انتقاد اوباما و بوش از ترامپ

نگام ، بین الملل _ باراک اوباما و جورج بوش روسای‌جمهور سابق امریکا، از سیاست‌های دونالد ترامپ انتقاد کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، اوباما که برای نخستین‌بار از زمان پایان دوره ریاست‌جمهوری وارد مبارزات انتخاباتی شده در جمع هواداران این حزب در نیوجرسی از رای‌دهندگان امریکایی خواست تا سیاست تفرقه را نفی کنند.

باراک اوباما و جورج بوش روسای‌جمهور سابق امریکا، از سیاست‌های دونالد ترامپ انتقاد کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، اوباما که برای نخستین‌بار از زمان پایان دوره ریاست‌جمهوری وارد مبارزات انتخاباتی شده در جمع هواداران این حزب در نیوجرسی از رای‌دهندگان امریکایی خواست تا سیاست تفرقه را نفی کنند.

اوباما گفته چنین سیاستی دموکراسی امریکا را تهدید می‌کند. در هفته‌های آینده، انتخابات محلی در دو ایالت نیوجرسی و ویرجینیا برگزار می‌شود اوباما به نفع نامزدهای حزب دموکرات وارد کارزار انتخاباتی شده است.

اوباما گفته است: «بعضی از سیاست‌هایی که شاهدش هستیم، همان‌هایی هستند که فکر می‌کردیم به خواب ابدی سپرده‌ایم، اما حالا مثل اینکه به ۵۰ سال قبل نگاه می‌کنیم. حالا قرن ۲۱ است و نه قرن ۱۹.»

انتخابات نیوجرسی و ویرجینیا برای تعیین شماری از مقامات محلی باعث جلب‌توجه ناظران در صحنه سیاست امریکا و حتی خارج از آن کشور شده است.

از زمان آغاز به کار دونالد ترامپ، این نخستین انتخابات با شرکت شمار قابل‌توجهی از رای‌دهندگان است و نتیجه آن می‌تواند منعکس‌کننده موقعیت او در افکار عمومی و حمایتی باشد که نهادهای حکومتی امریکا، به‌خصوص کنگره، از سیاست‌های دولت به عمل خواهند آورد.

در نوامبر سال آینده، انتخابات برای تعیین اعضای مجلس نمایندگان و یک‌سوم اعضای مجلس سنای کنگره امریکا برگزار خواهد شد و ترکیب حزبی کنگره و گرایش سیاسی اعضای آن تاثیری عمده در اجرا شدن سیاست‌ها و برنامه‌های دولت دونالد ترامپ خواهد داشت.

جورج بوش رییس‌جمهوری پیشین هم در یک همایش تلویحا از سیاست‌های ترامپ انتقاد کرده است.

جورج بوش که به‌ندرت در گردهمایی‌های سیاسی ظاهر می‌شود از کاربرد زورگویی و خشک‌اندیشی به‌عنوان ابزار سیاسی به‌شدت انتقاد کرده و گفته است: «زورگویی و تعصب در فعالیت‌های سیاسی همیشه نگرش و منش ملی را شکل می‌دهد، زمینه را برای رشد خشونت و تعصب فراهم می‌آورد و حس مصالحه و آموزش معنوی کودکان ما را تضعیف می‌کند. تنها راه برای حفظ ارزش‌های مدنی، رعایت آنها در زندگی شخصی و اجتماعی است.»

دونالد ترامپ چه در دوره مبارزات انتخاباتی و چه پس از آن، از عناوین و اوصافی برای مخالفان و رقبای خود استفاده کرده که در رده‌های عالی سیاسی امریکا رایج نبوده است.