گزارش حسین کروبی از دیدار با ضرغامی؛ موافق ادامه حصر نبود

نگام ، سیاسی _ ایشان نگرانی‌هایی داشتند که اگر رفع حصر شود آقای کروبی چه برخوردی نشان خواهد داد. من هم نقطه نظراتی داشتم که به ایشان منتقل کردم. آقای ضرغامی هم گفت که می‌خواهد در حد و توانش موضوع را پیگیری می‌کند. آن چیزی که من از آقای ضرغامی برداشت کردم این بود که ایشان هم موافق ادامه حصر نیست و می‌خواهد این موضوع حل شود. برای همین هم بود که درخواست کرده بود ما همدیگر را ببینیم .

 

محمدحسین کروبی، فرزند مهدی کروبی در مصاحبه با روزنامه همدلی توضیحاتی پیرامون دیدار خود با ضرغامی ارایه کرده است. بخش های مهم این مصاحبه در پی آمده:

همانطور که آقای ضرغامی گفته‌اند ‌ارتباط من با ایشان از زمان مجلس ششم شروع شد. ایشان آن موقع معاون پارلمانی صدا و سیما بودند.

دفتر آقای ضرغامی با من تماس گرفتند و خواستند که ما همدیگر را ببینیم.

دیدار سه ساعت و نیم طول کشید. در این دیدار درباره موضوع حصر هم گفت‌و‌گو شد.

ایشان نگرانی‌هایی داشتند که اگر رفع حصر شود آقای کروبی چه برخوردی نشان خواهد داد. من هم نقطه نظراتی داشتم که به ایشان منتقل کردم. آقای ضرغامی هم گفت که می‌خواهد در حد و توانش موضوع را پیگیری می‌کند. آن چیزی که من از آقای ضرغامی برداشت کردم این بود که ایشان هم موافق ادامه حصر نیست و می‌خواهد این موضوع حل شود. برای همین هم بود که درخواست کرده بود ما همدیگر را ببینیم.

(فرزند مهدی کروبی در پاسخ به سوال خبرنگار درباره اینکه شاید ضرغامی می‌خواهد از حصر امتیاز بگیرد): من بعد از حوادث ۸۸ برای اولین بار آقای ضرغامی را می‌دیدم. فکر می‌کنم همین خود یک گام مثبتی از جانب حاکمیت است. من این نگاه که آقای ضرغامی بخواهد با این دیدار یا صحبت‌های ‌این‌چنینی بخواهد بهره‌برداری کند را قبول ندارم. برداشتم این است که دوستانی مثل آقای ضرغامی به‌دنبال کاسبی از ادامه حصر نیستند و می‌خواهند از فضای به‌وجود آمده بعد از انتخابات ریاست جمهوری که مشخص شد اولین مطالبه مردم رفع حصر است و همچنین با اعتصاب غذای آقای کروبی و نگرانی‌های ‌که در جامعه برای سلامت ایشان به‌وجود آمده بود. فضا را مساعد دیدند وبه این نتیجه رسیده‌اند که ادامه حصر خسرانی برای کشور است و الان زمان مناسبی برای گفتگو در باره این موضوع هست.

فکر می‌کنم آقای ضرغامی ارتباط خاصی که با بعضی از نهادهای حاکمیتی دارد و ممکن است این وظیفه را بر دوش او گذاشته باشند. البته ممکن هم هست که خود آقای ضرغامی شخصا وارد موضوع شده باشد.

یکی از نقاط ضعف‌ این است که در این ۶ سال و نیم حاکمیت علاوه بر اینکه زیر بار محاکمه علنی محصورین نرفته حتی راضی به گفت‌و‌گو با محصورین هم نشده است.

آقای ضرغامی در دیدارمان هم به صراحت اذعان کرد که محاکمه محصورین را به صلاح نظام نمی‌داند. ضرغامی معتقد بود محاکمه محصورین به ضرر نظام است. برداشتم از ایشان این بود که موافق ادامه حصر نبود.

از پیگیری‌‌های آقای مطهری خبر خاصی ندارم فقط می‌دانم ایشان از ابتدا که کسی جرات دفاع از محصورین را نداشت بدون ترس از حقوق اولیه محصورین دفاع می‌کرد و انصافا به تنهایی در مقابل ادامه حصر ایستاد.

کمیته رفع حصری که فراکسیون امید در مجلس تشکیل داد اولین جلسه اش با حضور آقای لاریجانی بود. شنیدم آقای لاریجانی در آن جلسه گفته بود از همه توان خودم استفاده می کنم که این موضوع حل شود. آقای لاریجانی برخلاف اخوی‌شان که موافق ادامه حصر بدون برگزاری دادگاه هست در آن جلسه از ادامه حصر ابراز نارضایتی کرده است. اینکه اولین دیدار کمیته رفع حصر با آقای لاریجانی شروع می‌شود اتفاق مثبتی است.