رقه به طور کامل آزاد شد

نگام، بین الملل – شهر رقه سوریه، پایتخت خلافت خود خوانده داعش پس از چهار سال اشغال به دست تروریست‌ها، به طور کامل آزاد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز، ائتلاف موسوم به “نیروهای سوریه دموکراتیک” پس از یازده ماه جنگ خونین با داعش که با حمایت هوایی و توپخانه‌ای کامل آمریکا همراه بود، امروز (سه‌شنبه) رسما آزادی آن را اعلام کردند.

آزادی شهر رقه در واقع تکمیل دومینوی شکست‌های داعش است که با آزادی موصل در عراق و دیرالزور در سوریه آغاز شده بود و پاکسازی رقه آن را تمام کرد و تیر خلاصی است بر جسد متعفن داعش.

اکنون داعش تنها در مناطق بیابانی عراق و حاشیه رود فرات در جنوب شرق سوریه و نیز برخی مناطق در بادیه این کشور حضور دارد که پاکسازی آنها نیز بعید است زمان زیادی ببرد به ویژه آنکا تنها مناطق شهری مهم باقی مانده در دست داعش شهر “القائم” عراق و “بوکمال” سوریه در مرز دو کشور است و باقی مناطق اصولا مناطق بیابانی یا روستایی هستند.

 مناطق باقی مانده در دست داعش در مرز عراق و سوریه(توسی)

رقه مرکز استانی به همین نام در شمال سوریه است که سومین استان بزرگ سوریه و یکی از آبادترین آنها محسوب می‌شد. این شهر پیش از آغاز جنگ داخلی سوریه نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر جمعیت داشت و به دلیل وجود رودخانه فرات و زمین‌های حاصل خیز یکی از منابع اصلی تولید محصولات کشاورزی در این کشور محسوب می‌شد.

با شروع ناآرامی‌ها در سوریه و همزمان با تب بهار عربی در سال ۲۰۱۱ مردم رقه نیز به تظاهرات مسالمت آمیز روی آوردند و اولین تظاهرات علنی خود را در سوم مارس ۲۰۱۱ برگزار کردند اما چیزی نکشید که تظاهرات مردمی با سوءاستفاده شبه‌نظامیان تندرو و البته پاسخ نامناسب مسئولان دولتی در استان، به درگیری‌های مسلحانه کشیده شد که نزدیک به دو سال به طول انجامید.

شهر رقه بالاخره در ششم مارس ۲۰۱۳ سقوط کرد و به دست ائتلافی از گروه‌های مخالف سوریه به رهبری النصره و ارتش آزاد سوریه افتاد تا اولین مرکز استان در سوریه باشد که به طور کامل از کنترل دولت خارج می‌شود.