ثروتمندترین کشورهای جهان

نگام، کشور قطر در سال ۲۰۱۵ هم خود را با درآمد سرانه ۱۴۶ هزار دلار در صدر فهرست ثروتمندترین ها قرار داد و بر اساس گزارشات، این روند با سرعت بالایی رو به رشد حرکت خواهد کرد و تا سال ۲۰۲۲ که این کشور میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال است، ادامه پیدا می کند. مجله آمریکایی «منابع مالی جهانی» به تازگی رتبه بندی ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان را منتشر کرده است. این فهرست بر اساس اطلاعات بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تدوین شده و قدرت خرید هر شهروند با در نظر گرفته هزینه نسبی زندگی و سطح تورم در آن مورد اندازه گیری قرار گرفته است.

به گزارش این مجله، ثروتمندترین کشورهای جهان به ترتیب قطر، لوکزامبورگ و سنگاپور هستند و برونئی، کویت، نروژ، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، آمریکا، سوییس، عربستان سعودی، بحرین، هلند، ایرلند، استرالیا، اتریش، سوئد، آلمان، تایوان، کانادا، دانمارک،عمان، ایسلند، بلژیک و فرانسه در رده های بعدی قرار دارند. فقیرترین کشورهای جهان هم در این رتبه بندی آفریقای مرکزی، کنگو و مالاوی معرفی شده اند. در زیر گزارش مصور از ۱۰ کشور ثروتمند و فقیر جهان را مشاهده می کنید.

۱۰ کشور ثروتمند جهان:

۱- قطر با درآمد سرانه ۱۴۶ هزار دلار

قطر بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع محسوب می شود و نفت منبع اصلی درآمدش است. نفت و گاز طبیعی مایع، پایه های اقتصاد این کشورند که بیش از ۷۰ درصد از درآمد کل و همچنین بیش از ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد. اتباع قطر تنها ۱۲ درصد از کل جمعیت ۲.۲ میلیون نفری این کشور است. قبل از ظهور صنعت نفت، قطر کشور فقیری بود با اقتصاد مبتنی بر صید مروارید.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان


۲- لوکزامبورگ با درآمد سرانه ۹۴ هزار دلار

لوکزامبورگ دومین کشور کوچک اتحادیه اروپاست که میان کشورهایی که دارای دموکراسی هستند، از رفاه بیشتری برخوردار است. این کشور با صنایع متنوعش، تا حد زیادی وابسته به بانک، فولاد و بخش های صنعتی است. لوکزامبورگ با جمعیت کمی بیش از ۵۰۰ هزار نفر، هشتمین کشور کم جمعیت اروپا محسوب می شود.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان


۳- سنگاپور با درآمد سرانه ۸۵ هزار دلار

سنگاپور کشور – شهری است مستقل که با داشتن حکومتی عملگرا و عاری از فساد و با پیشرفت سریع اقتصادی به یک نماد تبدیل شده است. سنگاپور به دلیل تجارت آزاد و نرخ پایین مالیاتی که با بازار تجارت گرا همراه است، بسیار توسعه یافته. سنگاپور با یک جمعیت ۵.۳ میلیونی، دومین کشو ر- شهر مستقل متراکم پس از موناکو است.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان


۴- برونئی با درآمد سرانه ۸۰ هزار دلار

درآمد نفت بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور کوچک و ثروتمند را تشکیل می دهد. درآمد حاصل از سرمایه گذاری های خارج از کشور و همچنین درآمدهای تولید داخلی، به تقویت اقتصاد این کشور کمک می کنند. برونئی، سومین تولیدکننده نفت در جنوب شرقی آسا و چهارمین تولیدکننده گاز طبیعی مایع در جهان است. جمعیت این کشور ۴۱۸ هزار نفر تخمین زده شده است.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان


۵- کویت با درآمد سرانه ۷۲ هزار دلار

کویت نزدیک به ۱۰ درصد از ذخایر نفت جهان را داراست و چهارمین تولیدکننده در اوپک است. نفت، نزدیک به نیمی از تولید ناخالص داخلی و ۹۵ درصد از درآ»د حاصل از صادرات و درآمد دولت را تشکیل می دهد. ارز کویت بالاترین ارزش ارزی را در جهان داراست. یک دینار کویت، معادل ۳.۲۸ دلار آمریکاست.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان


۶- نروژ با درآمد سرانه ۶۸ هزار دلار

نروژ دارای بزرگترین صندوق های ثروت ملی در جهان است. بخش بزرگی از رشد اقتصادی نروژ به دلیل وفور منابع طبیعی است مانند اکتشاف و تولید نفت، برق آبی و شیلات. این کشور با جمعیت بیش از ۵ میلیون، دارای استاندارد بسیار بالای زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است و سیستم رفاهی کاملی دارد.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان


۷- امارات متحده عربی با درامد سالانه ۶۸ هزار دلار

امارات متحده عربی دومین اقتصاد را پس از عربستان سعودی در جهان عربی دارد. با تولید ناخالص داخلی ۵۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ که به شدت به نفت متکی است و بیش از ۸۵ درصد از اقتصاد خود را از صادرات نفت تامین می کند.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان


۸- هنگ کنگ با درآمد سرانه ۵۷ هزار و ۶۷۶ دلار

هنگ کنگ یک منطقه مستقل در ساحل جنوب چین است که بیشتر به دلیل آسمانخراش های عظیمش مشهور است. ۲ منبع درآمد عمده این کشور، کشتیرانی و خدمات مالی است.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان


۹- ایالات متحده آمریکا با درآمد سرانه ۵۷هزار دلار

ایالات متحده آمریکا اواسط سال ۲۰۱۵ با تولید ناخالص داخلی ۱۷.۹۱۴ تریلیون دلار بزرگترین اقتصاد جهان را داشته است. در حال حاضر آمریکا بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز طبیعی در جهان است. این کشور یکی از بزرگترین کشورهای تجاری و همچنین دومین تولید کننده نفت و گاز است. ایالات متحده دارای جمعیت ۳۲۲ میلیونی است که سومین کشور پرجمعیت جهان است.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان


۱۰- سوییس با درآمد سالانه ۵۶ هزار دلار

سوییس که تولیدکننده شکلات و ساعت های لوکس است، یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شود. سیاست امنیت پولی بلندمدت و ثبات سیاسی به این کشور کمک کرده که در زمره بزرگترین مراکز اقتصادی جهانی باقی بماند.

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان