گفتگوی نگام با جهانگیر شادانلو، فعال سیاسی / این ها مثل عروسک های خیمه شبازی هستند که از پشت کنترل می شوند

نگام، سرویس گفتگو –  با جهانگیر شادانلو، فعال سیاسی در مورد وعده های انتخاباتی حسن روحانی گفتگو کردیم تا از وضعیت آن در دوران بعد از انتخاب شدن ایشان و عملی شدن این وعده ها با خبر بشویم؛ ایا روحانی موفق به عملی کردن وعده های خودش شد؟ مروری در مورد وضعیت سپاه در دولت روحانی و انتخابات آینده انجام دادیم. در ادامه این گفتگوی جذاب را دنبال کنید؛

– وعده های حسن روحانی در زمان تبلیغات در انتخابات مانند رفع حصر حضور زنان در وزرات خانه های و آزادی های اجتماعی آنان بعد از انتخاب شدن ایشان آیا دست آوری داشت؟

بهتر است برگردیم به ۳۸ سال پیش و زمانی که اقای خمینی در پاریس قول و وعده هایی داد که ایشان از طرف مردم پذیرفته شدند. اگر ما تاریخ را مطالعه کنیم میتوان گفت ملت ایران حدود ۸۰ درصد موافق ایشان بودند و به دلیل مشکلاتی که زمان پهلوی بود و ایشان فرمودند که این مشکلات در جمهوری اسلامی حل می شود. مردم برای ازادی و استقلال در این جنبش شرکت داشتند. در سال ۵۷ ایشان در پاریس صدای مردم شده بودند. خوب ما وقتی میبینمی بعد از ان همه وعده بر میگردد ایران و می گوید من دهن دولت میزنم من دولت تایین میکنم و یا فردای پیرزی انقلاب ۴ امیر ارتش رو در محل سکونتش اعدام میکند؛ اقا روحانی فرزند انقلابی هیمن امام است شما چه توقعی دارید! برگردیم به زمانی که اقای رفسنجانی و اقای خاتمی امدند کدام یک از اینها به حرف هایی که زدند عمل کردند. متاسفانه در این مملگت تاز مانی که ولایت مطلقه فقیه و نظام مافیایی و سپاه و قشر روحانی سنتی رئیس جمهور به قول اقای خاتمی می شود یک تداراکات چی است اینان از خودشان حق کاری ندارند.
ولی چرا اینها می ایند این چنین پیشنهادهای می دهند چون با کشور های خارجی روابط بین المللی دارند و مجبور هستند مردم با پای صندوق رای بیاوردند برای مشروعیت نظام. بعد ازبرگزاری اولین انتخابات که نه شورای نگهبانی بود نه نظارتی از سوی ولایت فقیه سالن ترین انتخابات برگزار شد مردم همه امدند به کاندیدای خودشان رای دادند و در اخر هم اقای بنی صدر انتخاب شد از بعد از ان انتخابات نداریم انتصابات داریم. اقای روحانی دروغ میگفتند اقای روحاین دستشون نیست رفع حصر و دست عده ای خاص است.

– در زمان انتخابات حسن روحانی از محدود کردن سپاه گفت و ان را دولت تفنگدارها عنوان کرد اما به مرور نوع صحبت های ان و دیدگاهش نسبت به سپاه تغییر کرد. وضعیت سپاه را دردولت جسن روحاین چگونه می بینید؟

میتونیم در دولت ایشان ببینیم که در جمع وزرا و اعضای ایشان چندین نفر از ارکان سپاه است پس اقای ظریف و جعفری درست می گویند که ما حرفمان یکی است ولی گویش مان فرق دارد و اقای روحانی بدون سپاه قطعا نمیتواند راهی را در پیش ببرد. ولی اینها واقعا مثل عروسک های خیمه شبازی هستند که از پشت کنترل میشوند

– با این وضعیت و عملی نشدن وعده های اقای روحانی وضعیت انتخابات در سال ۱۴۰۰ به چه شکلی می شود؟

من فکر میکنم اصلاح طلب ها دیگه حضور پرنگی نداشته باشند زیرا واقعا به اصل موضوع که اینها اصلاح طلب نیستند اینها روی دیگر اصولگرایان هستند واقعا اینها چه دست اوردی داشتند در این مدت داشتند واقعا کدام یک از اینها به اشتباهاتشون در اوایل انقلاب اعتراف کردند به جز اقای خزعلی که خودتان دید چه بلای سر ان اوردندو تا پای مرگ ایشان را بردند که خوشبختانه آزاد شدند. به نظر من در ۴ سال ایینده نه اصولگرایان نه اصلاح طلب ها حرفی برای گفتن ندارند.

با تشکر از اقای شادانلو