از سعید طوسی تا هاروی وینیستن؛ دیدگاه متفاوت بیت رهبری و هالیوود به تجاوز / علی سوادکوهی

سعید گندم نژاد طوسی، قاری متجاوز به کودکان که در خرداد سال ۱۳۹۵ پرونده تجاوز وی به بیش از ۱۳ کودک و نوجوان توسط رسانه های داخلی ایران مورد انتشار قرار گرفت. در آن برهه از زمان زیاد مورد توجه اذهان عمومی قرار نگرفته بود تا اینکه در مهر ماه همان سال توسط رسانه صدای آمریکا به طور دقیق مورد کنکاش و تجسس قرار گرفت. بعد از بلند شدن صدای این رفتار وی جوامع داخلی ایران هم یکصدا خواستار رسیدگی به پرونده وی شدند. حال سعید طوسی قاری اول بیت رهبری، علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی  مورد اتهام سنگینی قرار گرفته بود و هیچ راه نفی کردنی از سوی مسئولان جمهوری اسلامی وجود نداشت. پس از پیگیری های زیاد و نامه نگاری های متعدد و …. و حتی اعترافات خود وی مبنی بر کودک آزاری آن هم در حال آموزش قرآن، تیر نشانه ها یواش یواش به سمت بیت رهبری نشانه رفت.
پس از اینکه تنها ۴ نفر از کسانیکه مورد تعرض جنسی قرار گرفتند دست به شکایت پس از جند سال زدند و عده ای متاسفانه بدلیل حفظ آبرو ( واژه ای که بزرگترین مشکلات فرهنگی ما را درون خودش مخفی میکند) اسم و نشان خود را مطرح نکردندو پرونده سعید طوسی به صورت سمبلیک به سوی دادگاه و قوه قضایه ره سپار شد. اما در حالی که می شد حدس زد آخر و عاقبت این پرونده به کجا ختم میشود دقیقا همین اتفاق رخ داد. سعید طوسی از هرگونه اتهام تجاوز و کودک آزاری تبرئه شد و حتی رئیس قوه قضایه که سعی در پاک کردن اصلیت موضوع داشت رسما اعلام کرد که در صورت پیگیری این موضوع توسط رسانه ها و افراد شاکی محکوم  وبا آنها برخورد قانونی می شود!

جای تعجب نیست در جمهوری اسلامی در طول این بیش از سی و اندی سال از انوع دست تکذیب ها زیاد نده ایم از تجاوز و کشتار در کهریزک بگیرید تا هزاران مورد دیگر. اما در پرونده سعید طوسی نکته جالب این است که نه تنها این پرونده بدون اینکه متهم ان محکوم شود مختومه اعلام شد بلکه شاکیان ان با تهدید هم مواجه شدند که اگر بخواهند حق خود را بگیرند بازداشت و مجازات می شوند. در جالب ترین دست اورد که برای سعید طوسی بعمراه داشت میتوان به ادامه فعالیت وی جهت اموزش قران به کودکان و حضور در محافل دینی جهت تلاوت قران اشاره کرد که در جالبترین ان میتوان به تلاوت قران در روز معرفی رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که گویی انگار نه انگار که ان فرد با احساسات عده ای کودک بازی کرده است و یک عمر در ذهن آنها خاطرات تلخی و بدی را رقم زده است.

اما کمی جلوتر در این چند هفته اخیر در دنیای سینمای هالیوود بزگترین کمپانی فیلم سازی دنیا خبری دهان به دهان می شود که در ابتدا باور ان برای اهالی ان بسیار عجیب و غیر ممکن است؛ اما این شایعه یواش یواش بلندتر شد. بله هاروی وینیستن تهیه کننده بزرگ هالیوود به دلیل تجاوز به بازیگران هالیوودی مورد انتقاد رسانه ها بین المللی قرار می گیرد. نه تنها صدای این رسوایی اخلاقی بلندتر میشود بلکه کم کم تابوی آبرو هم می شکند و افراد بیشتری که از سوی هاروی مورد تجاوز قرار گرفته اند دست به افشاگری علیه وی می زنند تا آنجا که هشتگ ME too در سراسر دنیا همگیر میشود. در اولین اقدام اسکار بزرگترین جایزه بین المللی فیلم در آمریکا از هاروی میخواهد که جوایز اسکاری که وی در طی این سالیان کسب کرده است را پس بدهد. در اقدامی بالاتر هاروی از هالیوود برای همیشه اخراج می شود.

حال بیایید بزرگی و مشهور بود هالیوود را با قاری بیت رهبری مقایسه کنیم! در آنجا بدلیل تجاوز فرد متجاوز را رسوا میکنند بیشتر هجمه انتقادات به سمت وی نشانه می رود نه تنها کسی به فکر آبروی هالیوود است نه کسی با هیس هیس کردن سعی در این دارد که افراد را ساکت کنند و نه تنها مسئولان قضایی رسیدگی به این پرونده شاکیان و متعرضان را تهدید به سکوت و بازپسگیری شکایت خود نمی کنند بلکه همراه آنها می شوند تا فرد متجاوز محاکمه شود. آنگاه در جمهوری اسلامی کامل عکس آن عمل می شود فرد متجاوز به کار خود ادامه میدهد و گویی هیچ اتفاقی رخ نداده است گویی احساسات عده کودک و نوجوان جریحه دار نشده است. حتی یک عذرخواهی ساده هم صورت نمیگیرد. تا کار به جایی می رسد که در این یک و سال اندی اخیر بیشترین امار کودک آزاری و تجاوز به کودکان را می شنویم.
بلی یکی از دلایل آنها بدون شک میتواند رفتار حاکمیت با سعید طوسی باشد. ایا قرار نیست افراد نزدیک به بیت رهبری علی خامنه ای در صورت تخلف محاکمه شوند یا چون مورد لطف اقا هستند کسی حق محاکمه کردن آنها را ندارد. از این دست رفتارها کم ندیده ایم و واکنش های علی خامنه ای به رفتار های دور و بری های خودش. بی شک مقصر سعید طوسی نیست مقصر حاکمیتی است که سعید طوسی ها را پرورش می دهد و به جای مقابله با آنها، آنها را مورد تحسین هم قرار می دهد