شهریه سنگین مدارس؛ انبوهی از کودکان کار هنوز پشت در مدرسه مانده اند

نگام ، سازمان های غیردولتی _ یک فعال حقوق کودک گفت: هنوز تعداد بسیاری از کودکان زباله گرد نتوانسته اند در مدارس ثبت نام کنند، شهریه سنگینی که مدارس از والدین این کودکان طلب می کنند مانع از ادامه تحصیل فرزندانشان است.

به گزارش ایرنا ، «شری نجفی» روز چهارشنبه افزود: علیرغم اینکه وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده اند که امسال هیچ کودکی پشت در مدرسه جا نمی ماند اما در برخی از محلات شهر تهران کودکان کار بسیاری به دلیل سقف بالای شهریه ۴۵۰تا۶۰۰هزار تومانی نمی توانند از عهده مخارج تحصیل بر آیند.
وی گفت:کودکان زباله گرد در یکی از محلات جنوب شهر تهران که اکثر افغانستانی هستند به لحاظ شهریه سنگین، توانایی رفتن به مدرسه را ندارند.
وی با بیان اینکه متاسفانه مدارس هم با هزینه های سنگین نگهداری مواجه هستند، افزود: بسیاری از مدارس جا ندارند و حتی مشاهده شده که برخی از مدارس نوبت بعداز ظهر را به شکل غیر انتفاعی راه اندازی کرده اند.
**طرح های خودسر
وی گفت: سمن ها صدای رسای کودکان کار هستند و باید نارسایی ها را به برنامه ریزان اجتماعی یادآور شوند تا به حقوق این کودکان توجه شود.
وی با انتقاد از ” طرح جمع آوری کودکان کار در خیابان ها”که در روزهای اخیر در شهر تهران انجام شده است، گفت: این طرح بدون پشتوانه فکری با شکست مواجه شد.
این فعال حقوق کودکان کار گفت: جای ابهام است که چگونه برخی از مدیران اجرایی کشور از چنین تصمیمی اطلاع نداشتند. این نشاندهنده بی برنامگی در تصمیم گیری ها است که سالهاست طرحهای ضربتی یک شبه ساخته شده بودجه های کلانی صرف آن می شود و در این میان کودکان محروم واقع شده از حقوق کودکی را قربانی این تصمیمات می کنند.
نجفی ادامه داد:متاسفانه مسئولان، نقش سازمان های مدنی را که یدی طولانی در راه حل آسیب های اجتماعی وارده بر کودکان دارند را نادیده گرفته و طرف گفت و گو قرار نمی دهند و با افراد غیرمطلع در این حوزه طرف مشورت می شوند و این است که سالها می گذرد اما آسیبی برداشته نمی شود و تنها صورت مسئله را پاک می کنیم.
نجفی افزود:برخی از مدیران جدید بجای پرداختن به حل ریشه ای مسائل برای پنهان کردن کوتاهی مدیران قبلی‌‌، تنها راه حل را در برخورد قهری با کودکان آنهم کودکانی که فقط برای بقا خود در خیابانها سرگردان هستند و دیوارشان از همه کوتاه تر است می بینند.
وی ادامه داد: کودکانی که فقط به خاطر سهل انگاری بزرگسالان مسئول در خیابانها ، کارگاههای مخفی ونمور ، در کولبری های بازار و کوهپایه های مرزی در آبرفت های آلوده و در زباله ها به دنبال نان می گردند با این گونه طرح های بی پایه در فرار از بگیر و ببند ها به کارهای زیرزمینی کشیده می شوند.
وی در پایان گفت: آنقدر صدای کودکان کار خواهیم شد تا روزی صدای آنها شنیده شود و حقوق کودکی شان جدی گرفته شود.
براساس امار سازمان بهزیستی تهران در سال جاری حدود چهارهزار کودک کار و خیابانی در تهران وجود دارد.