حاشیه های انتصاب های جدید شهرداری تهران ادامه دارد ؛ ورود «لیست خدمت» اصولگرا به شهرداری اصلاح طلب؟

 

نگام ، سیاسی _ هنوز مدت‌زمانی زیادی از شروع کار تیم مدیریت شهری جدید شهر تهران نگذشته که این نهاد با حواشی گوناگونی مواجه شده است.

 

به گزارش قانون هنوز مدت‌زمانی زیادی از شروع کار تیم مدیریت شهری جدید شهر تهران نگذشته که این نهاد با حواشی گوناگونی مواجه شده است.

به گزارش قانون پس از انتصاب محمدعلی نجفی به‌عنوان شهردار تهران توسط شورای شهر انتظار این می‌رفت که در مدیریت و رویکرد مدیریت شهری تهران تحولات مهمی ایجاد شود که بخش مهمی از این تغییرات منوط به انتخاب معاونان شهردار و شهرداران مختلف مناطق ۲۲گانه تهران بود.
نجفی اما برخلاف انتظار عمومی برای تعجیل در تغییر مدیریت در سطوح بالای شهر تهران،شهردار تهران کاملاً آرام و کند دست به تغییر در بدنه مدیریت شهری زد تا جایی که هنوز رییس دفتر جدید شهردار تهران منصوب نشده است.
پس از مدت‌زمان نسبتا طولانی، شهردار تهران شروع به انتصاب معاونان و شهرداران مناطق زد و همین انتصابات آقای شهردار شروع اولین حواشی جدی شهرداری تهران بود.
اولین انتخاب‌های نجفی مربوط به معاونانش می‌شد که با اعتراض بسیاری از کارشناسان حوزه شهری و حتی اعضای شورای شهر مواجه شد. اعتراض‌ها بیش‌تر مربوط به به‌کارگیری افراد بازنشسته یا مسن در سمت‌های اجرایی معاونت های شهرداری تهران  بود.
در بین اعضای شورای شهر ، شهربانو امانی و حجت نظری درباره سن و سال افراد منصوب‌شده موضع گیری های صریحی کردند و محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران، هم در تذکری شفاهی به شهردار به این موضوع پرداخت.
علیخانی دراین‌باره گفت: «قانون‌مداری، شعار و وعده اصلی فهرست اصلاح‌طلبان شورای شهر بوده است و باید به آن تمکین کنیم. بر اساس قانون، به‌کارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران ممنوع است، اما سه نفر از معاونان شهردار که به‌تازگی منصوب شده‌اند، بازنشسته هستند».او گفت‌وگو با فارس، درباره بازنشسته بودن سه نفر از معاونان شهردار تهران گفته است: «اعضای شورا این موضوع را پیگیری خواهند کرد و پرونده این سه معاون بازنشسته شهردار به گروه حقوقی شورا برای بررسی بیشتر ارسال خواهد شد.»

مدیران قالیبافی شهرداران تهران!

جدا از موضوع انتصاب معاونان بازنشسته،شاید بزرگ‌ترین حاشیه این روزهای شهرداری تهران را بتوان در انتصاب شهرداران مناطق مختلف تهران دانست.
نجفی در حالی دست به انتصاب شهرداران جدید زد که بسیاری از نیروهای باسابقه و کارآمد شهرداری تهران که در زمان مدیریت قالیباف از پست‌های اجرایی کنار گذاشته‌شده بودند؛ امید به بهبود وضعیت موجود داشتند اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد و انتخاب‌های نجفی موجی از یاس و ناامیدی را روانه بدنه شهرداری تهران کرد.اگرچه هنوز فقط شهردار ۶ منطقه شهر تهران منصوب‌شده است و قطعاً در میان شهرداران فعلی مدیران کارآمدی هستند که می‌توان از وجود آن‌ها در دوران مدیریت شهری جدید استفاده کرد اما انتخاب ۵قائم‌مقام قالیباف به‌عنوان شهردار منطقه انتقادات فروانی را روانه انتخاب های آقای شهردار کرده و البته تا اینجای کار موضع نجفی نسبت به این انتقادات سکوت  بوده است.

اعضای لیست خدمت شهردار می‌شوند؟

شهردار ۶ منطقه انتخاب‌شده و هنوز حکم ۱۶ شهردار تهران نخورده است. اما در این میان اخبار و گمانه‌زنی‌هایی به گوش می‌رسد که امیدها را نسبت به انتصاب‌های نجفی کم‌رنگ‌تر می‌کند. به‌طور مثال یکی  از افرادی که از آن به‌عنوان شهردار جدید منطقه ۲۲ نام‌برده می‌شود،”تورج فرهادی”رییس ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف در استان همدان است که برای همین فعالیت‌های انتخاباتی‌اش شهردار قبلی تهران حکم شهرداری منطقه ۱۴ را به او هبه کرد!
از طرف دیگر در انتخابات اخیر هم تورج فرهادی به‌عنوان یکی از اعضای لیست خدمت نزدیک به قالیباف قصد ورود به شورای شهر را داشت که بارأی آوردن کامل لیست امید از راه‌یابی به شورا بازماند. حال سؤال اینجاست که آیا این روند انتصابات ادامه خواهد داشت و شهردار جدید تهران بدون توجه به نیروهای نزدیک به جبهه اصلاحات و اعتدال که در دوره مدیریت شهری قبلی کنار گذاشته‌شده بودند به چنین انتصاباتی ادامه خواهد داد؟ تصمیمات روزهای آینده آقای شهردار به‌زودی به این پرسش‌ها پاسخ خواهد داد.