مجازات متفاوت پدر عصبانی که به فرزندش آسیب زده بود

نگام، اجتماعی – پدر عصبانی که دختر ۱۵ ساله اش را کتک زد و او را وادار کرد که در مقابل خواهر وبرادرش دست خود را درون چاه فاضلاب کند توسط قاضی به جای زندان به انجام خدمات عمومی رایگان به مدت ۳۰۰ ساعت در اداره بهزیستی، مطالعه کتابهای مرتبط با آموزش کودکان و نوشتن مقاله محکوم شد.

به گزارش رکنا، سلیمان عفیف، دادرس دادگاه کیفری دو بندرعباس جزئیات صدور حکم مجازات جایگزین برای این پدر عصبانی را تشریح کرد.

وی در رابطه با دختر جوانی که پدر و مادرش از یکدیگر طلاق گرفته بودند و به تازگی توسط پدرش مضروب شده بود گفت: “پدر دخترش را کتک‌ می زند به گونه ای که آثار کبودی و سیاهی در بدن دختر از سوی پزشکی قانونی گزارش شده است”.

وی افزود: “پدر این فرد مدعی بود کارش بی عیب و نقص بوده و این کار را به‌خاطر تربیت دخترش انجام داده است. با توجه به نوع عمل ارتکابی و اینکه این پدر حق به جانب بود و خود را محق می دانست، بنابراین حتما باید مجازات می شد. قانونگذار برای این جرم ارتکابی در ماده ۴قانون حمایت از کودکان و نوجوانان از ۳ ماه و یک روز تا ۶ ماه حبس در نظر گرفته است”.

قاضی عفیف که از قضات پیشرو دستگاه قضایی هرمزگان در صدور احکام متفاوت است، ادامه داد: “این پدر مجرم بود و فرزند خود را به بدترین شکل ممکن تنبیه کرده بود و از سویی اگر او را به زندان می‌فرستادم، ۳ فرزند این خانواده که از نعمت مادر محروم بودند از داشتن همین پدر سختگیر و عصبی هم محروم می ‌شدند”.

پس بهترین راه ممکن، استفاده از مجازات جایگزین حبس بود. با این شیوه پدر بی ‌آنکه خانه و خانواده‌اش را ترک کند، مجازات می ‌شد.

دادرس دادگاه کیفری دو بندرعباس درادامه گفت: “این متهم را به انجام خدمات عمومی رایگان جایگزین مجازات حبس محکوم کردم تا به‌مدت ۳۰۰ ساعت در اداره کل بهزیستی استان هرمزگان خدماتی همچون سرایداری، نگهداری از فضای سبز، نظافت و… را انجام دهد”.

هدف من از انتخاب این مجازات، حضور پدر خشمگین در اداره کل بهزیستی و آگاهی و آشنایی با وضعیت کودکان بی ‌سرپرست و بد‌سرپرست است.

وی اضافه کرد: “با این حکم متهم تبعات و عواقب بدرفتاری با فرزندان را بهتر و عمیق‌تر درک خواهد کرد و از اقدام نابخردانه خود مطلع می ‌شود. علاوه بر این، بخشی از مجازات وی را به‌مدت ۲ سال معلق و او را موظف کردم در این مدت ۲ سال، هر ‌ماه یک جلسه به مشاوران اداره بهزیستی مراجعه کند و به‌مدت یک ساعت در کلاس‌های کنترل خشم و نحوه صحیح تربیت فرزندان شرکت کند”.

در پایان این ۲۴‌ ماه هم باید یک گواهی منوط به اینکه این دوره را با نمره قبولی سپری کرده به قاضی اجرای احکام کیفری ارائه دهد. همچنین حکم دادم تا یک کتاب ۵ جلدی را درباره مهارت تربیت فرزندان در دنیای امروزی بخواند و هر ۶‌ ماه یک‌بار، مقاله‌ای در ۵۰ صفحه در رابطه با موضوعات این کتاب تهیه کرده و به دایره اجرای احکام ارائه دهد”.

قانون دراین رابطه چه می گوید: “قانونگذار برای بحث تنبیه فرزندان توسط والدین در ماده ۱۵۸قانون مجازات اسلامی شرایط خاصی در نظر گرفته است”.

در این قانون آمده است درصورتی که تنبیه فرزندان در حد متعارف و حدود شرعی تأدیب و محافظت باشد، مجازاتی به‌دنبال ندارد اما اگر از حد متعارف تجاوز کند، به موجب قانون حمایت از کودکان و نوجوانان تحت عنوان کودک‌آزاری، مجازات در پی دارد.