استقبال بازرگانان استان وان از توافقات صورت گرفته بین ترکیه و ایران

نگام ، بین الملل _ سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران و امضای چندین سند همکاری در زمینه توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان آنکارا و تهران از سوی کارآفرینان، بازرگانان و اصناف شهر وان مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش آناتولی فارسی ، سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به ایران و امضای چندین سند همکاری در زمینه توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان آنکارا و تهران مورد استقبال کارآفرینان، بازرگانان و اصناف شهر وان قرار گرفت.

کارآفرینان، بازرگانان و اصناف شهر وان پیش‌بینی می کنند که گذرگاه «کاپی کوی» یکی از ۳ گذرگاه مرزی ترکیه با ایران با توجه به اینکه شهر وان طولانی‌ترین مرز زمینی با این کشور را دارد، در پی گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی بین دو کشور سهم بیشتری را در اقتصاد این شهر به خود اختصاص دهد.

فاتح چفتچی، معاون وزیر گمرک و تجارت ترکیه در گفتگو با خبرنگار آناتولی تاکید کرد که ۲۴ ساعته کردن فعالیت گذرگاه‌های مرزی کشور با ایران باعث تقویت روابط اقتصادی خواهد شد.

وی همچنین اظهار داشت که در پی اتمام مدرنیزه کردن گذرگاه‌ مرزی کاپی کوی وان و تاکید روسای جمهوری ترکیه و ایران در چهارمین نشست شورای عالی راهبردی دو کشور در مورد توسعه ظرفیت و فعالیت مرزهای سه‌گانه دو کشور به شکل ۲۴ ساعته، اقتصاد وان رونق و شتاب خواهد گرفت.

چفتچی با بیان اینکه به دنبال گسترش روابط ترکیه و ایران توجه گردشگران ایرانی به ترکیه و به ویژه شهر مرزی وان افزایش یافته است، تصریح کرد: “به ویژه اصناف وان از روابط رو به رشد ترکیه و ایران خوشحال هستند. این شهر طی نه ماه گذشته میزبان ۳۶۳ هزار و ۸۶۳ گردشگری ایرانی بوده و انتظار می رود این رقم به ۵۰۰ هزار نفر برسد. وان نخستین بار میزبان این تعداد از گردشگران ایرانی بود”.

نجدت تقوا، رئیس اتاق بازرگانی و صنعت وان نیز ضمن ابراز خوشحالی از ارتقای سطح مناسبات اقتصادی دوجانبه میان آنکارا و تهران گفت: “توقعات بزرگی در این زمینه داریم. وان برای رسیدن به هدف ۳۰ میلیارد دلاری مبادله تجاری سالانه میان دو کشور نقش مهمی ایفا خواهد کرد”.

شهر وان در شرق ترکیه و در نزدیکی مرز ایران واقع شده و هر سال از طریق دو گذرگاه مرزی اسن‌دره و کاپی کوی در تعطیلات تابستانی و تعطیلات عید نوروز پذیرای گردشگران ایرانی است. گردشگران ایرانی که برای گذراندن تعطیلات به وان سفر می کنند، نقش مهمی در اقتصاد منطقه شرق ترکیه دارند، به طوری که در سال جاری و پیش از تعطیلات عید قربان، بالغ بر ۲۷۰ هزار ایرانی به این شهر سفر کردند و با ادامه این سفر در تعطیلات عید قربان، این تعداد از مرز ۳۵۰ هزار نفر فراتر رفت.

گفتنی است ترکیه با ایران ۵۶۰ کیلومتر مرز مشترک دارد و دارای سه پایانه گمرکی و مرز زمینی شامل «گوربولاغ – بازرگان»، «کاپی کوی – رازی» و «اسندره – سرو» است.