موافقت رهبر میانمار با ارسال کمک های تیکای ترکیه به منطقه آراکان

نگام ، بین الملل _ ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه از موافقت رهبر میانمار با ارسال کمک های بشردوستانه به مسلمانان آراکان توسط آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه به عنوان نخستین سازمان امداد رسان خارجی خبر داد.

به گزارش آناتولی فارسی ، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: امروز پس از گفتگوی تلفنی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشور با آنگ سان سوچی همتای میانماری خود، به مقامات تیکا (آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه) اجازه داده شد تا به عنوان نخستین سازمان امداد رسان خارجی وارد منطقه آراکان شود و محموله ۱۰۰۰ تنی کمک های بشردوستانه ترکیه را میان مردم منطقه توزیع نماید.

در ادامه این اطلاعیه آمده است:

در نظر داریم با همکاری دولت ایالت راخینه کمک های بشردوستانه را به منظور توزیع میان هزاران خانواده ای که به دلیل حملات مجبور به ترک خانه و روستاهای خود شده اند، به مناطق ماونگتا و بوتی تاونگ در شمال این ایالت ارسال کنیم.

در مرحله اول بسته های کمک های اضطراری و مایحتاج غذایی مانند برنج، ماهی خشک شده و همچنین پوشاک میان روهینگیانی که از حملات ماونگتا و بوتی تاونگ به مناطق کوهستانی گریخته اند، توزیع خواهد شد. نگرانی ها در خصوص بی ثباتی و نا امنی در منطقه ادامه دارد. به همین دلیل با مسئولان ایالت راخینه همکاری داشته و ارسال کمکها از فردا از طریق بالگردهای نظامی آغاز خواهد شد.

کمک های اعطائی ترکیه به این موارد محدود نخواهد بود. اقلام مورد نیاز مسلمانان روهینگیایی از جمله مواد غذایی، پوشاک، لوازم بهداشتی و دارویی به طور منظم و با هماهنگی دولت راخینه برای نیازمندان ارسال خواهد شد.

روند توزیع مایحتاج اولیه از قبیل مواد غذایی و دارویی میان ساکنان اردوگاه های کوکس‌بازار و حومه آن و همچنین اهدای آمبولانس برای خدمت رسانی به بیماران شخصا با حضور مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و روسای تیکا از روز پنجشنبه آغاز خواهد شد.

بدین ترتیب دفاتر تیکا در میانمار و داکا با هماهنگی دولت های این کشورها روند برنامه ریزی برای کمک به مسلمانان آراکانی در دو سوی مرز که متحمل سختیهای بسیاری شده اند را آغاز و در مرحله نخست به ۱۰۰ هزار خانوار کمک رسانی خواهد شد.