اجرای شرایط حصر برای سید محمد خاتمی ؛ ممانعت نیروهای امنیتی از خروج رئیس دولت اصلاحات از منزل

نگام ، سیاسی _ ماموران امنیتی ساعتی پیش با حضور در مقابل در منزل سیدمحمد خاتمی به وی اطلاع دادند که دستور دارند مانع از خروج وی از منزل و حضور در مراسمی که بنا بود رییس جمهور اسبق ایران در آن حضور یابد، شوند. ماموران پس از اعلام این حکم در یک ماشین در کوچه خاتمی مستقر شده‌اند.

سایت سحام نیوز که به مهدی کروبی و حزب اعتماد ملی نزدیک است، شامگاه چهارشنبه ۲۶ مهر از ممانعت نیروهای امنیتی از خروج محمد خاتمی از منزل خبر داد.

به گزارش این سایت از سوی نهادی امنیتی به “رئیس دولت اصلاحات” اطلاع داده شده که حق خروج از منزل را ندارد و به محافظان او نیز دستور مشابهی در مورد ممنوعیت خاتمی از منزل داده شده است.

به نوشته سحام نیوز “این حصر خانگی موقتی با هدف منع اجباری وی از حضور در برنامه از قبل تعیین‌شده” انجام گرفته است. در خبر سحام نیوز آمده، محمد خاتمی قرار بود با وزرای سابق خود در بنیاد باران دیدار کند و هدف از ممانعت مأموران امنیتی برهم زدن این دیدار بوده است.

سایت کلمه (سایت نزدیک به حامیان میرحسین موسوی) نیز این خبر را منتشر کرده و نوشته است که ماموران امنیتی طی ماه‌های اخیر برای چندمین بار مانع از خروج محمد خاتمی از منزل مسکونی خود شده‌اند. هر دو سایت خبری در گزارش‌های خود به حضور فیزیکی مأموران در مقابل منزل “رئیس دولت اصلاحات” اشاره کرده‌اند.

به گفته وبسایت کلمه ماموران امنیتی به آقای خاتمی اعلام کرده‌اند که «دستور دارند مانع خروج وی» از خانه و شرکت در مراسمی شوند که بنا بود رئیس جمهور سابق ایران در آن حضور یابد.

بر اساس این گزارش، ماموران پس از اعلام این حکم در یک خودرو در کوچه حضور دارند.

در گزارش وبسایت کلمه مشخص نشده که محمد خاتمی قصد داشته در کدام مراسم شرکت کند، اما برخی شبکه‌های تلگرامی نوشته‌اند که او قرار بوده در جلسه بنیاد باران، موسسه‌ای متعلق به اصلاح‌طلبان، حضور داشته باشد.

این گزارش می‌گوید، آقای خاتمی روزها به دفتر کار خود می‌رود و تنها از حضور او در برخی مراسم ها جلوگیری می‌شود. با این حال وبسایت سحام نیوز از شرایطی مشابه حصر خانگی برای محمد خاتمی خبر داده است.

این وبسایت نوشته است که «بنا به روایت شاهد عینی، سه ماشین متعلق به یکی از نهادهای امنیتی از ساعتی پیش در مقابل منزل آقای خاتمی پارک کرده و شرایطی مشابه حصر خانگی برای وی ایجاد کرده‌اند».

سایت سحام نیوز در خبر تکمیلی خود در این ارتباط گزارش داده، سه خودروی مأموران امنیتی که در مقابل منزل محمد خاتمی مستقر شده بودند، در این میان محل را ترک کرده‌اند.

پیش از این وبسایت کلمه روز ۱۳ مهرماه در گزارشی خبر داده بود که «دادگاه ویژه روحانیت با ارسال نامه‌ای با امضای دادستان ویژه روحانیت ابراهیم رئیسی به منزل محمد خاتمی به وی ابلاغ کرده که به مدت سه ماه نباید در هیچ مراسم سیاسی و تبلیغی شرکت کند».

طبق این نامه «از این به بعد هرگونه حضور خاتمی در جلسات، سالن‌ها، همایش‌ها، مراسمات هنری، از قبیل تئاتر، کنسرت، و همین‌طور حضور در محافل مختلف غیرخانوادگی حتی در جلسات خصوصی ممنوع شده‌است».

محمد عبداللهی، دادستان ویژه روحانیت استان تهران شامگاه روز جمعه ۱۴ مهر، در مصاحبه با خبرگزاری فارس تأکید کرد که «هیچ محدودیت جدیدی» دربارهٔ آقای خاتمی اعمال نشده است.

او همچنین گفت که «اقدامات پیشگیرانه‌ای که تاکنون» دربارهٔ محمد خاتمی انجام شده، «بر اساس مصوبه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده‌است».

دادستان ویژه روحانیت استان تهران در حالی به مصوبه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دربارهٔ محمد خاتمی استناد می‌کند که حسن روحانی و مقامات دولتش اعلام کرده‌اند مصوبه‌ای در این‌باره وجود ندارد.

اما محمد انجام، وکیل محمد خاتمی روز شنبه ۱۵ مهر این خبر را تأیید کرده بود که رئیس جمهوری اسبق ایران در دوره‌ی اصلاحات از روز اول مهر ماه سال جاری به مدت سه ماه از شرکت در “مراسم عمومی سیاسی، فرهنگی و تبلیغی” منع شده است.

بنا بر اظهارات او “برگه‌هایی منتسب به یک مرجع قضایی به رؤیت آقای خاتمی رسیده که حاکی از اعمال برخی محدودیت‌ها به لحاظ عدم حضور ایشان در مجالس عمومی است”.

رضا باقری، وکیل دیگر محمد خاتمی نیز تصریح کرده بود: «این دستور بدون تشکیل پرونده صادر شده و دادستان با استناد به اختیارات خود برای “جلوگیری از وقوع جرم” این ممنوعیت سه‌ماهه را وضع کرده است.»

به گفته رضا باقری از آنجا که چنین دستوری قرار یا حکمی حقوقی نیست، امکان اعتراض به آن هم “عملا” وجود ندارد.

سایت کلمه در آن زمان گزارش داده بود که “‌تصمیم درباره اعمال محدودیت علیه خاتمی در دادگاه ویژه روحانیت گرفته شده و حکم آن طی نامه‌ای به امضای دادستان ویژه روحانیت، ابراهیم رئیسی، به خانه او فرستاده شده است”.

ابراهیم رئیسی نامزد ناکام دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود و محمد خاتمی از تاثیرگذارترین حامیان رقیب او، حسن روحانی محسوب می‌شود.

اعمال شرایط شبیه حصر خانگی علیه محمد خاتمی پیش از این انتقادهای شماری از نمایندگان مجلس و همچنین انتقاد تلویحی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران را نیز به دنبال داشت. این انتقادها با واکنش تند رئیس قوه قضائیه روبرو شده بود.

حسن روحانی روز شنبه ۲۳ اردیبهشت در سخنرانی انتخاباتی خود در تهران خبر داده بود که دربارهٔ ممنوع‌التصویر بودن محمد خاتمی به قوه قضائیه نامه نوشته اما این نهاد به او پاسخ نداده‌است.

وی روز شنبه، ۱۵ مهر، نیز از «تنبیه» آقای خاتمی به دلیل دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات انتقاد کرد و گفت که «اگر کسی تَکرار کند که مردم پای صندوق بیایند باید تنبیه شود؟»

آقای روحانی همچنین به کنایه گفت: «اما به هر حال بعضی دستگاه‌ها بیکارند، باید یک شغلی داشته باشند و ناچارند هر ساعت یک عده را احضار کنند».

دو روز بعد رئیس قوه قضائیه سخنان آقای روحانی را «کم لطفی» خواند و گفت که «قوه قضائیه از سر بیکاری افراد را احضار نمی‌کند…[بلکه] حسب وظیفه اصلی و ذاتی خود اقدام به رسیدگی قضایی و اجرای عدالت می‌کند».

موضوع ممنوعیت انتشار تصویر و اخبار محمد خاتمی در زمستان ۹۳ مطرح شد، و آن زمان گزارش‌ها حاکی از این بود که عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در جلسه‌ای با مدیران رسانه‌ها نسبت به درج تصویر و ذکر نام رئیس‌جمهور اسبق ایران هشدار داده و مرتکبان را به توقیف و تعطیل رسانه تهدید کرده‌است.

پس از آن غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، دلیل این اقدام را مصوبه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد اما حسن روحانی و مقامات دولت او اعلام کردند که این شورا و دبیرخانه آن مصوبه‌ای در این باره نداشته‌اند. در نهایت آقای اژه‌ای گفت که ممنوع‌التصویری آقای خاتمی به دستور دادستان تهران انجام شده‌است.