چشم‌انداز قیمت طلا گمراه کننده و نامعلوم/ ساختار اقتصاد جهانی بهبود یافته است

نگام ، اقتصادی _ تحلیلگران بانک او سی بی سی بر این باورند که چشم انداز قیمت جهانی طلا تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی به شدت نامعلوم و گمراه کننده است.

به گزارش کیتکو نیوز، بانک او سی بی سی در تازه ترین تحلیل خود نوشت: در حالی که قیمت طلا تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله تنش های سیاسی و سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا قرار دارد، چشم انداز قیمت این فلز گرانبها تا پایان امسال مبهم و نامعلوم است. بانک او سی بی سی پیش بینی کرده است که قیمت جهانی هر اونس طلا در آینده نزدیک بالاتر از ۱۳۰۰ دلار خواهد بود ولی اگر فدرال رزرو آمریکا تا پایان سال یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد این احتمال وجود دارد که قیمت طلا تا ۱۲۵۰ دلار در هر اونس کاهش یابد.

بارناباس گان تحلیلگر ارشد بانک او سی بی سی در این باره تاکید کرد: قیمت طلا احتمالا سطح حمایتی ۱۳۰۰ دلاری را حفظ خواهد کرد. البته در صورتی که فدرال رزرو بخواهد نرخ بهره را تا پایان امسال افزایش دهد، احتمال افت بیشتر قیمت طلا وجود خواهد داشت و قیمت هر اونس طلا تا ۱۲۵۰ دلار کاهش می یابد.

وی در ادامه افزود: اگر فدرال رزرو بخواهد در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز نرخ بهره را افزایش دهد، قیمت جهانی طلا احتمالا با افت بیشتری روبرو خواهد شد.

تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو تا پایان امسال نیز بالاتر از ۵۰ درصد است.

انتشار آمارهای تورم آمریکا در ماه اوت تاثیر زیادی بر افزایش گمانه زنی های مربوط به بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو داشته است. تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد که نرخ تورم آمریکا طی ماه اوت به بیش از ۱.۹ درصد رسیده است.

بارناباس گان در ادامه افزود: تمایل بانک های مرکزی بزرگ جهان برای افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده نشان می دهد که ساختار اقتصاد جهانی بهبود یافته است.

مارک کارنی رئیس بانک مرکزی انگلیس نیز پیش از این از آمادگی خود برای افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده خبر داده است.

از سوی دیگر به نظر می رسد نگرانی های سیاسی مربوط به کره شمالی می تواند تاثیر مهمی بر نوسانات قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته باشد.