عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس:همه جناح ها ضرورت بازگشت به فضای آرام سیاسی را درک کرده اند

نگام ، سیاسی _ عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: امروز همه گروه ها و جناح ها دریک نگاه ملی و مشترک، ضرورت بازگشت به فضای آرام سیاسی را درک کرده اند.

علیرضا رحیمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درمورد سخنان دکتر حسن روحانی در گفت وگوی زنده تلویزیونی شامگاه سه شنبه مبنی بر این که اگر بخواهیم فضای سیاسی کشور را بسنجم، من این فضای یک ماه گذشته را خیلی می‌پسندم. دراین یک ماه گذشته انتقادها سالم‌تر و نرم‌تر بود و لحن‌های خشونت‌آمیز در فضای رسانه‌ای ما کمتر دیده می‌شد، تاکید کرد: هر سال در حوزه دموکراسی یک قدم جلوتر می رویم به عنوان نمونه در هر انتخابات ما شاهد مشارکت بیشتر مردم و همچنین بهتر و سازنده تَر شدن فضای سیاسی کشور هستیم.

وی افزود: در هر دوره مشاهده می کنیم که تبلیغات در انتخابات درحال تحول است و فضاهای رقابتی و مشارکت مردم افزایش یافته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: مقایسه اجمالی انتخابات سال های ٨٨ ، ۹۲ و ۹۶ به روشنی نشان دهنده افزایش فرهنگ رقابت های انتخاباتی است.

رحیمی با تاکید بر این که مردم همواره خواهان آرامش در کشور هستند، گفت: مردم انتظار ندارند اختلاف مدیریتی بین دستگاه های دولتی و با رسانه ای شدن دغدغه و ناآرامی در سطح جامعه ایجاد کند.

وی یادآور شد: امروز همه گروه ها و جناح ها در یک نگاه ملی و مشترک کاملا ضرورت بازگشت به فضای آرام سیاسی در جامعه را درک کرده اند.

عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس افزود: پیش نیاز اهداف توسعه ای کشور، تأمین آرامش در فضای سیاسی و اقتصادی جامعه است ، آرامش در فضای سیاسی تاثیر مثبت و مستقیم در فضای اجتماعی و فعالیت های اقتصادی خواهد داشت.

رحیمی ادامه داد: اگر به دنبال امنیت سرمایه گذاری در داخل کشور هستیم یکی از شاخص های آن، آرامش سیاسی در کشور است که این امر با همدلی و همکاری همه گروه ها و جناح ها با حفظ مواضع جناحی و اصولی امکان پذیر است.

وی افزود: مجلس در رای اعتماد به وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم نشان داد که علاوه بر این که نگاه به آینده دارد نگاهی تعاملی و سازنده نیز دارد که این نگاه سازنده منافاتی با استفاده از إبزار نظارتی مجلس و پاسخگویی وزیران و رییس جمهوری به مجلس نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا ، یکی از محورهای گفت و گوی تلویزیونی رئیس جمهوری در شامگاه سه شنبه فضای سیاسی کشور بود. مجری از دکتر روحانی سوال کرد: در حوزه سیاست داخلی اگر به زمان انتخابات و فضای تبلیغات انتخاباتی برگردیم نوع موضوعات و نکاتی که مطرح می‌شد و شاید لازمه زمان تبلیغات انتخاباتی باشد، به نظر می‌آید فضای جامعه فضای ملتهبی بود؛ اما بعد از آن اقداماتی صورت گرفت که شما در صدد آرام‌سازی فضای سیاسی کشور هستید. دیدارهایی در سطح عالی اتفاق افتاد. این یک اتفاق موقت در صحنه سیاسی کشور بود یا یک فرآیند هست و چشم‌انداز چهار ساله سیاسی داخلی کشور را در آینده ترسیم خواهد کرد؟

رئیس جمهوری نیز در پاسخ به این سوال خاطرنشان کرد: در ایام انتخابات فضای کشور ما به رغم این که بسیار رقابتی بود و همه جناح‌های مختلف و رقبای انتخاباتی فعال بودند و بسیار جالب بود اما در عین حال فضا بسیار اخلاقی و قاعده‌مند بود. یعنی همه قواعد بازی را بلد بودند. شعار می‌دادند، شعارها هم گاهی، شعارهای واضح و صریح بود اما در عین حال ما گاهی جلسات تبلیغات انتخاباتی داشتیم در یک استانی بین من و مثلاً رقبایم گاهی با فاصله یک ساعت یا دو ساعت و این جمعیت ها در خیابان‌ها بهم می‌رسیدند اما کاملاً مؤدبانه و برادرانه با هم رفتار می‌کردند.

دکتر روحانی با تقدیر از ملت بزرگ ایران، مخصوصاً جوان‌ها و بانوان که کار بسیار عظیمی را در ایام انتخابات انجام دادند، گفت: در دنیا کمتر سابقه دارد که انتخابات اینقدر پرشور و شکوهمند بوده و مردم اینقدر اخلاقی و درچارچوب قواعد بازی مشارکت فعال داشته باشند.

وی ادامه داد : اگر می خواهیم به اهدافی که ملت، انقلاب و نظام ما می‌خواهد برسیم، راهی جز وحدت، اتحاد و تعامل با یکدیگر نداریم؛ اینکه می‌گوییم با دنیا باید تعامل داشته باشیم یا به گفته رهبری تعامل گسترده با جهان داشته باشیم به طور طبیعی باید تعامل ما در داخل خیلی عمیق‌تر و گسترده‌تر باشد تا تعامل با ملل و دیگر کشورها.

رئیس جمهوری همچنین تصریح کرد: فضای سیاسی را اگر بخواهم بسنجم، من این فضای یک ماه گذشته را خیلی می‌پسند.

وی با بیان این که در این یک ماه گذشته انتقادها سالم‌تر و نرم‌تر بود و لحن‌های خشونت‌آمیز در فضای رسانه‌ای ما کمتر دیده می‌شد، گفت: حتی در مجلس شورای اسلامی ما برای رأی اعتماد وزرا، فضای بهتر و زیباتری را نسبت به دولت یازدهم مشاهده کردیم. اینکه همه با هم و کنار هم باشیم و اگر نقدی داریم دلسوزانه و مشفقانه همدیگر را نقد کنیم و به فکر اهداف بلند آینده‌مان باشیم بسیار مهم است و باید این مسأله را مدنظر قرار دهیم.