زنان توانمند وزارت امورخارجه را در لیستی به وزیر معرفی کرده ایم

نگام، زنان – مشاور وزیر ومدیرکل حقوق بشر و زنان وزارت امورخارجه ایران گفت: زنان توانمند وزارت امورخارجه را به تازگی در لیست ۱۲ نفره را برای استفاده از ظرفیت آنان در سطوح مختلف مدیریتی به محمد جواد ظریف معرفی کرده ایم.

زهرا پیشگاهی‌فرد روز یکشنبه در ‘نشست تخصصی زنان معماران صلح ‘ که در محل دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد، اظهار داشت:
شورای مشورتی زنان در وزارت خارجه از یک سال پیش تشکیل و تا کنون مصوبات خوبی را تصویب کرده ایم که وزیر امورخارجه نیز با این تصمیمات و مصوبات این شورا همکاری و همراهی خوبی داشتند.
وی در پاسخ به سوال یکی از حضاران مبنی بر تلاش‌های صورت گرفته در دستگاه دیپلماسی کشور برای ارتقاء وضعیت زنان در کشور و همچنین افزایش حضور زنان در رده‌های مدیریتی این وزارت‌خانه اظهار کرد: ارایه لیست ۱۲ نفره از زنان توانمند و شاغل جهت تصدی برخی امور در وزارتخانه به وزیر خارجه تقدیم شده است.

پیشگاهی فرد در بخشی از صحبت‌های خود با بیان به این‌که ۷۲ سال از تاسیس سازمان ملل می‌گذرد، افزود: یکی از اهداف اصلی تاسیس این سازمان تلاش در راستای تحقق صلح جهانی بوده و اکنون این سوال مطرح است که این سازمان در تحقق این هدف موفق بوده است یا خیر؟.
مشاور وزیر امورخارجه در باره یکی از اقدامات سازمان ملل در راستای پی‌گیری صلح تاسیس ‘ شورای حقوق بشر ‘ بوده است، تصریح کرد: متاسفانه در هفتاد و دومین سالگرد سازمان ملل می‌بینیم که چگونه حقوق بشر ملت‌های مظلوم زیر پا گذاشته می‌شود و شورای حقوق بشر به دادن یک بیانیه محکومیت و اظهار تاسف بسنده می‌کند.

وی افزود: شورای حقوق بشر سازمان ملل ظلم و پایمال کردن حقوق ملت‌ها را می‌بیند و به جای اقدامی مناسب برای جلوگیری از تداوم این ظلم‌، کشورهای ظالم را به عضویت خود می‌پذیرد و به آنها در این شورا مسئولیت می‌دهد.
پیشگاهی‌فرد با اشاره به نقض حقوق ملت‌هایی چون مردم یمن، مسلمانان میانمار و غیره با طرح این سوال‌ که ملت‌های عراق و سوریه مستحق این همه آوارگی و مشکلات هستند؟ گفت: سازمان ملل نام مقدس ‘ ملل ‘ را بر خود گذاشته است اما آیا ملت بحرین و فلسطین ملت نیستند؟.
مشاور وزیر امور خارجه گفت: به نظر می‌رسد راه سازمان ملل از اهداف اصلی خود و راه ملت‌ها فاصله گرفته است و شورای حقوق بشر نیز از حقوق بشر فاصله گرفته است.
وی ادامه داد: می‌بینیم آن کسی که ملت‌ها را می‌کشد و حقوق بشر را زیر پا می‌گذارد و آن فردی که این شورا به منظور دفاع از آن شکل گرفته است، مظلومانه حقوقش ضایع می‌شود و مظلومانه می‌میرد.
پیشگاهی‌فرد در ادامه سخنان خود با تاکید بر این‌که باید کالبدهای خود را مورد بررسی مجدد قرار دهد، تصریح کرد: صلح و دوستی اقتضاء می‌کند که سازمان ملل در برابر تحریم‌های یک جانبه علیه ملت‌ها که به مرگ خاموش ملت‌های تحریم شده می‌انجامد، بایستد.

مشاور وزیر خارجه افزود: صلح دوستی و بشر دوستی ایجاب می‌کند که معیارهای دوگانه و چندگانه سازمان‌های جهانی در مورد حقوق بشر و صلح برچیده شود و استاندارهای واحد در نظر گرفته شود.
به گزارش ایرنا، این همایش یک روزه به مناسبت روزجهانی صلح و با همکاری موسسه صیانت از حقوق زنان، کرسی حقوق بشر یونسکو دانشگاه شهید بهشتی، وزارت امورخارجه و دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد.
براساس این گزارش، حسن میرمحمدصادقی عضوهیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، ماریا دوتسنکو رییس دفتراطلاعات سازمان ملل درتهران و زهرا پیشگاهی فرد مشاور وزیر امور خارجه در این همایش بعنوان سخنرانان اصلی مطالبی عنوان کردند.

٢١ سپتامبر روز جهانی صلح نام گرفته است و این روز اولین بار در سال ۱۹۸۲ برپا شد، و از آن زمان توسط بسیاری کشورها، گروه‌های سیاسی، گروه‌های نظامی و افراد مختلف ادامه یافته ‌است.