انتخاب مهرعلیزاده و ورود روحانی به شطرنج خطرناک

نگام ، سیاسی  _ محسن مهرعلیزاده ازجمله مدیران موفق و باتجربه نظام جمهوری اسلامی است که سال ها استانداری و معاونت ریاست جمهوری در دولت های سازندگی و اصلاحات از او مدیری خبره ساخته است. اما به نظر می رسد انتخاب مهرعلیزاده بازی جدید و خطرناکی است که اطرافیان رییس جمهور روحانی به وی پیشنهاد کرده اند.
به گزارش  اعتدال، پس از انتخاب منصور غلامی به عنوان گزینه وزارت علوم، شدت انتقادات اصلاح طلبان به خصوص کانون های صنفی و قدرت آن ها نسبت به رویکرد روحانی به شدت فزونی گرفت. نکته عجیب در مورد وزیر علوم آنکه، غلامی به عنوان وزیر دولت روحانی برآمده از آرای اصلاح طلبان، در حالی از مجلس رای اعتماد گرفت، که دو فراکسیون مستقلین و اصولگرایان از وی حمایت قاطع کرده، ولی فراکسیون امید حاضر به حمایت از وی نشد و اعضا را مخیر به تصمیم خود ساخت. از سوی دیگر در روزهای اخیر، شایعاتی مبنی بر سردی روابط بین اسحاق جهانگیری و برخی ذی نفوذان “پاستور” در فضای رسانه ای منتشر شده است. هر چند محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور، هفته گذشته این اختلافات را به شدت تکذیب کرد، اما رویکرد متفاوت آقای معاون اول چیزی نیست که آن را بتوان از نظرها پنهان داشت.
پیش تر از این نیز روحانی، مجید انصاری را از میان معاونان خود به عنوان اصلاح طلبی سرشناس، علیرغم توصیه چهره های ذی نفوذ اصلاح طلب، از هیات دولت حذف کرد. مساله ای که بنا بر برخی شنیده ها با دلخوری هایی نیز همراه شده است.
از سوی دیگر محسن مهرعلیزاده پس از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ و شکست اصلاح طلبان، با فضای نفی از سوی اصلاح طلبان مواجه شده، تا آن جا که حتی برای وی جایی در میان ۲۱ کاندیدای اصلاح طلب شورای پنجم شهر تهران دیده نشد و او سرانجام مجبور به کناره گیری شد.
همین مولفه ها به نظر می رسد روحانی را به این سمت و سوی سوق داده است تا برای معاون اول اصلاح طلب خود، آلترناتیوی اصلاح طلب اما از جنسی دیگر خلق کند. در صورتی که جهانگیری به هر دلیلی از ادامه همراهی با دولت منصرف شود یا اینکه روحانی تصمیم بگیرد که دیگر جهانگیری در دولت نباشد، با مطرح شدن گزینه مهرعلیزاده، افکار عمومی و جریان های اصلاح طلب را مجاب خواهد نمود که نبود جهانگیری به معنای حذف اضطراری اصلاح طلبان نیست.
هر چند روحانی به شخصه نشان داده زیرک تر از آن است که در دام برخی نزدیکانش بیفتد، اما انتخاب مهرعلیزاده به عنوان استاندار اصفهان بیش از آنکه نشان دهنده اصالت انتخاب یک استاندار کاربلد و متبحر باشد، نشان از اهداف پیشگیرانه دولت روحانی برای روزهای نه چندان راحت آینده است.