اردوغان: اجازه نمى دهیم حوادث کوبانی تکرار شود

نگام ، بین الملل _ رئیس جمهور ترکیه در ارتباط با نقشه‌هایی که در شمال سوریه کشیده می شود، تصریح کرد که هرگز اجازه تحقق این توطئه را نخواهیم داد ما یک کوبانی دیگر نمی‌خواهیم و در مقابل آن خواهیم ایستاد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در پایان نشست بیست و ششمین نشست مشورتی و ارزیابی با اعضای حزب عدالت و توسعه در شهر افیون قره‌حصار تأکید کرد: ما مجبوریم کمربند تروریستی که قصد دارند از شرق سوریه تا دریای مدیترانه کشیده شود را مختل کرده و از بین ببریم. نمی‌توانیم اجازه تحقق این مساله را بدهیم. هرگز اجازه تحقق این توطئه را نخواهیم داد چون اگر این طرح محقق شود شاهد حوادثی مشابه چیزی که در کوبانی روی داد خواهیم بود. ما یک کوبانی دیگر نمی‌خواهیم و در مقابل آن خواهیم ایستاد.

ادامه اظهارات وی در این نشست بدین شرح است؛

یک حقیقت را باید دانست؛ آن هم خط مرزی ۹۱۱ کیلومتری با سوریه است. از شرق و غرب این کشور آمادگی های جدی برای تشکیل یک دولت انجام می شود. اگر امروز ما سکوت کنیم که اندکی دیر مانده ایم. آینده این ساختار مبهم خواهد بود.

(اعزام نیرو به منطقه عاری از درگیری در ادلب) روندی که روز گذشته تصمیم گرفته شده و صبح امروز آغاز شده و اکنون نیز ادامه دارد، بدون هیچ نقص و مشکلی با حمایت ما و به همراه ارتش آزاد سوریه به شکل مطلوب پیش می رود.

همه می دانند که رخدادهای عراق و سوریه مستقل از ترکیه نیستند. هیچ کدام از این رخدادهای منطقه را نمی توان سوا از امروز و آینده ترکیه که با این و آن دارای ریشه خویشاندی عمیق است، دانست. می دانیم که هرج و مرج در سوریه زندگی ما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مهم نیست که چه حرف و حدیث هایی عنوان شود، اجازه نمی دهیم تا تهدیدات ناشی از عراق و سوریه مبدل به اهرم فشار به ترکیه شوند.

همزمان با نابودی تک تک تروریست‌ها در کوه‌ها، امتداد آنها در سیاست نیز تبدیل به جسد شده‌ است. کسانی که تلاش داشتند همچون یک غده سرطانی به دولت و جامعه رسوخ کنند افشا شدند. گروه تروریستی فتو با کمک شبه‌نظامیانش تلاش داشت یوغ بندگی را بر گردن مردم بزند. در حال حاضر نیز سعی دارند با توسل به دروغ خود را نجات بدهند. دادگاه‌های این افراد کم کم به پایان می‌رسد.

اقدامات ترکیه در مورد گروه تروریستی فتو نیز به تدریج نتایج شان را می دهند. حکم محکومیتشان صادر می شود، حالا موضع کشورهای دیگر را از لحاظ قوانین بین المللی بهتر خواهیم دید. هیچ یک از اعضای این گروه نه در شرق و نه در غرب مانند گذشته آسوده خیال نیستند. قطعا روزی تمامی اعضای گروه تروریستی خیانتکار فتو تاوان این اعمالشان را پرداخت خواهند کرد. پشیمانی این افراد که از بی وطنی خود سخن می گویند، فایده ای در پی نخواهد داشت.

دانش و دیدگاه های علمای معتبر دینی نشان می دهد که گروه تروریستی با ایجاد دولت موازی نه تنها دولت بلکه دین مان را نیز هدف قرار داده است. هر جا که این فرقه آغاز به کار کرده است، تبدیل به حرکتی فاسق، منحرف و مغایر با ارزش های اهل سنت شده است.

گروه ترویستی مذکور در دین نیز ساختار موازی ایجاد کرد و به جریانى انحرافی تبدیل شده است. حالا بهتر می‌فهمیم که چرا غرب آغوش خود را هر چه بیشتر به سمت این گروه‌هایی که از اصول دین منحرف شده‌اند باز می‌کند. فتو کجاست؟ در غرب. شاهد هستیم که فتو خود را در کشورهای مختلف اروپایی سازماندهی کرده است. یعنی چه پناهجو شده‌اند؟ اینها خائن و قاتل هستند. در دادگاه‌های ما علیه این افراد احکام قضایی صادر شده است.

هیچ کس از جمله بنده نمی تواند خود را بالاتر از آرمان ها حزب ببیند. ما به خاطر داشتن رابطه عاطفی با مردم ۱۵ سال است که حزب حاکم هستیم. اعضای گروه تروریستی که اکنون حساب پس می دهند، پیش از این در وجدان های مردم حبس شده اند. اینک با نیرنگ هایشان می خواهند نجات یابند.

آغوش و قلب مان را به کسانی که دوستی خود را به ما نشان بدهند باز می‌کنیم. برای کسانی که علیه ما در پی دشمنی هستند دوباره حرفم را تکرار می‌کنم، می‌توانیم یک شب بی‌خبر بیاییم.