برای امنیت دانشجویان و فضای دانشگاه، معامله نخواهم کرد/ نیازی نیست با عجله درباره افراد قضاوت کنیم/ پای همه اصولم ایستادم

نگام ، سیاسی _ رئیس جمهور تاکید کرد: دولت راه خود را و مسیر خود را در زمینه احترام به علم و دانشگاه، غیر امنیتی بودن محیط دانشگاه و احترام به دانشجویان احترام به آزادی اندیشه و بیان آزاد در دانشگاه ادامه می‌دهد و ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش ایلنا،  حسن روحانی در دفاع از وزرای پیشنهادی خود در صحن علنی مجلس گفت: خوشحالم که در این روز در خدمت شما هستم. البته معرفی وزرای پیشنهادی علوم و نیرو قدری با تاخیر اتفاق افتاد. شاید این تاخیر خواصی هم داشت و نشان داد که فضای جامعه ما و به ویژه دانشگاهیان عزیزمان نسبت به آینده سرنوشت دانشگاه علم و محیط دانشگاه و آینده پژوهش در کشور تا چه حد حساسیت دارند.

رییس جمهور ادامه داد: همه نکاتی که در روزهای اخیر در فضای مختلف درباره دانشگاه و لزوم حساسیت دولت نسبت به استقلال دانشگاه، محیط دانشگاه و آینده دانشجویان و شیوه فعالیت تشکل‌های دانشجویی در ایران مطرح شد، نشان آن است که دانشگاه ما زنده است؛ یعنی اساتید ما فعال هستند و به سرنوشت خودشان توجه دارند.

وی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر خیلی‌ها نقد کردند، مقاله نوشتند که از همه آنها سپاسگذارم، گفت: این موضوع مفهموش اهمیت علم و دانشگاه و سرزنده بودن نسل جوان ما و دانشگاه‌هاست. من در همین آغاز سخن لازم می‌دانم که به ملت ایران و به ویژه دانشجویان، اساتید خطاب کنم که دولت راه خود را و مسیر خود را در زمینه احترام به علم و دانشگاه، غیر امنیتی بودن محیط دانشگاه و احترام به دانشجویان احترام به آزادی اندیشه و بیان آزاد در دانشگاه ادامه می‌دهد و ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد.

روحانی اضافه کرد:‌ هر چه در انتخابات ۹۲ و ۹۶ درباره محیط دانشگاه‌ها ، امن بودن دانشگاه و نه امنیتی بودن دانشگاه‌ها، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و برای استاد مطرح شد، همچنان رییس‌جمهور و دولت دوازدهم به عهد خود وفادار خواهد بود. من برای امنیت دانشجویان، فضای دانشگاه و خطی که اعلام کردم، معامله نخواهم کرد

رئیس دولت دوازدهم گفت: من در این جا در محضر نمایندگان محترم ایران عرض می‌کنم مبنای من در نحوه معرفی وزرایی که تا امروز انتخاب شده اند و  همچنین دو وزیری که به کمک شما انتخاب خواهند شد، پیوست حکم است.

وی خاطرنشان کرد: تمام وزاری ما در دولت دوزاردهم در کنار حکم وزیری، یک پیوسته حکم دارند که در آن مشخص شده است که قدم به قدم اولویت‌های دولت دوازدهم چیست، به طور منظم دولت این پیوست را پایش خواهد کرد و هر سه ماه عملکرد وزرا بررسی خواهیم کرد.

روحانی با بیان این که مبنای من با وزرا برای ادامه کار یا توقف کار پیوست حکم آنان است، عنوان کرد: این برنامه از دولت استخراج شده است که دولت به ملت ایران رای داده‌اند و اسناد بالادستی قانونی نسبت به وزارت‌خانه و وزرا مشخص است.

وی تاکید کرد: دانشگاه و وزیر علوم از حساسیت ویژه‌ای برخودار است. البته نیازی به گفتن ندارد همه شما می‌دانید هماهنگ کردن برای معرفی وزیر به مجلس در برخی از موارد طولانی خواهد بود. اما برخی طولانی‌تر است که ما صبر ، حوصله و  تامل کردیم اما معامله نکردیم .

رئیس دولت دوازدهم تاکید کرد: من بر دانشگاه، آزادی، امنیت و برای دانشجویان آینده می‌خواهم؛ خطی که دولت از ابتدا اعلام کرده همین است و در این راه با هیچ کس معامله نکرده‌ام و نخواهم کرد. آنچه وعده من با ملت ایران بوده به حول قوه الهی و در صورت ادامه حیات به آن عمل خواهم کرد.

وی خطاب به بهارستان‌نشینان گفت: شما نمایندگان شاهد بر سر عهد بودن ما خواهید بود و نیازی نیست که با عجله درباره افراد قضاوت کنیم، از معیارها کوتاه نیامدم و ممکن  است انتخاب‌ها طولانی شده باشد می‌دانید برای ایجاد هماهنگی نیاز به فرصت است  اما در عین حال پای همه اصولم ایستادم من به آقای دکتر غلامی که استادی با تجربه و دارای مراحل علمی طی شده در علم و پژوهش تمامی شروطم را گفتم همان‌طور که به بقیه گفتم و همه این شرایط را مطرح کرده بودم.

وی با اشاره به اینکه شرط من با وزیر علوم این بود که محیط دانشگاه برای همه دانشجویان، احزاب، جناح‌ها و تفکرات مختلف است، تصریح کرد: هیچ کس، هیچ انجمنی، هیچ جمعی و هیچ جناحی در داخل دانشگاه نباید احساس بی‌پشتوانگی کند. هیچ جمعی نباید احساس کند که برای دیگران امنیت است و برای او نیست. هیچ جمعی نباید احساس کند که نظر وزارتخانه نسبت به جناح‌ها متفاوت است؛ مبنای ما از اول، مبنای اعتدال بوده است؛ مبنا این بوده که اکثریت باید حاکم باشد و اقلیت از حقوق خود برخوردار باشد. نه اسلام، نه قانون و نه شرایط امروز به ما اجازه می‌دهد که در مسائل جزیی رو در روی هم بایستیم؛ اگر هم اختلافات جزیی دو سال پیش جایز و مکروه بود، امروز باید بگویم گناه است و گاهی گناه کبیره. امروز شرایط خاصی داریم و نیاز به وحدت بیشتری داریم.

وی در ادامه به شرایط سیاسی امروز و روابط خارجی با دنیا اشاره کرد و گفت: یک بار بزرگ مسئولیت در وحدت و انسجام ملی و در ایستادگی ملت در برابر دیگران، دانشگاه است. آن روز که در مسیر نهضت اسلامی بودیم بار اول بر دوش دانشگاه بود؛ دانشگاهیان در کنار حوزویان و سایر اقشار مردم پرچم انقلاب را بر دوش کشیدند. اساتید دانشگاه بودند که در کنار مدرسان حوزه نهضت و انقلاب را برای مردم تبیین و رهبری کردند.

روحانی افزود:‌ آن روز که وارد جنگ تحمیلی شدیم و دشمن بر ما هجوم آورد، باز هم دانشگاه نقش بزرگی ایفا کرد. یادم نمی‌رود در زمان جنگ برخی دستگاه‌های پیچیده نظامی بود که فروشندگان آن حاضر نبودند دفترچههای آن را در اختیار ما بگذارند، در اینجا دانشگاه‌ها بودند به ما کمک کردند. در بسیاری از موارد دانشگاه‌های علمی و صنعتی از جمله دانشگاه شریف به ما یاری رساند، علاوه بر اینکه دانشجویان ما در جبهه‌های جنگ بودند و پزشکان ما در بیمارستان ‌ها خط مقدم بودند، هر جا مشکلاتی برای کشور پیش آمده دانشگاه در صف مقدم بوده، امروز هم برای اداره دولت عمدتا دست نیازمان به سوی فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها است. فردا هم برای اداره کشور دست به سوی دانشجویان امروز دانشگاه‌ها دراز خواهد بود.

رییس‌جمهور با بیان این مطلب که اگر به فکر  اقتصاد مقاومتی هستیم، راهی جز اقتصاد دانش بنیان وجود ندارد، افزود: اگر به دنبال روابط سیاسی با عزت هستیم؛ راهی به جز داشتن دیپلمات‌های متخصص وجود ندارد. اگر می‌خواهیم از حقوق ملت ایران در دادگاه‌های بین‌الملی دفاع کنیم، راهی جز داشتن متخصصان حقوقی نخواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد:‌ برای اقتصاد کشور و حقوق ملت نیازمند دانشگاه هستیم. دانشگاهی که بتواند آزاد اندیش باشد، دانشگاهی که بتواند کرسی آزاد اندیشی در آن به پا باشد، دانشگاهی که تفکرات مختلف سیاسی فضا را برای فعالیت سیاسی خودشان آماده و باز ببینند. وزارت علوم و وزیر علوم باید شرایط را برای فعال‌تر شدن دانشگاه‌ها، اساتید و دانشجویان و سیر مراحل علمی در سطح جهان و رقابت با دنیا فراهم کند. من از شما نمایندگان و دانشجویان ملت ایران می پرسم آیا فضای دانشگاه‌ها نسبت به سال ۹۱بهتر شده است یا نه؟

در وزارت نیرو بیشتر باید از تدبیر سخن بگویم

رئیس‌جمهور با اشاره بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو، گفت:‌ نمایندگان محترم، اگر در وزارت علوم از امید به امروز و فردا بیشتر سخن گفتم، در وزارت نیرو بیشتر باید از تدبیر سخن بگویم، یکی از مسائل مهم ما مساله آب در کشور است. از آب برای نیازهای ضروری، آشامیدن، حوزه صنعت و  کشاورزی و آبادانی کشور استفاده می کنیم؛ همه ما میدانیم که یکی از مسائل مهم امروز و فردای ما مساله آب است.

روحانی با بیان اینکه در زمینه آب در کشور بعد از جنگ تحمیلی اقدامات فراوانی انجام گرفت، افزود: در آن زمان سدهای زیادی ساخته شد؛ تلاش های زیادی انجام گرفت؛ در زمینه عرضه آب تقریبا بیشترین کارها انجام گرفته است. دورانی بود به نام دوران سدسازی در دنیا که یک رقمی حدود ۴۶ هزار سد بزرگ ساخته شد. این ۴۶ هزار سد، نصفش در چین بود و بقیه در کشورهای دیگر. ما هم درجنگ مقداری عقب ماندگی‌هایی داشتیم و در جنگ سدهای فراوانی برای مهار آب ساختیم.

برای واردات آب مذاکرات فراوانی صورت گرفته است

رییس جمهور با تاکید بر اینکه امروز این فضا دیگر مثل گذشته نیست، گفت:‌ امروز برخی سدهایی که ساختیم به آن اندازه آب پشت سدها وجود ندارد. مراحل اساسی که می‌شد سد ساخت، در حال سپری شدن است ولی از این به بعد دست ما خیلی باز نیست. یک روزی بحث بر این بود که ما وارد کننده آب باشیم و آب مورد نیاز را از کشورهای دیگر وارد کنیم؛ در این زمینه مذاکرات فراوانی صورت گرفته و امروز هم صورت می‌گیرد. این مورد متنفی نیست. اما در عین حال آنچه در سال‌های قبل روی آن امید بسته شده بود، در آن حد نیست و نخواهد بود.

روحانی عنوان کرد:‌ البته در همین راستا برخی کشورها از لحاظ سیاسی با مشکلاتی توام هستند و برخی کشورها هم هستند که ما می‌توانیم از آن‌ها آب خریداری کنیم و این کار ادامه می‌یابد. در دولت یازدهم به من می‌گفتند که می‌توان آب استان ما را از فلان دریا و یا دریاچه شمال یا جنوب تامین شود؛ بله این هم راهی است  که باید فکر و برنامه‌ریزی کرد . اقدامات عملی هم در این راستا شروع شده است. اما در عین حال باید بدانیم که از چه محلی آب به محل مصرف خواهد رسید. باید در این زمینه کار کنیم و همانطور که فعالیت‌های زیادی صورت گرفته نیاز به مشارکت بخش خصوصی و سرمایه خارجی داریم و تلاشمان را ادامه می‌دهیم.