بوزداغ: همه پرسی ۲۵ سپتامبر اداره منطقه کرد شمال عراق فاقد اعتبار بین المللی است

نگام ، بین الملل _ بوزداغ اعلام کرد که همه پرسی غیرقانونی اداره منطقه ای کرد شمال عراق در تاریخ ۲۵ سپتامبر، از جنبه ترکیه و حقوق بین المللی فاقد اعتبار است.

به گزارش تی آر تی فارسی ، بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر ترکیه در مصاحبه با یک کانال خصوصی به ارزیابی مسائل موجود در دستور کار پرداخت.

بوزداغ اعلام کرد که همه پرسی غیرقانونی اداره منطقه ای کرد شمال عراق در تاریخ ۲۵ سپتامبر، از جنبه ترکیه و حقوق بین المللی فاقد اعتبار است.

معاون نخست وزیر با اشاره به اینکه اداره منطقه ای کرد شمال عراق به رغم این امر، اقدام به برداشتن چنین گامی کرده است، اظهار داشت که ترکیه اقدامات لازمه در این زمینه را در شورای امنیت ملی و شورای وزیران مورد ارزیابی قرار داده و با تهیه یک طرح عمل، روند صدور مجوزعملیات فرامرزی را تسریع کرده و اقدام به انجام رزمایش کرده است.

بوزداغ با اشاره به متوقف شدن پروازهای اربیل و سلیمانیه و اعلام اینکه تنها مخاطب ترکیه حکومت مرکزی عراق میباشد گفت: در حال حاضر دولت و حکومت مان در مورد گامی که قرار است بر اساس موضع آتی اداره منطقه ای کرد شمال عراق بردارد، تصمیم گیری کرده است. تک تک اینها در صورتی که تغییری در منطقه ایجاد نشود به مرور به مورد اجرا در خواهد آمد.

معاون نخست وزیر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در ادامه مانور نظامی در مرز، موضوع ورود ترکیه به عفرین در سوریه مورد بحث میباشد یا خیر؟ گفت: حوادث واقع در سوریه و عراق مستقیما به امنیت ملی ترکیه مربوط میشود و ریسکهای بزرگ تهدید کننده امنیت ملی کشورمان را شامل میشود.

بوزداغ ضمن یادآوری همکاری آمریکا با PYD / YPG شاخه سازمان تروریستی پ ک ک، از این کشور خواست تا از خطای خود دست بردارد.

معاون نخست وزیر با اشاره به اینکه هدف PYD / YPG تشکیل یک کریدور ترور در شمال سوریه میباشد، گفت: به تشکیل کریدور ترور در نزدیکی مان هرگز اجازه نخواهیم داد. هر نوع تغییر در شمال سوریه که در نتیجه، در مقابل عمل انجام شده قرار دادن، ایجاد شود، نتیجه ای بجز بروز یک فاجعه در منطقه به همراه نخواهد داشت.

بکیر بوزداغ با اشاره به اینکه تحولات ادلب، عفرین و دیگر مناطق را از نزدیک دنبال میکنند، گفت که در مذاکرات آستانه نیز تصمیم گیری های مهمی در این زمینه انجام گرفته و آمادگی های لازمه در این چارچوب صورت گرفته است.