تحلیل بی‌بی‌سی از سخنرانی ترامپ

بی بی سی نوشت: تایید نکردن پایبندی ایران به برجام از طرف رئیس جمهوری آمریکا لزوما به معنی بازگشت خودکار تحریم‌ها نیست.

تایید نکردن پایبندی ایران به برجام از طرف رئیس جمهوری آمریکا لزوما به معنی بازگشت خودکار تحریم‌ها نیست. حالا توپ در زمین کنگره آمریکاست. کنگره در سیطره جمهوری خواهان است ولی احتمالا در برگرداندن تحریمها و خروج آمریکا از برجام با احتیاط و محافظه کاری برخورد خواهد کرد.

برای بازگشت تحریمها لازم است یا آمریکا بطور یک جانبه از توافق خارج شود که خود نقض برجام است و یا اثبات کند ایران برجام را نقض کرده است. با توجه با اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر اعضای توافق هسته ای همه التزام ایران به برجام را تایید می کنند، اثبات نقض آن در کمیته نظارت بر اجرای برجام کار سختی خواهد بود.

حرکت آقای ترامپ البته قدری شرکت‌های بزرگ خارجی را درباره آینده توافق هسته ای و ثبات بازار ایران نگران می کند ولی هرگونه اثر عملی آن بر قراردادها و بر سرمایه گذاری خارجی اول از همه به واکنش دولتهای اروپایی در برابر اقدام آقای ترامپ و بعد واکنش خود ایران به آن بستگی دارد.

اروپا می گوید تمام قد از برجام و رفع تحریمها حمایت می کند. اما اگر تهران تصمیم بگیرد در پی اقدام واشنگتن، تنشها با آمریکا را بالا ببرد، طبیعتا سرمایه گذار خارجی هم با احتیاط درباره افزایش حضور در بازار ایران عمل خواهد کرد.