اردوغان: تصمیم‌گیری یک سفیر برای آمریکا تاسف‌بار است

نگام، بین الملل – رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت که تصمیم‌گیری درمورد سیاست های ایالات متحده آمریکا توسط سفیر این کشور در آنکارا، تاسف بار خواهد بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جمع استانداران کشور در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه در آنکارا گفت: “مدیریت سیاست های کشوری به بزرگی ایالات متحده آمریکا به وسیله سفیر این کشور در آنکارا، تاسف بار است”.

ادامه سخنان رئیس جمهور ترکیه در این دیدار به شرح زیر است:

– کشور ما برای حفظ حضور و بقای هزار ساله خود در این منطقه جغرافیایی در حساس‌ترین دوران خود به سرمی‌برد. با جنگ استقلال دوم کشور مواجه هستیم. قصد دارند ما را از داخل و خارج محاصره کنند، زیرا تحمل یک ترکیه‌ قدرتمند را ندارند.

– دروغ‌های رسانه ای و تلاش برای از بین بردن اعتبار بنده، دولت و کشورمان وجود دارد. اصول دیپلماتیک زیر پا گذاشته می شود. بحران ویزا با آمریکا از این جمله است. کسی که باعث این واقعه شد یک سفیر است. قابل پذیرش نیست که آمریکا شریک استراتژیک خود را فدای یک سفیر حد نشناس کند.

-ما دولت قبیله ای نیستیم. ما نیازمند شما نیستیم. زمانی که ما از شما در قبال پرداخت پول، سلاح می خواهیم به کنگره ارجاع می دهید، اما به گروه تروریستی اسلحه مجانی می دهید. دلیل این نیز محاصره ترکیه از سمت جنوب است.

– برخی محاسبات در مورد عدم صدور ویزا مطرح می‌شود؛ مثلا اینکه ترکیه بابت این اقدام ۵۰ میلیارد دلار زیان می‌بیند. بر چه اساسی این سخن را می‌گویند، غیرقابل درک است. حجم تجاری ما با آمریکا در دوران اخیر به کمتر از ۱۵ الی ۱۶ میلیارد دلار رسیده است.

-این یک طرف قضیه. طرف دیگر هم اینکه مبلغ مذکور، اکثرا مربوط به خریدهای ما در زمینه صنایع تجاری از این آمریکاست . صادرات ما به این کشور بسیار جزئی بوده است.

-همیشه خواستیم که در راستای پیمان‌های دوجانبه برای مبارزه با گروه های تروریستی به ویژه پ.ک.ک و فتو اقدام کنند، اما هرگز به عنوان یک کشور متحد و دوست اقدام لازم را انجام ندادند.

-به جای اینکه دشمنان دموکراسی و قاتلان هموطنان ما را تحویل دهند در خواست ما را وارد مسیر بروکراسی کردند. به جای رعایت قرارداد، به دورزدن و ایجاد بهانه های حقوقی پرداختند.

– توطئه و نقشه های پلید زیادی برای جلوگیری از پیشرفت کشورمان توسط بازیگران مختلف انجام می‌گیرد. برخی وقتی می‌ببیند که ترکیه سر تعظیم فرود نمی‌آورد دیگر نمی دانند چه کار کنند. از جمله این بازی‌های زشت، می‌توان به ضربات اقتصادی، حمله با توپ و تانک به اراده ملی، و ایجاد نفاق، درگیری مذهبی و قومی، حمایت و پشتیبانی از گروه های تروریستی اشاره کرد.

-آنها برای این کار از گروه‌های فتو، پ.ک.ک، داعش و د.ح.ک.پ.ج به عنوان ابراز استفاده می‌کنند. رسانه‌های این گروه‌ها علیه من و برای تخریب دولت ما فعالیت می‌کنند. ما در راه راست با اراده‌ای راسخ به مسیر خود ادامه خواهیم داد.

– ترکیه با یک حساب و کتاب چندین ساله مواجه است. اینکه در محله کادی کوی استانبول نوشته شده “ظلم در سال ۱۴۵۳ آغاز شد” یک اتفاق تصادفی نیست. اینگونه شعارها را میراث داران بیزانس‌ می نویسند، نه فرزندان این میهن.

 – احتمالا فکر می کنند ما نابینا و ناشنوا هستیم. شاید چنین عادت کرده اند، ولی ترکیه تغییر کرده است. اکنون با ترکیه حاضر در رقابتهای بین المللی مواجه هستند. شما نیز سنگ بنای آن هستید.

-اگر ثابت قدم بایستید اینها نمی توانند در این اطراف حضور پیدا کنند. آنها با تمامی سربازان و لوژیونرهایی که سالهاست از آنان پشتیبانی می‌کنند ما را هدف قرار داده و خواهند داد، ولی ما مستحکم و قوی خواهیم ایستاد.

– چه کسی می تواند ادعا کند هدف از ایجاد کریدور تروریستی در مرز جنوبی ما مبارزه با داعش است. کریدور تروریستی فقط برای محاصره ترکیه است. رژیم به پ.ک.ک می گوید در کنارتان هستیم. به بارزانی می گوید در کنارتان هستیم. پ.ی.د که با بارزانی اختلاف داشت اکنون می گوید ما با هم هستیم.

– خطاب به وزرای دولت می‌گویم؛ اسلحه «سیگ ساور» از این پس توسط نیروهای امنیتی استفاده نخواهد شد، بلکه سلاح ساخت کشورمان را به کار خواهیم برد. اینها قصد دارند ملت ترکیه را به زانو در آورند.

– کسانی که سوریه را تبدیل به بازار فروش سلاح و قاتلان را با دستان خون‌آلود به اسلحه مدرن مجهز کرده اند، این اقدامات را به عشق دموکراسی انجام نمی‌دهند. اینها بویی از دموکراسی نبرده اند.

– کسی حق ندارد به ترکیه درس قانونمندی بدهد. کسانی که با سرکرده های تروریست‌ها در قندیل مستقیما ارتباط دارند نمی‌توانند به ما درس حقوق بدهند. روند پیگیری های قضایی را طبق قانون اساسی اجرا می‌کنیم.

– هیچ کشوری در دنیا صبر ما در قبال استانداردهای دوگانه را نمی تواند داشته باشد. کشور دیگری وجود ندارد که تلاش کند علی رغم ده ها چاقویی که از پشت به ما زدند، با همه دوست باشد.

-حزب اپوزیسیون می گوید، ‘هیچ کشوری حاضر به مذاکره و گفتگو با اینها نیست’. یک پروفسوری هم می گوید، ‘ترکیه ای وجود دارد که از غرب جدا شده و به خاورمیانه پناه آورده است’. اینها حد و مرز خود را نمی شناسند. شما از درک اینکه از چه دفاع می کنید و موقعیت کنونی ترکیه چیست عاجز هستید.