رای الیوم: ممنوعیت حمله رسانه‌‌ای به ایران و مذهب تشیع در عربستان

نگام ، بین الملل _ یک روزنامه اینترنتی مستقل به نقل از منابع بلندپایه سعودی از ممنوعیت حمله به ایران و مذهب تشیع در رسانه های عربستان خبر داد.

به گزارش شفقنا به نقل از روزنامه «رای الیوم»، منابع بلندپایه سعودی در گفت و گو با این روزنامه اینترنتی اعلام کردند که دیوان پادشاهی عربستان روز یک شنبه از طریق مشاور رسانه ای خود به روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی در داخل و خارج کشور دستور اکید داده که هیچ گونه حمله ای علیه جمهوری اسلامی ایران یا مذهب تشیع انجام ندهند.

این منابع که نام آنها ذکر نشده در این باره تاکید کردند که ممنوعیت هر گونه حمله به ایران، نویسندگان سعودی مشغول فعالیت در رسانه های مذکور و یا در حال همکاری با آنها را در بر می گیرد و این مسئله در مورد رسانه های اجتماعی نیز صدق می کند.

بر اساس این گزارش، دستورالعمل مذکور در چارچوب سیاست همگرایی میان ایران و عربستان و به دنبال موفقیت موسم حج امسال و پایبندی حجاج ایرانی به توافق ها و تفاهم های میان دو کشور که به تحریم موسم حج از سوی ایران پایان داد، صادر شده است.

این در حالی است که «بهرام قاسمی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یک شنبه اعلام کرده بود که کشورش به یک هیات دیپلماتیک سعودی برای سفر به ایران روادید ورود داده و انتظار می رود این هیئت پس از پایان موسم حج وارد تهران شود تا از اماکن دیپلماتیک این کشور پس از قطع روابط میان دو کشور بازدید کنند و در سوی مقابل نیز یک هیئت ایرانی به همین منظور راهی عربستان خودهد شد.

قاسمی ضمن اعلام این که هیئت ایرانی دو هفته پیش روادید ورود به عربستان را از طریق سفارت این کشور در امان، پایتخت اردن دریافت کرده با این حال تاریخ سفر این هیئت به ریاض هنوز مشخص نشده، تاکید کرد که هیئت سعودی برای هواپیمای خود درخواست مجوز پرواز کرده و بدان نیز دست یافته است.

منابع دیپلماتیک در دبی در این باره به رای الیوم گفتند که هیئت دیلماتیک سعودی در سفر به ایران برای مرمت ساختمان سفارت عربستان در تهران که در ماه ژوئن سال گذشته میلادی از سوی تظاهرکنندگان خشمگین ایرانی در اعتراض به اعدام شیخ «نمر النمر»، روحانی شیعه عربستانی هدف حمله و آتش سوزی قرار گرفت، بی درنگ اقدامات لازم را اتخاذ خواهد کرد.

این منابع همچنین بعید ندانستند که سفارتخانه عربستان در تهران ظرف چند ماه و به محض پایان عملیات مرمت و ساخت و ساز، بازگشایی شود.