اردوغان: با اقدامات جدید، امنیت در ادلب را افزایش می‌دهیم

نگام ، بین الملل _ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که تلاش خواهند کرد امنیت در ادلب سوریه را افزایش دهند.

به گزارش تی آر تی فارسی ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در بیست و ششمین نشست مشورتی و ارزیابی با اعضای حزب عدالت و توسعه در شهر افیون قره‌حصار گفت: با اقدام جدیدی به دنبال افزایش امنیت در ادلب هستیم. به عنوان مثال هم اکنون اقدامات جدیدی در ادلب صورت می گیرد و ادامه خواهد داشت.

مشروح سخنان رئیس جمهور ترکیه در این نشست به شرح زیر است:

– سعی می کنیم مناطقی را که در عملیات «سپر فرات» آزاد کرده‌ایم را با هدف تامین امنیت ادلب و با برداشتن یک قدم دیگر گسترش دهیم. به عنوان مثال امروز عملیات بزرگی در ادلب جریان دارد و این عملیات‌ها ادامه خواهد داشت. پس از عملیات ادلب ابتکار عمل جدید ایجاد خواهد شد.

– نمی‌‌توانیم برادرانی را که با فرار از حلب به ادلب آمده‌اند، رها کنیم. وظیفه داریم که دستمان را به سوی آنها دراز کنیم. در حال حاضر نیز همین کار را انجام می دهیم و کمک‌هایمان ادامه خواهد داشت. بطور قطع اجازه تشکیل یک کریدور تروریستی در کنار مرزهایمان با سوریه را نخواهیم داد.

– به افرادی که در داخل و خارج کشور برای ما تهدید ایجاد کنند، خوش آمدگویی نخواهیم گفت. بلکه آنان را در هر جایی که هستند سرکوب خواهیم کرد. هنگامی که در این اقدام موفق شویم ترکیه ای قدرتمند خواهیم داشت. در این زمینه گام های لازم را برداشته ایم.

– به صراحت می‌گویم؛ با ادامه دادن به این روند هیچ نتیجه‌ای نخواهی گرفت. تنها می‌توانی یک کار انجام بدهی و آن این است که به نقطه آغاز برگردی. اگر به نقطه آغاز باز نگردی محکوم به انزوا در همانجا خواهی بود و تمامی امکاناتی را که در دست داری را نیز از دست خواهی داد.

– کسانی که امروز به پشتوانه و حمایت دیگران به اقداماتی دست می زنند، در زمان بسیار کوتاهی با واقعیت‌های تلخ روبه رو خواهند شد. همیشه در ۱۶ سالگی باقی نمی مانید و با گفتن اینکه « آرزوی ۱۶ سالگیم بود» نمی توان به آروزوها دست یافت . امیدواریم تا دیر نشده و قبل از پرداخت هزینه های سنگین از اقدامات خود منصرف شوید.

– در حالی که ترکیه در سخت ترین شرایط شما (اداره منطقه ایشمال عراق) را به عنوان «برادر» خطاب کرد، شما ترکیه را رها کرده و با گروه هایی مشخص برنامه‌ریزی می کنید. تنها یک اقدام هست که باید انجام دهید و آن هم بازگشت به نقطه ای است که از آنجا کار خود را آغاز کردید. اگر از این راه بازنگردی تمام امکانات خود را از دست خواهی داد.

– کسانی که ارتباط خود با ترکیه را قطع کرده و درصدد دامن زدن به فتنه و شعله ورکردن آن هستند، بدانند که هیچگاه آتش آنان شعله نخواهد کشید.

– همان‌ گونه که انتظار توقف ترکیه در شرایطی که دنیا در حال تغییر است اشتباه است، توقف حزب عدالت و توسعه در شرایطی که ترکیه تغییر می کند نیز اشتباه است. در واقع ما از نخستین روز تاسیس این حزب از اصل نوسازی دور نشدیم. اگر امروز این موضوع را بیشتر مطرح می کنیم به خاطر شرایط خاص و مشکل امروز ترکیه است. فراموش نکنید که مسیر دشوار با بدن خسته پیموده نمی شود.

– براساس اخلاق سیاسی ما «مسئولیت طلب نمی‌شود بلکه اعطا می‌شود». البته که مسئولان با انتخابات می‌آیند و با انتخابات نیز می‌روند اما کسی نمی‌تواند تا زمان انتخابات بعدی به مسئولیت خود بی‌اعتنا باشد.

– کانال استانبول برای ما بسیار مهم است. آنگونه که کانال سوئز و کانال پاناما برای دنیا مهم است، کانال استانبول را نیز تبدیل به مارکی شناخته شده در جهان خواهیم کرد. البته این کشورها قابل مقایسه با کشور ما نیستند. ان‌شاالله اقدامات لازم و عملی در این خصوص را به زودی آغاز خواهیم کرد.