بکیر بوزداغ : مسعود بارزانی خیال و آرزوهای بزرگی در سر می پروراند

نگام ، بین الملل _ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه مواجه مسعود بارزانی با اشتباهات خود را ضروری دانسته و لغو نتایج همه پرسی منطقه کرد شمال عراق را الزامی خواند.

به گزارش تی آر تی فارسی ، بکیر بوزداغ، معاون نخست‌ وزیر و سخنگوی دولت ترکیه طی کنفرانس رسانه‌ای پس از نشست کابینه دولت در کاخ چانکایای آنکارا که به ریاست بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه برگزار شد، در رابطه با همه پرسی غیرقانونی اداره منطقه ای  کرد شمال عراق اعلام کرد: “رویارویی مسعود بارزانی با اشتباهات خود ضروری است. نمی تواند فقط با گفتن اینکه «نتیجه همه‌پرسی را تعلیق کردم»، این مسئله را حل کند، لغو و ابطال نتایج این همه پرسی ضروری است”.

بوزداغ در ادامه گفت: “سیاست خارجی ترکیه مبتنی بر احترام به تمامیت ارضی، یکپارچگی سیاسی و حاکمیت قانون در عراق است. البته عدم تداوم ریاست مسعود بارزانی از اول نوامبر بر اداره منطقه ایی کرد شمال عراق آغازگر دوره ای جدید خواهد بود، تا جایی که ما می دانیم بارزانی از ریاست بر حزب متبوعش کناره گیری نکرده و خواستار واگذاری اختیارات هئیت رئیسه بوده که با موافقت پارلمان مواجه شده است”.

وی همچنین افزود: “موضوع تعیین ریاست بعدی در این مقام طبیعتا برعهده ما نیست و مردم آنجا باید در این خصوص تصمیم بگیرند اما رویارویی با این مسئله بسیار مهم است. زیرا بارزانی در برابر این مسئله ابتدا مجبور به تعلیق همه پرسی و سپس واگذاری اختیارات خود شده است. ما از مشکل و اجبارهایی دیگری که با آن ها مواجه است البته آگاه هستیم، ترکیه خواستار حل این مشکل مطابق قانون اساسی عراق، است”.