آغاز اعتصاب غذایی آفرین چیت‌ساز، روزنامه‌نگار زندانی

نگام، زنان – محمد مقیمی، وکیل آفرین چیت ساز در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران ازاعتصاب غذای این روزنامه نگار در زندان اوین خبر داد و گفت که علیرغم پایان محکومیت موکلش در مهرماه، زمان آزادی او را سه ماه بعد اعلام کرده‌اند و او در اعتراض به این مساله دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش سایت حقوق بشر ایران، آقای مقیمی به کمپین گفت که موکلش از روز شنبه، ۱۱ شهریور ماه دست به اعتصاب غذا زده است.

آفرین چیت ساز، ستون نویس روزنامه دولتی ایران در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۴ از سوی دفتر حفاظت سپاه پاسداران در منزلش بازداشت و به بند دو-الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل شد. در روز ۱۱ آبان ماه، چهار روزنامه نگار دیگر به نام های احسان مازندرانی، سامان صفرزایی، عیسی سحرخیز و داود اسدی، برادر هوشنگ اسدی، روزنامه نگار باسابقه ایرانی و مقیم فرانسه تحت عنوان پروژه «نفوذ» نیز بازداشت شدند.

آفرین چیت ساز پس از چند ماه حبس در اواخر اسفند ماه ۱۳۹۴ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه محاکمه و به اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و همکاری با دول متخاصم علیه جمهوری اسلامی به ۱۰ سال حبس محکوم شد که ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به دو سال حبس و دو سال ممنوعیت از کار در حوزه مطبوعات تغییر کرد.

محمد مقیمی، وکیل آفرین چیت ساز به کمپین گفت: «امروز، یکشنبه (۱۲ شهریور) از زندان اوین به من زنگ زد. در اعتصاب غذا بود و از صدایش مشخص بود که زیاد حال خوبی ندارد. قطعا این اعتصاب غذا آثار ناگواری روی جسمش خواهد داشت. اعتصاب غذا البته برای همه خطرناک است اما کسانی که مریض هستند یا کوچکترین ناراحتی دارند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. خانم چیت ساز هم که وضعیت چشم‌هایش خوب نیست مشکل ضعف بینایی دارد و به او گفتم که این اعتصاب خطرناک است و آثار ناگواری دارد. گفت من چاره‌ای ندارم، راهی جز اعتصاب غذا ندارم. نامه نوشته‌ام، اعتراض کرده‌ام ولی ترتیب اثر ندادند و تصمیم‌ام قطعی است.

آقای مقیمی به کمپین گفت: «خانم چیت ساز به دلیل پاره شدن مینیسک هر دو زانویش دو بار عمل جراحی انجام داده است. یک مدت  در بیمارستان بستری بود و یک مدت هم به دلیل این جراحی‌ها به او مرخصی استعلاجی داده بودند. براساس قانون باید مهرماه با پایان محکومیتش از زندان آزاد شود اما تاریخ آزادی او را سه ماه بعد نوشته‌اند. هم او در زندان نامه نوشت و اعتراض کرد هم من لایحه نوشتم اما متاسفانه ترتیب اثر ندادند و کشید به اینجا که موکلم دست به اعتصاب غذا زد.»

محمد مقیمی، وکیل آفرین چیت ساز که همزمان وکیل مریم آزادپور، مادر خانم چیت‌ساز هم است به کمپین گفت که نسبت به حکم صادره برای خانم آزادپور اعتراض کرده است. او گفت: «به دلیل مصاحبه‌ای که خانم چیت ساز درباره وضعیت او انجام داد و از شبکه بی بی سی منتشر شده بود پرونده تشکیل داده و اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی زدند. دادگاه بدوی شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری ۲ تهران خانم ازادپور را به ۴ ماه حبس محکوم کرد که البته تخفیف دادند و شد جریمه نقدی ۱۵ میلیون ریالی. ما اما اعتراض کردیم و منتظر هستیم که دادگاه تجدیدنظر ایشان تعیین شعبه شود.»

مادر آفرین چیت ساز در گفتگویی با کمپین در تاریخ ۱۱ اردبیهشت ۱۳۹۵ درباره وضعیت جسمی فرزندش در بند دو-الف سپاه پاسداران گفته بود: «آفرین بسیار افسرده و بیمار است. شش ماه در سلول انفرادی دو متر در ۱۷۵ متر بوده که فقط روزی دو بار به مدت نیم ساعت وقت تنفس در حیاط خلوت بند را داشته که دور تا دورش فقط دیوار بوده و بس. در تمام این شش ماه فقط با همان یک دست لباسی که دستگیر شده بود، در سلول بود. حتی قبول نمی کردند ما یک دست لباس دیگر به او بدهیم. البته حالا به بند عمومی آمده که در مقایسه با وضعیت قبلی خیلی بهتر است. غیر از بهم ریختگی روحی، آفرین کلیه درد و تپش قلب شدید دارد. چندین بار به بهداری زندان رفته اما آنجا فقط مسکن به او داده اند.»