این باره افزود: پشتیبانی نظامی ایران از حماس و قسام راهبردی است و روابط ما با ایران نیز عالی است و به دوره پیشین خود بازگشته است.

در همین راستا نیز، نماینده آمریکا در سازمان ملل در بیانیه ای با اعلام این که بر اساس قطعنامه مهم سازمان برای تصویب توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی، ایران حق صادرات اسلحه را ندارد، آورده است: بار دیگر، ایران با واقعیت خود نمایان می شود.

هیلی که یکی از حامیان رژیم صهیونیستی به شمار می آید و همواره در سازمان ملل از کشورمان انتقاد می کند و پایبندی آن به توافق هسته ای را زیر سوال می برد، تاکید کرد که ایران باید به قطعنامه های سازمان پایبند باشد یا این که تصمیم بگیرد رهبری یک جنبش به ادعای وی «تروریستی و جهادی» یعنی حماس را بر عهده بگیرد.

به نوشته بخش عربی پایگاه خبری «سوئیس انفو»، جنبش حماس که آمریکا آن را یک سازمان تروریستی می داند از سال ۲۰۰۷ میلادی اداره غزه را بر عهده دارد و از سال ۲۰۰۸ تاکنون نیز سه بار با رژیم صهیونیستی وارد جنگ شده؛ این جنبش سال ها از ایران پشتیبانی مالی و نظامی دریافت می کرده تا این که به دنبال بروز جنگ داخلی در سوریه، از کشورمان فاصله گرفت، با این حال السنوار برای از سر گیری روابط مستحکم تلاش می کند و یک هیئت بلندپایه را نیز برای دیدار با مسئولان ایرانی اعزام کرده است.