توافق ایران و ترکیه در مورد پیش نویس توافق‌نامه سوآپ مالی دوجانبه

نگام ، بین الملل _ روسای بانک مرکزی ایران و ترکیه بر سر پیش نویس توافق‌نامه سوآپ دوجانبه پول‌های ملی دو کشور به توافق رسیدند.

به گزارش آناتولی فارسی ، در بازدید ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران و هیئت بلند پایه همراه وی از بانک مرکزی ترکیه در آنکارا، بر سر پیش نویس قرارداد سوآپ دوجانبه لیره ترک – ریال ایران در تجارت میان دو کشور توافق حاصل شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در دیدار با حسن روحانی همتای ایرانی خود در جریان سفر اخیرش به تهران از تصمیم مقامات دو کشور برای تحقق تجارت از طریق واحد پول ملی ایران و ترکیه خبر داده بود.

اردوغان در همین راستا تصریح کرده بود: ”برای استقلال روابط اقتصادی خود از بازار ارز، مبادلات مالی دو کشور را از طریق پول ملی ترکیه و ایران انجام خواهیم داد. همانطور که روحانی گفت، مسئولان بانک مرکزی دو کشور هفته آینده گردهمایی خواهند داشت و قرارداد آن را نهایی می‌کنند. ضمنا تصمیم گرفتیم با همکاری بانک‌های مرکزی دو کشور و همکاری دیگر بانک‌ها، بخش تامین مالی دو کشور را احیا کنیم و آن را توسعه دهیم. همچنین تصمیم گرفته شد، برای احداث شعب بانک‌های ترکیه در ایران و شعب بانک‌های ایرانی در ترکیه مراکز و بخش‌های ذی ربط تشکیل شوند. اراده و قاطعیت خود را برای تقویت روابط دو کشور در زمینه انرژی بیان و در این باره تصمیم گرفتیم”.