در جلسه غیر علنی مجلس با حضور وزیر امورخارجه چه گذشت؟ ظریف:خدایا! این چه روزی است که آقای کریمی قدوسی از ما تشکر می‌کند

نگام ، سیاسی _ جلسه غیر علنی مجلس با حضور محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه برگزار شد.

پیش از آغاز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی وزیر امور خارجه ایران برای یک جلسه غیر علنی  با نمایندگان به بهارستان رفت .بنا به اظهارات نمایندگان حاضر در  این جلسه و همچنین توضیحات مختصر علی لاریجانی،  ظریف در این جلسه درباره  تحولات منطقه و همچنین اقدامات و اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا پیرامون تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و آمادگی ایران  برای پاسخ به آمریکا در صورت نقض برجام توضیحاتی ارائه کرد.

رئیس مجلس : ظریف از مسائل منطقه گفت
علی لاریجانی در ابتدای نشست علنی امروز مجلس در تشریح مسائل مطرح شده در جلسه غیرعلنی اعلام کرد: وزیر امور خارجه گزارشی درباره مسائل منطقه ارائه کرد و اعضای کمیسیون امنیت نیز نظرات خود را مطرح کردند.
رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم این رایزنی‌ها باتوجه به تحولات منطقه در سطح بین‌المللی، میان مجلس و دولت ادامه پیدا کند.
 ما کردها را دوست ایران می‌دانیم
 
همچنین رسول خضری نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در این جلسه حضور داشت در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا به تشریح برخی صحبت های وزیر خارجه در جلسه غیر علنی صبح امروز پرداخت
رسول خضری در توضیح محور های مطرح شده جلسه غیر علنی امروز مجلس گفت: محوریت این جلسه درباره برجام بود که در ابتدا آقای ظریف به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل اشاره کرد که این سخنرانی بیشتر آمریکا را منزوی کرد و در مقابل آن رئیس جمهور سخنرانی قاطعانه‌ای داشت که تمامی پاسخ‌ها را داد.
وی افزود: بخش دیگر صحبت‌های آقای ظریف درباره زمزمه‌های شنیده شده برای قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی بود که در این خصوص وزیر امور خارجه تاکید کرد که همه قوا یک دست و یک دل از سپاه حمایت می‌کنند و موضع مشترک سپاه حمایت از سپاه است.
نماینده پیرانشهر تاکید کرد: بر این اساس و طبق گفته‌های وزیر خارجه همه ارکان نظام متحد و یک دل در مقابل اقدامات آمریکا برای تحریم سپاه ایستادگی می کند.
خضری درباره موضوع اقلیم کردستان عراق نیز گفت: آقای ظریف در این جلسه تاکید کرد که از قدیم کردها دوست دیرینه ایران بوده و در طول ۸ سال دفاع مقدس کردهای عراق به صورت جدی از ایران در مقابل صدام حمایت کردند.
وی افزود: آقای ظریف تاکید کرد که ما کردها را دوست ایران می‌دانیم. ایران درباره موضوع همه پرسی به تنهایی ورود نمی‌کند . اگر قرار باشد تصمیم‌گیری هم شود، تصمیم سه جانبه‌ای بین ایران، عراق و ترکیه خواهد بود. ایران هیچگاه به تنهایی و به صورت فردی ورود نخواهد کرد و تنها در چارچوب توافقات سه جانبه عمل می‌کند. همچنین به دنبال پیدا کردن راهی برای گفت‌وگو و دیپلماسی است.
این نمایده مجلس همچنین گفت که در این جلسه بروجردی، حسن‌پور بیگلری، لاهوتی و ابطحی نیز به ایراد سخن پرداختند که آقای بروجردی تاکید کرد: توافق برجام بین ایران و ۵ کشور است که به جز آمریکا بقیه کشورها پایبندی خود را اعلام کرده‌اند، پس باید کاری کنیم که آمریکا منزوی شود.
جمهوری اسلامی ایران پاسخی کوبنده تر به آمریکا خواهد داد
در ادامه نقل و قول ها از جلسه امروز مجلس که پشت درهای بسته برگزار شد نماینده سیرجان گفته است : ظریف در جلسه غیرعلنی مجلس تاکید کرد اگر آمریکایی ها بخواهند اقدامی علیه برجام انجام دهند جمهوری اسلامی ایران پاسخی کوبنده تر به آنان خواهد داد.در این جلسه ظریف بیان کرد اروپایی ها به هیچ عنوان در راستای برجام همگام با آمریکا نیستند و نظرات آمریکایی ها مبنی بر لغو برجام را قبول ندارند.
وی گفت: وزیر امور خارجه در این جلسه تاکید کرد که بعد از سخنرانی ترامپ در سازمان ملل اکثر صاحب نظران دنیا سخنان رییس جمهوری را غیرمنطقی دانستند ولی همگان از سخنان رییس جمهوری ایران حمایت کردند.
نماینده سیرجان در مجلس ادامه داد: ظریف همچنین گفت در نشست با ۱+۵ در نیویورک برگزار شد همه اعضا بر حمایت همه جانبه از برجام تاکید کردند و برجام را توافق جهانی دانستند که باید محترم شمرده شود.
حسن پور یادآور شد محمد جواد ظریف در این جلسه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود پایبنده بوده و تمامی کشورهای منطقه و اروپایی ها به این موضوع اذعان دارند.
از سوی دیگر حاجی دلیگانینماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وزیر امور خارجه گفت که برای هر سناریو راهکار مناسب آن پیش‌بینی شده تا در شرایط مقتضی بتوانیم تدابیر لازم را اتخاذ کنیم.
 وی خاطرنشان کرد: ظریف افزود هماهنگی و تقسیم کار خوبی بین مسئولان نظام در این خصوص انجام شده و هر یک به وظیفه خود عمل خواهند کرد.
روز قدردانی یک قدردان خاص از ظریف 
البته گویا حضور ظریف در مجلس امروز با حواشی جالبی هم همراه شده.تا جایی که یکی از خبرگزاری ها گزارش داده که  پس از پایان اظهارات ظریف نوشت جواد کریمی قدوسی نزد وزیر خارجه می‌رود و با وی مصافحه و از مواضعش تقدیر می‌کند.
وزیر خارجه با لبخندی واکنش نشان می‌دهد «خدایا! این چه روزی است که آقای کریمی قدوسی از ما تشکر می‌کند»؛ کریمی قدوسی هم اینگونه به ظریف پاسخ می‌دهد «ما اگر انتقادی هم کردیم برای اصلاح بوده است وگرنه سعی می‌کنیم منصف باشیم»