گفتگوی نگام با صادق میرحاتمی، استاد ستاره دار دانشگاه / موافق این جمله هستم فرار مغزها نه! فراری دادن مغزها

نگام، سرویس گفتگو – گفتگوی کوتاهی با صادق میرحاتمی، استاد ستاره دار دانشگاه که در سال ۸۹ توسط فرهاد رهبر از دانشگاه تهران اخراج شد و دیگر هیچ وقت اجازه تدریس یه وی در دانشگاه داده نشد در مورد وضعیت آموزشی کشور در مناطق محروم و همچنین فرار مغزها انجام داده ایم که در ادامه این گفتگوی جذاب را دنبال کنید؛

– آقای میرحاتمی، با این وضعیت اسفناک آموزش در کشور مخصوصا رد مناطق محروم باید چه کرد؟ چرا عملا هیچ فعالیتی جهت رفع مشکل آنها انجام نمی شود؟

با عرض سلام خدمت شما و همه مخاطبان سایت نگام، ابتدا باید عرض کنم خدمت شما این ارثیه دولت های قبل است حتی بیشتر می توان این را در نظر داشت که دیدگاه های غیر دولتی بر آن مناطق حاکم است شاید یکی از دلایل ان اهل سنت بودن آن مناطق است. البته این نقدر به دولت فعلی وارد است که باید دیدگاه را نسبت به آن مناطق محروم اصلاح کند. وضعیت آموزی آنجا هم بسیار تاسف برانگیز است. نبود مدرس کافی امکانات حداقلی سخت افزاری نبود مدارس حتی با کمترین امکانات و لوازم آموزشی متاسفانه بحث آموزش را در آن مناطق با چالش جدی مطرح کرده است. اینکه چرا مشکل تا به حال حل نشده است گفتم می توان یک دلیل را در ریشه مذهبی آن بخش داننست که عده ای در نظام جمهوری اسلامی هنوز دیدگاه های تندرو مذهبی دارند.

– خوب خروجی این منطقه در زمینه تحصیل عملا برای ما نزدیک به صفر است؟

نه زیاد هم اینگونه نیست زیرا در مقاطع بالاتر خروجی های خوبی از شهرتان ها داریم حتی در مناطق محروم و میتوتن گفت در میزان قبولی در دانشگاه های ما هم از مناطق محروم سهم بسزایی وجود دارد اما درست است نسبت ان در برابر شهرهای دیگر ما بسیار کمتر است که ریشه در همین اموزش ضعیف در این مناطق دارد. باید توان اموزشی پایه ای را در این مناطق رشد داد و بطور قطع میزان خروجی های ان مناطق بیشترین سهم را دارا می باشند. که متاسفانه در دولت اقای روحانی هم کارهای زیادی نشده است البته امید است با وجود اقای بطحایی این روند رو به رشد افزایش یابد.

– اقای میرحاتمی برسیم به یک سوال فرعی خارج از بحث در مورد کشته شده دانش اموزان در جاده های ایران، این میزان واقعا فاجعه است چرا آموزش پرورش کاری انجام نمی دهد؟

بله متاسفانه این اتفاقات دردناک و تاسف بار است این دانش اموزان نحبه کشور هستند که در این مسیرها جان خود را الکی و از روی یک اشتباه مدریتی و برنامه ریزی از دست می دهند. من مشکل اصلی آن را مدریت های زیر دست میدانم که برنامه ریزی و هماهنگی های بسیار اشتباهی را انجام میدهند ابتدا در نوع انتخاب سرویس ها دوم از زمان بندی حرکت ها  سوم از انتخاب اردوها و در نهایت بی مسئولیتی این رویکرد باید تغییر پیدا کند من زیاد در جریان مسائل بعد از حادثه مشته شدن دانش اموزان قرار نگرفتم اما به طور قطع اول باید با مسئول برپایی این اردوها برخورد قاطع و جدی شود و عوامل ان سلب مسئولیت گردند. در ضمن میتوان گفت وزارت هم تا حدودی مقصر ایت که مجوز این اردوها را در مدارس تایید میکند بدونه اینکه کار کارشناسی صورت بگیرد.

– برگردیم به بحثمون میتوان یکی از دلایل فرار مغزها را همین بی توجهی به آموزش پایه دانست؟

بله بطور قطع همینگونه است. شرایط سخت اموزی در پایه و عدم توجه به نخبگانی که در این شرایط رشد پیدا کرده اندو با این مشکلات وارد سیستم اموزشی کلان دانشگاهی شدند .و در پایان بی توجهی می بیندد و از همه مهتر امنیت شغلی در اینده برای خودشان متصور نیستند از بزرگترین دلایل خروج مغزهای ماست. من بیشتر موافق این جمله هستم فرار مغزها نه فراری دادن مغزها. وقتی بستر ساز یاز دوران اموزشی پایه ویران باشد قطعا رد بالاتر شما دست اورد کمتری خواهید داشت همین دست اورد کم را هم به راحتی داریم از دست می دهیم سالانه هزاران دکتر در سکوت خبری بی سرو صدا از ایران خارج می شوند. و متسفانه کسی نیست یان فاجعه ای که در حال رخ دادن است را به نوعی کارشناسی کند هر ارگانی ان را گردن دیگری می اندازد

– با توجه به آمار بالای مهاجرت در ایران میتوان این را یکی از دلایل اینگونه مهاجرت ها دانست؟

بدون شک، شما هم مثل من حتما این جمله را زیاد شنیده اید که بیشتر افرادی که مهاجرت می کنند این جمله را می کویند که ما نگران آینده فرزند خود هستیم در ایران مشکل امنیت شغلی و …. وجود دارد. حالا چه به این جمله اعتقاد داشته باشند چه به صورت سمبلیک این جمله را بیان کنند بالاخره میتوان درک کرد که واقعیت این است. زیرا شرایط آینده نگری برای فرزندان میتواند دقدقه اصلی آنها باشد. و به نوعی حق دارند که به این معقوله آموزشی و آینده نگری اهمیت بدهند.

–  به نظر شما استاد راه حل چیست؟

راه حل کاملا مشخص است ایجاد امنیت شغلی مناسب در چارچوب یک بستر سازی اصولی و نگاه های کلان به آینده، شما نگاه کنید به سرمایه گذاری های این دهه های اخیر آلمان بر روی سنین پایین حق تحصیل رایگان بهترین سیستم آموزشی در کشورشان و اهمیت به رشد بالای دانش فنی در آلمان اینگونه شده است که از آلمان به عنوان قطب دانش فنی اقتصادی و تکنولوژی نام میبرند. باید شرایط اموزش را فراهم کنیم باید اولویت دولت باشد دقدقه های آموزشی، بسیار اهمیت دارد شما با این کار بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه را هم حل می کنید. بحران آموزشی باید در یک جایی به پایان برسد و با شعار دادن این بحران ها تمامی ندارد.

– در پایان نظر شما را و حرف آخر شما را می شنویم؟

حرف خاصی که نباید مغز های خود را فراری بدهیم این یعنی درجا زدن و دور شدن از دنیای روز و کندی سرعت پیشرفت این یعنی عقب افتادن از دانش روز دنیا و باید بنوعی جلوگیری کنیم از این روند بهتر کنیم امیدوارم دیدگاه های آموزی در دولت رویکرد بهتری به خود بگیرد و دیگر شاهد اینگونه فرار های و مهچرت های غیر اجباری نباشیم

با سپاه از استاد میرحاتمی که وقتشان را در اختیار ما قرار داند.