آقای روحانی آدرس اشتباه ندهید، مردم را به خاکی نکشانید!

نگام ، سیاسی _ آقای روحانی آدرس اشتباه ندهید، مردم را به خاکی نکشانید! این حواشی جز آنکه به نفع جریان‌های خاص تمام شود برای معتقدان به مسیر آن فردی که شما از تَکرارش سخن گفتید، هیچ منفعتی ندارد.

به گزارش قانون هفته گذشته خبری آمد مبنی بر اینکه حسن‌روحانی برای اولین‌بار در دولت دوازدهم قرار است شنبه ۱۵مهر در دانشگاه سخنرانی کند. اتفاقی که برای اهل تفکر، نکته‌ای امیدوارکننده بود. همگان تصور داشتند که روحانی قرار است ضعف‌های دولتش را تشریح کرده و مشکلاتی را که سر راه زندگی مردم وجود دارد، به جان بخرد و برای‌شان راهکارهایی ارائه کند ولی این‌گونه نشد. روحانی در ابتدای سخنان خود اظهاراتی که روحانیت در مجالس مذهبی بیان می‌کنند به زبان آورد و در ادامه نیز با نشانه رفتن به سمت قوه‌ای دیگر، سخنانی را بیان کرد که شاید همه از او نیز بر سر همین مسائل انتقاد داشتند. انتقادهایی که به بی‌توجهی به خواسته‌های یک جناح در جامعه بازمی‌گشت که متاسفانه روحانی عامل این کم‌لطفی را در جایی دیگر جست‌وجو می‌کرد! او می‌گفت که ما در جامعه، یک رقابت آن هم ناسالم تحت عنوان جناح‌های سیاسی ایجاد کرده‌ایم؛ در همه انتخابات‌ها این جناح‌ها مشارکت می کنند اما در آخر به جای آنکه همه به خاطر مشارکت‌شان تشویق شوند و جایزه بگیرند، یکی جایزه می گیرد و جناح دیگر تنبیه می‌شود. آیا نتیجه این روش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی ایجاد می‌کند؟ باید از او پرسید که این خصوصیت‌ که سبب ریزش سرمایه‌اجتماعی و بدنه‌حامی جریان‌های نواندیش می‌شود، چه کسی غیر از شخص آقای روحانی است؟! مگر مردم با هزاران امید به تغییر، پای صدوق نیامدند چرا آن‌گونه که وعده‌داده بودید پیش نرفتید؟

آقای روحانی آدرس اشتباه ندهید، مردم را به خاکی نکشانید! این حواشی جز آنکه به نفع جریان‌های خاص تمام شود برای معتقدان به مسیر آن فردی که شما از تَکرارش سخن گفتید، هیچ منفعتی ندارد.

از طرف دیگر، به چه علت مشکلات نزدیکان وبستگان را که ارتباطی به مردم ندارد، پشت قامت ملت پنهان کرده و به سوی دیگران هجوم می‌برید؟! زمانی که بسیاری از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی تحت فشار بودند، از بیکاری قوای دیگر انتقاد نکردید ولی حال که تمام آرمان‌های دولت‌پاکدست نهم ودهم در نمای دولتی‌های شما نمایان می‌شود، اعتراض می‌کنید؟! این مسیر مناسبی برای رسیدن به آرمان‌هایی که مدعی بودید نیست و امیدواریم دعواهای سیاسی را با جیب خود تسویه کنید و از حساب مردم هزینه نکنید که هرگاه این‌گونه رفتارها ازرییس دولتی سرزد، نتیجه‌ای جز فشار بر بدنه اجتماعی دگراندیش و جامعه مدنی نداشت. شما که راه‌تان مشخص است بنابراین راهی را برای آینده مردم در ۱۴۰۰ نیز بازگذارید که دیگر توانایی تحمل فردی مانند احمدی‌نژاد را نداریم.امیدواریم همان‌گونه که در شو‌های انتخاباتی با سینه‌ای ستبر از اسطوره‌های ایران زمین سخن می‌گفتید و برای آرمان‌های مردم ایران رگ‌گردن برآمده می‌کردید تا رای‌ها به صندوق ریخته شود، این روزها که اعتماد مردم عین برگ خزان زیر پای بی‌تدبیری‌ها می‌ریزد نیز درایتی از خود به خرج دهید. فراموش نکنید غمخوار بودن مردم با غم‌انگیز کردن آن‌ها تفاوت دارد و روشی که شما گاهی برای پرت کردن حواس‌ها از آن استفاده می‌کنید، به راهی جز سوم تیر ۸۴ منتهی نمی‌شود و مردم دیگر این را نمی‌خواهند.از طرف دیگر بی‌شک هیچ بنی‌بشری غیر از معصومان، از اشتباه تبرئه نیستند و ممکن است تمام مسئولان روزی اشتباهی را در کارنامه خود داشته باشند و بهتر است که سعه‌صدر را در دستور کار خود قرار دهند و سیاست‌های تقابلی را به استقبال از انتقاد مبدل کنند که سعادت به گفته آقای روحانی در این بیت حافظ نهفته است که«آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است، با دوستان مروت، با دشمنان مدارا»! البته برخی به بخش پایانی مصرع دوم نیز اعتقادی ندارند ولی بخش اول را می‌توان در کلام بزرگان نیز مشاهده کرد وبهتر است همه برای زندگی بهتر به این نکات توجه داشته باشیم.


درگیری‌ها، مسئولیت در نظام را از دید مردم سبک می‌کند

بیژن نوباوه/ نماینده پیشین مجلس و عضو جبهه پایداری

اگر درگیری برحسب چارچوب قانون و برسر اختلاف نظر در کار صورت گرفته باشد، قابل تحمل است. اما اگر از این محدوده خارج شود، مساله ناخوشایندی پیش می‌آید. بنابراین اگر درگیری بین مسئولان در راستای تسویه حساب صورت بگیرد و اختلاف نظرات و درگیری‌ها خارج از حیطه منافع مردم و نظام باشد، بی‌شک کشور آسیب خواهد دید. در واقع اگر مردم ببینند که مسئولان، خارج از چارچوب اختیارات و وظایف‌شان اظهارنظر می‌کنند، نسبت به آن فرد و جایگاهش شک و بی‌اعتمادی به‌وجود می‌آید. خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی از پس این مشکلات شکل می‌گیرد. درحقیقت این قبیل درگیری‌ها مسئولیت در نظام اسلامی را از دید مردم سبک می‌کند. به هرکشوری نیز نگاه کنید این مشکلات را خواهید دید و فقط خاص مملکت ما نیست. به اعتقاد بنده برخوردهای فردی و خارج از چارچوب قانون و مسئولیت اجتماعی افراد، منطقی نیست و می‌تواند به اعتماد جامعه آسیب وارد کند.


نباید به انتقاد، با حمله پاسخ داده ‌شود

داریوش قنبری/ نماینده اصلاح‌طلب مجلس هشتم

بی‌شک این درگیری‌ها آن هم در فضای رسانه ها تاثیری منفی به‌جا خواهد گذاشت. به نوعی نیز باعث آسیب به اعتبار دو طرف می‌شود و در پس آن، منافع ملی نیز لطمه خواهد دید. در مجموع، قوای مختلف وظایفی دارند که می‌توانند از طریق اختیارات خود به آن بپردازند. جایی که در حوزه اختیارات آن‌هاست اگر انتقادی صورت بگیرد نباید آن انتقاد با حمله پاسخ داده ‌شود و بهتر است که آن نقد، مستقیم جواب داده‌شود. جایز نیست که پاسخ نقدی ، خارج از مساله نقد داده‌شود. باید این روند، متحول و بحث مصلحت و منافع کشور مورد توجه واقع شود. ساختار حقوقی در حل این مشکلات باید جدی قرار گرفته‌شود. فردی نباید تصور کند که از هرگونه نقدی مصون است و اگر چنین تصوری برای افراد وجود داشته‌باشد، می‌بینیم زمانی که مورد انتقاد قرار می‌گیرند از کوره در می‌روند و پاسخ اشخاص را به شکل نامطلوبی می‌دهند. حملاتی که به یک قوه و فردی دیگر که در چارچوب نظام فعالیت می‌کند، صورت می‌گیرد به نفع مملکت نخواهد بود. از این دعواهای سیاسی برای مردم منفعتی حاصل نخواهدشد. این سبک دیالوگی که بین برخی افراد وجود دارد نیاز به اصلاح دارد. بهتراست که اظهارنظرات براساس چارچوب‌های قانونی که وجود دارد، صورت بگیرد. با ادامه این روند، اعتبار کشور آسیب خواهد دید و اقدامات و صحبت‌های این چنینی به آبروی نظام لطمه خواهدزد. به هرحال کسی که مسئولیتی در کشور برعهده دارد باید بپذیرد که در معرض نقد دیگران قرار بگیرد. زمانی‌که انتقادی انجام می‌شود باید صبر پیشه کنند و زود از کوره درنروند و در مجموع به‌علت یک نقد، همه چیز را زیرسوال نبرند. ضرورت دارد که مسئولان بدانند که رفتارشان مورد توجه مردم است و بر سایرین تاثیرگذار خواهد بود. مسئولان الگوی مردم یک کشور هستند و نباید افرادی که می‌توانند الگو حسنه برای کشور باشند با رفتارشان این جایگاه خطیر را مورد آسیب قرار دهند. در مجموع باید همواره دستاورد انقلاب و مصلحت کشور مورد نظر قرار بگیرد و منصفانه نیست که با اقدامات ما این دستاوردها مورد تهدید قرار بگیرد.


لطمه‌ای بیشتر از ضربه دشمنان

ابوالقاسم رئوفیان/ سخنگوی جبهه ایستادگی انقلاب

لطمه‌ای که این قبیل مسائل به کشور وارد می‌کند بیشتر از لطمه و ضربه دشمنان است. به عبارت دیگر زخمی که این درگیری‌ها در پیکر نظام ایجاد می‌کند، عمیق‌تر از زخمی‌ است که دشمنان بر کشور وارد کرده‌اند.

زمانی که مردم به نظام اعتماد می‌کنند، این اعتماد را از دریچه عملکرد مسئولان می سنجند. وقتی به رفتار مسئولان می نگرند و متوجه می‌شوند که مسئولان با یکدیگر درگیر هستند اعتماد مردمی، اولین موضوعی است که از کنار این معضلات آسیب می بیند. پایداری نظام در گرو اعتماد ملت است که در صورت تداوم درگیری و اصطکاک بین آن‌ها آسیبی جدی به آن وارد می‌شود. این اعتماد هرگاه از سوی مردم به دلیل این قبیل اتفاقات سلب شود، اعتبار کشور و نظام خدشه‌دار می‌شود.

روی‌گردانی مردم از نظام، از بدبینی نشأت می‌گیرد و بدبینی به مسئولان نیز معلول برخورد و درگیری‌های مسئولان است. ادامه چنین مواردی به نفع ملت و کشور نخواهد بود.


برخی چاره‌ای جز کشاندن مسائل به رسانه ها ندارند

فاطمه راکعی/ دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش

این اقدامات به‌ نفع کشور نخواهد بود. اگر نهاد‌های قانونی درست عمل می‌کردند نه تنها در سطح مسئولان این مسائل به رسانه‌ها کشیده نمی‌شد، بلکه در همه مردم کشور به نوعی احساس امنیت به‌وجود می‌آمد. متاسفانه این نهادها با رودربایستی در قبال عملکرد یکدیگر برخورد می‌کنند یا پشت پرده، فشارهای عجیب و غریب از طرف دولت در سایه و گروه‌های رادیکال، مانع انجام فعالیت به نحو احسن آن‌ها می‌شود. گویی برخی افراد چاره‌ای غیر از کشاندن این مسائل به جراید و رسانه ها نمی بینند. کسانی‌که در واقع از طرف برخی نهادها و مسئولان مورد اعتماد مردم زیرسوال هستند، معمول شده که به شکل عجیبی توپ را در زمین دیگری می‌اندازند و نگاه‌ها را از خود به دیگران معطوف می‌کنند. این افراد به جای پاسخگو بودن، دیگری را وادار به پاسخگویی نسبت به مردم می‌کنند. متاسفانه این روش‌های مذموم و غیر اخلاقی و غیر اسلامی از گذشته وجود داشته است. اگر نهادهای مسئول، همواره پیگیر و بی‌قانونی‌ها را رصد کنند و قانون بر اعمال افراد حکم فرما باشد، این مسائل بی‌شک به روزنامه و مطبوعات کشیده نخواهدشد.در بعد بین‌المللی اعتبار کشور تضعیف می‌شود و دشمنان حداکثر سوءاستفاده را از قبال این مساله خواهندکرد و اگر جلوتر برویم به مسائلی ازجمله اعتبار برجام نیز آسیب خواهدزد. در داخل کشور وقتی افراد احساس ناامنی حقوقی بکنند و مشاهده کنند در سطح مسئولان این‌گونه برخوردها وجود دارد اول از همه حقوق شهروندی خود را در معرض خطر می‌بینند .از طرفی عدم رسیدگی به مسائل روشن و مشخص‌ که از سوی برخی نهادها محکومیت‌شان اثبات شده، شک‌وشبهه‌ای را در مردم به‌وجود می‌آورد که شاید در پشت پرده مسائلی وجود دارد. در بحبوحه مسائل منطقه و ناامنی که در جهان وجود دارد، در داخل با این رفتار ها و میدان دادن به بی‌قانونی‌ها ،آرامش کشور را با مشکلاتی مواجه می‌کنیم. چندصدایی در کشور معضلی است که باید جدی گرفته‌شود. به خصوص امروز که با مسائلی از قبیل منطقه کردستان عراق مواجه هستیم، باید سعی کنیم که رضایت عموم و در نتیجه آن وحدت را با رفتار خود ایجاد و در سطح ملی قانونمندی را بر مشکلات حکم‌فرما کنیم. کشور در شرایط منطقه و جهانی بیش از هر زمانی به آرامش و قانونمندی و از پس آن، به وحدت نیازمند است.