پیش‌بینی تولید ١٨٠هزار تن پنبه در کشور/ خروج سالانه ١٢۵میلیون دلار ارز برای واردات الیاف پنبه/ امکان خودکفایی طی ٣سال در صورت حمایت

نگام ، اقتصادی _ مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی از آغاز برداشت پنبه در کشور خبر داد و گفت: با وجود کاهش بارندگی در استان‌های پنبه‌خیر کشور پیش‌بینی‌ می‌شود امسال میزان تولید این محصول نسبت به سال گذشته با ٢٠هزار تن افزایش از ١۶٠ به ١٨٠هزار تن افزایش پیدا کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، ابراهیم هزارجریبی با اعلام این خبر، افزود: از این میزان پنبه، ۴٠ تا ۵٠ هزار تن الیاف مورد نیاز کارخانه های نساجی را تامین خواهد کرد.

وی میزان نیاز سالانه صنایع نساجی کشور به الیاف پنبه را  ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: حدود نیمی از این نیاز از داخل کشور و مابقی از طریق واردات تأمین می‌شود.

به گفته هزار جریبی هر ساله برای تامین نیاز کارخانه های نساجی حدود ۱۲۵ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شود.

وی درباره قیمت پیشنهادی مناسب برای خرید تضمینی پنبه در سال جاری اظهار کرد: قیمت تضمینی پنبه تا سال ۹۲ نسبت به محصولات رقیب تناسب نداشته، اما این قیمت طی چهار سال گذشته واقع‌گرایانه شده، به‌طوری‌ در سال ٩۵ هر کیلو وش پنبه از کشاورزان سه‌هزار و ۲۰۰ تومان خریداری شد که با احتساب سود اندک و با توجه به هزینه تمام‌شده نشان‌دهنده نگاه حمایتی مسئولان بود و امید است در تعیین قیمت جدید خرید تضمینی برای سال زراعی ٩۶-٩٧ همچنان این توجه و حمایت وجود داشته باشد.

مجری طرح پنبه با اشاره به طرح وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید پنبه، بیان داشت: متوسط عملکرد پنبه طی سال ۹۵ به دوهزار و ۳۰۰ کیلوگرم در هکتار رسیده است که  این میزان عملکرد ٩٧ درصد متوسط عملکرد طرح (دوهزار و ۳۶۷ کیلوگرم) بوده که نشان دهنده تحقق اهداف این طرح در کشور است.

هزار جریبی در پایان تاکید کرد: اگر حمایت همه جانبه دولت از این طرح وجود داشته باشد طی ٣ سال می توان تمام نیاز کشور را در داخل تامین و از خروج ارز جلوگیری کرد.