واکنش ترکیه به اظهارات وزیر امور خارجه امارات

نگام ، بین الملل _ سخنگوی وزارت امورخارجه ترکیه در واکنش به ادعاهای بی اساس وزیر خارجه امارات، گفت که سیاست ترکیه در قبال سوریه از آغاز بحران در این کشور در راستای حمایت از وحدت سیاسی، حفظ یکپارچگی، تمامیت ارضی و یافتن راه حل سیاسی بود.

به گزارس تی آر تی فارسی ، حسین مفتی‌اوغلو، سخنگوی وزارت امورخارجه ترکیه در واکنش به ادعاهای بی پایه عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی مبنی بر نقش «استعماری» آنکارا در منطقه و اینکه ممکن است این نقش باعث بروز بحران‌هایی همانند بحران سوریه شود، گفت: بر همگان معلوم است که سیاست اتخاذ شده از سوی ترکیه در قبال سوریه از آغاز بحران در این کشور در راستای حمایت از وحدت سیاسی، حفظ یک پارچگی، تمامیت ارضی و یافتن راه حل سیاسی که بر اساس خواست مشروع مردم سوریه بوده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه ترکیه، تاکید کرد: ترکیه به عنوان کشوری که بیشترین آسیب را از بحران سوریه به دلیل همسایگی با این کشور متحمل شده است، خواهان پایان یافتن درگیریها در سوریه بر اساس مشارکت سیاسی و تمامیت ارضی و تداوم بقای این کشور به عنوان یک عضو حاکم و معتبر جامعه بین المللی است.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به این موارد نمی‌توان نقشه هایی را که به بهانه مبارزه با تروریسم، امنیت ملی کشورمان را تهدید می کند را قبول و تحمل کرد. ترکیه بر این باور است که مسئولیت تخریب و ویرانی ها در سوریه باید به مسببین اصلی آن ارجاع داده شود.

گفتنی است که عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی چندی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود مدعی شد: تهران و آنکارا یک نقش استعماری تاریخی در منطقه عربی ایفا می‌کنند و این نقش ممکن است باعث بروز بحران‌هایی همانند بحران سوریه شود.