تاکید نخست وزیر سابق اسپانیا بر اهمیت ترکیه در ثبات جهان

نگام، بین الملل – نخست وزیر سابق اسپانیا تاکید کرد که آینده سایر کشورهای جهان بستگی به ترکیه دارد و آینده تمامی دنیا در اصل با آینده ترکیه مرتبط است.

خوزه لوئیز رودریگز زاپاترو، نخست وزیر سابق اسپانیا در نشست ویژه تی آر تی ورلد در استانبول با عنوان “همه سرنشین یک کشتی هستیم، همکاری منطقه‌ای برای بحران‌های انسانی” با اشاره به اهمیت ترکیه در برقراری صلح و ثبات جهانی گفت: “آینده سایر کشورهای جهان بستگی به ترکیه دارد. درباره ثبات و صلح در خاورمیانه و روابط با اروپا سخن می گویم. آینده تمامی دنیا در اصل با آینده ترکیه مرتبط است”.

وی افزود: مشکلات امروز خاورمیانه نه تنها در ثبات ترکیه که در ثبات جهان نیز بسیار مهم است.

زاپاترو با بیان اینکه آینده ترکیه در واقع آینده روابط غرب و شرق نیز هست، گفت: در دوران نخست وزیری خود نیز چنین فکر کرده و این را همواره اعلام کرده ام.

نخست وزیر سابق اسپانیا با بیان اینکه باید از حوادث سوریه و عراق درس گرفت، تصریح کرد: “جنگ‌ها برای کشورهای امروزی مایه شرم است. برای برقراری ثبات در خاورمیانه باید با تروریسم مبارزه کرد”.

– تا یک دولت فلسطین تاسیس نشود خاورمیانه آینده ای نخواهد داشت

وی ادامه داد: در این راستا، مساله فلسطین در صلح و ثبات منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است و تا وقتی که در این منطقه ثبات برقرار نشود، میان اسرائیل و فلسطینی توافقی صورت نگیرد، هرگز صلح برقرار نخواهد شد.

زاپاترو تاکید کرد: حتما باید یک دولت فلسطین تاسیس شود. در غیر این صورت خاورمیانه آینده ای نخواهد داشت. این موضوع مهمی است که باید مورد مذاکره قرار گیرد.