پشت پرده رد صلاحیت شهردار کرمان

نگام ، سیاسی _ محمد فرشاد: رایزنی با نماینده‌ها برای انتخاب شهردار نداشتیم ضرورتی نداشت که با آن‌ها رایزنی کنیم. // محمد سام: شما اگر تمام زندگی من را بگردید یک نکته منفی پیدا نمی‌کنید؛ نه از نظر مالی و نه از نظر خط و ربط.

به گزارش اعتماد آنلاین ، کرمان جزو شهرهایی است که در آن اصلاح‌طلبان پیروز نهایی انتخابات شورای شهر بودند و توانستند بیشتر صندلی‌های شورا را به دست آورند. بنابراین انتظار می‌رفت که چهره‌ای اصلاح‌طلب به عنوان شهردار کرمان انتخاب کنند و اینطور هم شد. بعد از چندین ماه کش و قوس در نهایت نام محمد سام به عنوان منتخب شورای شهر کرمان از جلسات این شورا بیرون آمد. بعد از آن نوبت وزارت کشور بود که بر این نام، مهر تایید بزند اما خبرها می‌گویند که این اتفاق نیفتاده است و وزارت کشور به رئیس شورای شهر خبر داده که اعضا باید گزینه دیگری را به عنوان شهردار معرفی کنند.
یکی از فعالان رسانه‌ای استان کرمان ریشه این اتفاق را اختلاف شورای شهر و استاندار کرمان بر سر انتخاب شهردار می‌داند. او خبر از فشار استانداری برای انتخاب مجدد شهردار قبلی می‌دهد و می‌گوید اعضای شورای شهر بر روی ارتباط خوبی که با جهانگیری داشته‌اند حساب زیادی باز کرده بودند و فکر می‌کردند می‌توانند سایر فشارها را خنثی کنند اما حالا معلوم شده که این ارتباط به کمکشان نیامده است. رئیس شورای شهر کرمان هم در جلسه یکشنبه‌ شب اعضای شورا که به همین مناسبت تشکیل شده، اعلام کرده که دست‌های مرئی و نامرئی زیادی در رد شدن گزینه انتخاب شده دخالت داشته‌اند.
محمد فرشاد رئیس شورای شهر کرمان در مورد علت تایید نشدن شهردار منتخب کرمان می‌گوید: دلیل خاصی به ما اعلام نشده است، نامه‌ای را به ما نوشتند که شهرداری که معرفی کردید شرایط لازم را ندارد.
با این حال از آنجایی که برخی شنیده‌ها از نقش نمایندگان اصولگرای کرمان در مجلس مانند پورابراهیمی و زاهدی در تایید نشدن شهردار منتخب این شهر، حکایت می‌کند، رئیس شورای شهر کرمان در پاسخ به اینکه آیا برای انتخاب شهردار با نمایندگان شهرتان رایزنی داشتید، می‌گوید: رایزنی برای انتخاب شهردار نداشتیم ضرورتی نداشت که با آن‌ها رایزنی کنیم.
او همچنین در مورد برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر مخالفت استاندار کرمان با گزینه منتخب شورای شهر برای شهرداری کرمان، تاکید می‌کند:‌ ما از بین ۲۷ گزینه به ۵ گزینه رسیدیم روزی که قرار بود از بین این ۵ گزینه یکی را به توافق برسیم با استاندار مطرح کردیم و ایشان نظر خاصی نداشتند.
فرشاد در مورد برخی اظهارنظرها که بازنشسته بودن سام را علت تایید نشدن صلاحیتش می‌دانند، می‌گوید ما سوابق ایشان را هم از تامین اجتماعی و هم سازمان بازنشستگی استعلام کردیم و چیزی مبنی بر بازنشسته بودن ایشان در سوابق‌شان وجود نداشت.
محمد سام که خودش دیروز (شنبه) خبر رد صلاحیتش را شنیده در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین ترجیح می‌دهد درباره اینکه دست‌های پشت پرده متعلق به چه کسانی بوده اند، اظهار نظر نکند اما دلایل رد صلاحیتش را هرچه که بوده بی‌پایه و اساس می‌داند.
 آقای سام دلیل رد صلاحیتان به شما اعلام نشده است؟
نه چیزی به من نگفته‌اند. دیروز رئیس شورای شهر به من اعلام کرد که تلفنی از وزارت کشور تماس گرفته و گفته‌اند که صلاح نیست ایشان شهردار شود و دستور داده‌اند که یک فرد دیگر انتخاب شود.
گفته می‌شود که شما با توجه به اینکه بازنشسته دولتی هستید قانونا امکان انتخاب شدن نداشته‌اید.
نه اینها همه حرف‌های بی‌اساسی است که برخی‌ها می‌زنند. همان وقتی که این حرف‌ها مطرح شد، من اعلام کردم که اصلا کارمند دولت نیستم که بخواهم بازنشسته باشم. من کارمند تامین اجتماعی هستم و هنوز هم دو سال از سی سال خدمتم باقی مانده است. اوایل که این بهانه‌جویی‌ها شد ما تمام مدارک را به وزارت کشور فرستادیم در حالی که این وزارت‌خانه با استعلام‌هایی که می‌کند اصلا به این مدارک نیاز ندارد. نمی‌دانم چرا باز هم این بهانه‌ها تکرار می‌شود انگار اصلاح طلب‌ها می‌خواهند اینطوری خیال خودشان را راحت کنند.
شما شنیده‌اید که نماینده‌های اصولگرای کرمان در مجلس هم در این رد صلاحیت بی‌تاثیر نبوده‌اند؟
من نمی توانم بدون مدرک به کسی تهمت بزنم. ارتباط من با نماینده‌های کرمان ارتباط بدی نبوده است. اگرچه اخیرا با هیچ کدام از آنها ارتباطی نداشته‌ام اما با برخی از آنها قبلا در ارتباط بوده‌ام و نمی‌توانم بگویم که فشار آنها چقدر موثر بوده است. ضمن اینکه از دیروز که این خبر منتشر شده دوستان اصولگرا بیشتر از اصلاح طلب‌ها تماس گرفته و اظهار تاسف کرده‌اند در حالی که من به عنوان یک اصلاح‌طلب فعال در سطح استان شناخته می‌شوم. با توجه به اینکه اکثریت شورای شهر اصلاح‌طلب هستند، بنده هم اصلاح‌طلب هستم و در وزارت کشور هم همراهی با اصلاح‌طلبان دیده می‌شود چنین اتفاقی واقعا جای تاسف دارد. باید پرسید چه اتفاقی افتاده است؟ حرف و حدیث‌هایی هم درباره مخالفت استانداری با انتخاب من زده می‌شود. عده‌ای می‌گویند استاندار گزینه دیگری را در نظر داشته و به وزارت کشور برای رد کردن صلاحیت من فشار آورده است. الله اعلم. من از اینها خبر ندارم فقط می‌توانم بگویم متاسفم.
ممکن است دلایل قانونی دیگری هم برای رد صلاحیتتان وجود داشته باشد؟ خودتان حدسی نمی‌زنید؟
اصلا و ابدا حدسی ندارم. شما اگر تمام زندگی من را بگردید یک نکته منفی پیدا نمی‌کنید. نه از نظر مالی و نه از نظر خط و ربط هیچ مشکلی در سابقه من وجود ندارد که به آن استناد کرده باشند. نمی‌فهمم وقتی می‌گویند به صلاح نیست که من شهردار کرمان باشم یعنی چه؟ در حال حاضر این برای من مهم است که نماینده‌های مردم یعنی اعضای شورای شهر، من را تایید کرده‌اند و رای هشت نفر از یازده نماینده را به دست آورده‌ام بقیه‌اش برایم مهم نیست و پیگیری هم نمی‌کنم که چه اتفاقی افتاده است.