اردوغان : اکنون اتحادیه اروپا باید به تعهدات خود در قبال ترکیه عمل کند

نگام ، بین الملل _ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست با روسای مراکز حزب عدالت و توسعه در شهرستان ها، اعلام کرد که در وحله دوم ده هزار تن کمک انسانی به مسلمانان آراکان در میانمار ارسال خواهد شد.

به گزارش تی آر تی فارسی ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست با روسای مراکز حزب عدالت و توسعه در شهرستان ها، اعلام کرد که در وحله دوم نیز ده هزار تن کمک انسانی به مسلمانان آراکان در میانمار ارسال خواهد شد.

اردوغان طی سخنرانی در این نشست به توضیح پیرامون وضعیت مسلمانان آراکان پرداخت.

رئیس جمهوری اعلام کرد که دیروز در پی گفتگو با رهبر میانمار، درهای منطقه گشوده شده و هزار تن کمک انسانی توسط آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه “تیکا” به اردوگاههای این منطقه ارسال خواهد شد.

اردوغان با اشاره به اینکه همسرش امینه اردوغان، پسرش بیلال اردوغان، فاطما بتول سایان کایا وزیر خانواده و سیاستهای اجتماعی و روضا کاواکچی نماینده مجلس از حزب عدالت و توسعه در استانبول امشب به بنگلادش سفر کرده و ضمن گردش در اردوگاه ها، کمکهای انسانی را به دست نیازمندان خواهند رساند، گفت که در وحله دوم نیز ۱۰ هزار تن مواد غذایی و دارو به منطقه اعزام خواهد شد.

رئیس جمهوری تاکید کرد که مسئله آراکان از مسائل مزمن گذشته نشات میگیرد.

اردوغان افزود: “روز گذشته با رهبر میانمار گفتگو کردم. پس از این گفتگو درها را (به روی آژانس تیکا) باز کردند. آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه «تیکا» به اردوگاه ها کمک ۱۰۰۰ تنی ارسال خواهد کرد“.

رجب طیب اردوغان در بخش دیگری از سخنانش در خصوص الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا نیز گفت: “ترکیه به تمامی تعهدات خود در قبال اتحادیه اروپا عمل کرد. اکنون باید اتحایه اروپا در راستای اجرای تعهدات خود گام بردارد. یا باید به وعده های خود عمل کنند و یا بگویند که دیگر این مسیر را ادامه نخواهیم داد“.

رهبر حزب عدالت و توسعه ادامه داد: “این روش سیاست ورزی برای کشورهای اروپایی که شبانه‌روز از ترکیه صحبت می کنند، هیچ نفعی برای آنها ندارد. این سیاست‌مداران چگونه با من رو در رو خواهند شد؟. چنین رویکردی اروپا را به سرعت به شرایط سیاسی پیش از آغاز جنگ جهانی دوم سوق می دهد. کسانی که به علت تشبیه کردن آنها به نازی ها از ما ناراحت می شوند، دقیقا هر آنچه که در تفکرات نازیسم وجود دارد را انجام می دهند. پس چرا از این موضوع ناراحت هستید؟“.

اردوغان با ابراز نگرانی نسبت به آزمایش هسته ای و پرتاب موشک‌های بالستیک از سوی کره شمالی و بحران شبه جزیره کره، اضافه کرد: “تداوم درگیری‌های لفظی با استفاده از تهدید سلاح کشتار جمعی نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. کسانی که بزرگترین سلاح‌های کشتار جمعی را در اختیار دارند، به ما می‌گویند که تولید سلاح کشتار جمعی تولید نکنید. بسیار خوب! اما سلاح‌های کشتار جمعی‌ای که در دست شماست چه خواهد شد؟ شما راه تولید این سلاح را هموار کردید. بنابراین مقابله با تولید اینگونه سلاح‌ها ابتدا باید از شما آغاز شود“.