وکیل نزار زکا: علیرغم وضعیت وخیم جسمی موکلم، با انتقال او به بیمارستان مخالفت می‌شود

نگام، حقوق بشر – وکیل نزار زکا، شهروند لبنانی و مقیم آمریکا که در زندان اوین به سر میبرد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت وضعیت جسمی او به شدت وخیم است و علیرغم درخواستهای فراوان با انتقال او به بیمارستان تاکنون مخالفت شده است. همچنین این وکیل گفت آقای نزار زکا تحت فشار برای امضا اعترافنامه از پیش نوشته شده به زبان فارسی است.

به گزارش سایت حقوق بشر ایران، جیسون پابلت، وکیل آمریکایی نزار زکا که محکوم یه ۱۰ سال حبس است به کمپین گفت: «دیروز رییس زندان اوین کاغذی را به او داده تا امضا کند. متن به زبان فارسی بوده و هیچکس هم برای او ترجمه نکرده، از آن‌جایی که نزار نمیدانسته این اعترافنامه است یا چیزی مربوط به امورات پزشکی او امضا نکرده است. قبلا هم گفتم که سعی میکنند از او اعتراف بگیرند و چندین بار از او خواستهاند تا متنی به زبان فارسی را امضا کند. نزار هرگز چیزی را تا از محتوایش مطلع نشود امضا نخواهد کرد. این حق اوست که بداند چه چیزی را باید امضا کند.»

جیسون پابلت با اشاره به کاهش وزن شدید نزار زکا گفت: «من از نظر حقوقی نمیتوانم وارد جزییات شوم اما میخواهم به شما اطمینان دهم حال موکلم به طور جدی خراب است و داروهای بهداری هم به او کمکی نمیکند. پزشک بهداری هم گفته که نراز نیاز به پزشک متخصص دارد. با این حال ما نمیدانیم چرا رییس زندان اوین با انتقال او به بیمارستان مخالفت میکند. چند روز پیش رییس زندان سر موکلم داده زده که به هیچ‌کجا منتقل نمیشود ولی دلیلش را هم ارائه نکرده است. این رفتارها انسانی نیست.» به گفته وکیل نزار زکا، او پیش از زندان مبتلا به بیماری نبوده است و این علایم محصول دوران زندان است.

جیسون پابلت با اظهار اینکه آنها همچنان درخواستهای خود را برای مقامات قضایی ایران ارسال خواهند کرد، گفت: «ما تاکنون بارها خواستهایم تا اجازه دهند نزار پزشک متخصص را ببیند و همچنان هم تلاش خواهیم کرد. امیدواریم یک نفر کار درست را انجام دهد و اجازه بدهد تا او درمان شود. این یک شکنجه است. کسی نمیتواند چنین رفتارهای با انسان دیگر حتی برای اعترافگیری داشته باشد.»

نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا، نایب رییس اتحادیه جهانی فناوری اطاعات (ویتسا) و دبیر کل «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات- اجمع» است. آقای زکا روز ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۴ به دعوت مسئولان «همایش بین المللی نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار»به ایران سفر کرد اما در تاریخ ۲۷ شهریور ماه در فرودگاه بازداشت شد. با این حال خبر بازداشت او تا دو ماه پس از بازداشتش، رسانه‌ای نشد.

این شهروند لبنانی و فعال آزادی اینترنت در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی با اتهام جاسوسی برای دولت متخاصم آمریکا به ۱۰ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی ۴.۵ میلیون دلاری محکوم شد که دادگاه تجدید نظر اوایل مرداد ماه ۹۶ این حکم را عینا تایید کرد.

پیش از این آقای زکا در اعتراض به شرایطش در زندان اوین، عدم اجازه ملاقات با نماینده سفارت لبنان و پزشک متخصص در تاریخ هشتم دسامبر ۲۰۱۵ دست به اعتصاب غذا (تر) زد که مدتی بعد پس از حاد شدن وضعیت جسمی و ملاقات پزشک با او در زندان، به اعتصابش پایان داد. جیسون پابلت، وکیل آمریکایی او در گفتگویی با کمپین در تاریخ ۳۰ آذر ۹۵ در اعتراض به عدم توجه به این زندانی گفته بود مراقبت‌های پزشکی و دیدار زندانی با نماینده کشورش از جمله حقوق اولیه زندانی به شمار می‌آید.