مهاجرت فاجعه ای ملی که به آن پرداخته نمی شود/پدرام صفوی

منبع آمار و ارقام: اقتصاد آنلاین

۱. مرداد ۱۳۴۴ نتایج بررسی مهاجرت که توسط سازمان ملل انجام شده بود، ایران را از لحاظ مهاجرت اتباع به کشورهای دیگر در ردیف پنج کشور آخر جدول نشان می‌داد (نزدیک به صفر).

۲. این بررسی ده سال بعد در سال ۱۳۵۴ نیز مجددا انتشار یافت که تغییری در رتبه ایران نشان نمی‌داد و مهاجرت ایرانیان نزدیک به صفر بوده است.

۳. از این آمار‌ها چنین برمی آید که ایرانیان تمایلی به مهاجرت به کشورهای دیگر نداشتند.

۴. اما این ارقام به شکل ناباورانه‌ای تغییر کرده است. ایران دیگر در رتبه انتهای جدول نیست و برعکس به صدر جدول رسیده است. ایرانیان سومین مردمان در جهان هستند که به دنبال مهاجرت هستند.

۵. در بین اتباع کشورهای مختلف، ایرانی‌ها بیشتر متقاضی برای مهاجرت به استرالیا را دارند که سالانه د‌ها نفر نیز جان خود را در این راه از دست می‌دهند.

۶. شمار جمعیت ایران ۲ برابر شده، اما میزان مهاجران ایرانی به عدد نزدیک به ۷ میلیون نفر یعنی ۱۴۰ برابر رسیده است.

۷. در این بین حجم خروج نخبگان از کشور نیز قابل تامل است. طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ایران از نظر فرار مغز‌ها در بین ۹۱ کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده ‌است.

۸. سالانه تا ۱۸۰ هزار نفر با تحصیلات عالیه از ایران مهاجرت می‌کنند.

۹. بنیاد ملی نخبگان ایران اعلام کرد، ۳۰۸ نفر از دارندگان مدال المپیاد و ۳۵۰ نفر از برترین‌های آزمون سراسری از سال ۸۲ تا ۸۶ به خارج مهاجرت کرده‌اند.

۱۰. همچنین هفته نامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی نوشت است، ۹۰ نفر از ۱۲۵ دانش آموزی که در سه سال گذشته در المپیادهای جهانی رتبه کسب کرده‌اند، هم اکنون در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند.
۱۱. طبق آمار صندوق بین‌المللی پول هم اکنون بیش از ۲۵۰ هزار مهندس و پزشک ایرانی در آمریکا هستند. طبق آمار رسمی اداره گذرنامه، در سال ۸۷ روزانه ۱۵ کار‌شناس ارشد، ۴ دکترا و سالانه ۵۴۷۵ نفر لیسانس از کشور مهاجرت کردند.
۱۲. در سال ۱۳۹۱ حدود ۱۵۰ هزار دانشجو تقاضای خروج از کشور را کرده‌اند که بیشترشان دانشجوی دوره دکترا بودند. همچنین ۶۴ درصد دانش‌آموزان ایرانی مدال‌آور المپیاد طی ۱۴ سال گذشته از ایران مهاجرت کرده‌اند.

۱۳. حمید گورایی رئیس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی نیز هشدار داد که دانشمندان رشته سلول‌های بنیادین ایران هر روز بیشتر از گذشته جذب دیگر نقاط جهان می‌شوند.

۱۴. عباس میلانی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا می‌گوید، فرار مغز‌ها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران صدمه زده است.

موارد ذکر شده در فوق عمق فاجعه را نشان میدهد ،آن هم برای ملتی که داری فرهنگ و تمدنی مثال زدنی بوده ست ، آمارها از چهل سال گذشته ایران را از کشوری که مردمانش نیاز به مهاجرت احساس نمیکردند به صدر کشورهایی رسانده است که مردمش سراسیمه به دنبال مهاجرت هستند ، براستی چرایی این فاجعه برای مسولان مشخص نیست !! آیا برای ایشان اهمیت موضوع مهاجرت در این سطح قابل تامل نیست! دلایل متعدد این هجم از مهاجرت ،آن هم از کشوری با این همه منابع و ذخایر طبیعی و امکان رشد و توسعه به دلیل اتخاذ سیاست ها و عملکرد نامناسب مسولینش چه چیز دیگری می تواند باشد؟
دلایل خروج ایرانیان می تواند بسیار متعدد باشد ، از نادیده گرفته شدن نخبگان و عدم وجود امکانات و فراهم نمودن ابتدایی ترین بوجه های تحقیقاتی و علمی گرفته تا شرایط مالی نامناسب و مقایسه امکانات رفاهی که کشورهای مختلف برای نخبگان ایرانی فراهم مینمایند
، نبودن آزادی های اجتماعی سیاسی برای عامه مردم و انتخاب کشورهای دیگر برای زندگی به دلیل استفاده از بستر آزادی هایی که کشورهای مهاجر پذیر برای شهروندانشان فراهم نموده اند ، اینها گوشه ای جزئی از دلایل آمار بالای مهاجرت از ایران است
انتظار جامعه و بخصوص نخبگان تامل بسیار جدی مسئولین در این موضوع و اتخاذ تصمیمات و راهکارهای کم نمودن خروج ایرانیان است ، البته اگر خروج نخبگان و مردم کشور برای ایشان داری کمترین اهمیت باشد، که گویا نیست.