اردوغان خواهان اعلام تصمیم اتحادیه اروپا درباره عضویت ترکیه شد

نگام، بین الملل – رجب طیب اردوغان در یک کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور لهستانی خود در ورشو اظهار داشت بهتر است درباره عضویت ترکیه در اتحادیه یکدیگر را مشغول نکنیم و اگر تمایلی به عضویت ما ندارند، آن را اعلام کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس مشترک خبری با آندژی دودا، همتای لهستانی خود در ورشو گفت: «اگر اتحادیه اروپا قرار است عضویت ما را قبول نکند آن را اعلام کند تا یکدیگر را بیش از این مشغول نکنیم. حتی تا این حد نیز تصمیم نمی‌گیرند. ما هم می‌گوییم نخست میدان را رها نمی کنیم، بلکه منتظر تصمیم آن‌ها هستیم».

ادامه سخنان رئیس جمهور ترکیه به شرح زیر است:

– همکاری ما با لهستان در قالب ناتو بسیار مهم است. این کشور همچنین عضو اتحادیه اروپاست که ما هنوز نتوانسته به عضویت آن در بیاییم. لهستان از ما حمایت می‌کند. درخواست عضویت ترکیه از سال ۱۹۶۳ تاکنون پذیرفته نشده است. پیش از این ۱۵ فصل برای عضویت داشتیم، اما آن را به ۳۵ مورد فزایش دادند تا ترکیه نتواند عضو شود.

– لهستان در سال ۲۰۱۸ به مدت یک سال عضو موقت شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود. در این مدت میزان همبستگی دو کشور در سطح کاملی قرار خواهد گرفت. ترکیه در تاریخ خود همواره استقلال لهستان را به رسمیت شناخته و از ان حمایت کرده است. سابقه روابط چندقرنی ما نیز همواره در چارچوب دوستی و همبستگی بوده است.

– بیش از ۳.۵ میلیون نفر پناهجوی عراقی و سوری در ترکیه حضور دارند. تاکنون ۳۰ میلیارد دلار برای آنها هزینه کرده‌ایم. آخرین کمک مالی که از اروپا در این زمینه دریافت کردیم حدود ۸۸۵ میلیون یورو بوده است، درحالی‌که قرار بود در مجموع ۶ میلیارد دلار به ما بدهند.

– ترکیه با جمعیت ۸۰ میلیونی و لهستان با جمعیت ۳۸ میلیونی پتانسیل بالایی برای ارتقای حجم اقتصادی و تجاری خود را دارند. مبادلات تجاری کنونی ما حدود ۶ میلیارد دلار و برای دو کشور رقم پایینی است. باید آن را تا ۱۰ میلیارد دلار افزایش دهیم. روابط اقتصادی نیز براساس منافع هر دو کشور خواهد بود و می تواند باعث تقویت بخش های مختلف شود.

– امروز پنج توافقنامه همکاری امضا کردیم. ترکیش ایرلاینز هر هفته ۵ پرواز به ورشو دارد. امکان رساندن آن به ۷ یا ۱۰ پرواز نیز وجود دارد. آخر این هفته هیاتی از ترکیش ایرلاینز برای دیدار با مقامات لهستان به اینجا می‌آید. اگر امکان افزایش پروازها فراهم شود قطعا رفت و آمد مردم تسهیل خواهد شد.

– در هشت ماه اول امسال ۲۰۵ هزار لهستانی به کشور ما سفر کردند. درصورت لغو ویزای شینگن، این میزان افزایش نیز خواهد یافت. این یک مشکل دیگر است. با کشورهای آمریکای لاتین ویزا نداریم، اما ترکیه کشور مذاکره کننده است و برای آن شرط ویزا اعمال می‌شود. قرار بود از سال ۲۰۱۳ ویزا برداشته شود و در این راستا قرادادهایی نیز امضا شد اما هنوز امروز و فردا می‌کنند. ب