یک خبر نگران کننده از شهرداری تهران؛ آیا معاون قالیباف، نبض فرهنگی شهرداری اصلاح طلبان را در دست می گیرد؟!/ تصمیم آقای شهردار بر توجه به توصیه دلسوزان/ مدارای نجفی؛ تصمیمی استراتژیک برای دفع تهدیدها؟

نگام ، سیاسی _ انتصاب رئیس سازمان فرهنگی شهرداری تهران روند خاصی دارد ، به گونه ای که شهردار پس از معرفی فرد منتخب خود به اهیات امنای سازمان ، باید موافقت این هیات را برای فرد منتخب جلب کند.

به گزارش انتخاب ، میثم امرودی که در دوره ی محمدباقر قالیباف، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران را برعهده داشت، حال عزم تکیه بر صندلی ریاست سازمان فرهنگی شهرداری کرده است. شاید این خبر در ابتدای امر تنها شایعه ای بیش نبود، اما روند برخی انتصابات در مدیریت فعلی شهری و ترفیع برخی مدیران قالیباف و برخی چهره های اصولگرا و فرزندانش در ماهها و هفته های اخیر، احتمال چنین انتصابی را دور از واقع نشان نمی دهد؛ هرچند بسیاری رفتار اخیر نجفی را یک استراتژی کوتاه مدت برای دفع برخی تهدیدات می دانند.

‎انتصابات در شهرداری تهران هنوز جز اخبار داغ رسانه ها و شبکه های اجتماعیست و هر از چندگاهی با جریان سازی هایی، تلاش میشود تا فردی از یک جریان فکری خاص در بدنه مدیریتی جدید شهرداری تهران صاحب پست شود. از سویی در کنار این جریان سازی ها از گوشه و کنارها خبرهایی از تحت فشار قراردادن شهردار جدید برای انتصاب افراد خاص شنیده میشود.

‎روند انتصابات در شهرداری تهران بسیار کند و حتی برخلاف میل رای دهندگان تهرانی بوده است. از همان روزهای نخست، نقدها نسبت به انتصابات و ابقای نیروهای ارشد قالیباف شروع شد، اما متاسفانه تاثیری بر روند سریع ترفیع های این افراد نگذاشت. اما در این میان اتفاقی در حال وقوع است که بیش از پیش جریان های حامی مدیریت فعلی شهری را نگران کرده و ضربه ای سنگین به اعتبار و حسن شهرت تیم جدید حاکم بر شهرداری محسوب می شود: انتصاب احتمالی  امرودی بعنوان رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران. او پیشتر، پس از محمدعلی ایازی، سکان مدیریت فرهنگی و اجتماعی شهرداری در دوره محمدباقر قالیباف را عهده دار بود.

پیش از این “انتخاب” در گزارشی با اشاره به مطالبات مردم و بدنه جریان اصلاحات و اعتدال، خواستار تغییر فوری رییس فعلی این سازمان، محمود صلاحی شده بود که از یاران نزدیک احمدی نژاد و قالیباف بوده است.

‎شایعه از کجا آغاز شد؟

‎انتصاب رئیس سازمان فرهنگی شهرداری تهران روند خاصی دارد ، به گونه ای که شهردار پس از معرفی فرد منتخب خود به اهیات امنای سازمان ، باید موافقت این هیات را برای فرد منتخب جلب کند.

‎گویا در اخرین جلسه هیات امنا نام امرودی در کنار ۵ گزینه دیگر مطرح میشود. بنابراین، قرار به بررسی گزینه ها از جمله امرودی میشود.

‎بر اساس برخی اخبار، احتمال انتصاب این شخص کم نیست، خبری که بسیاری از دلسوزان را نگران کرده است. اما سئوالی که در این میان در اذهان بوجود آمده این است؛ درحالیکه امرودی ٢ سال سکان معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری قالیباف را عهده دار بود، حال چه شده که آقایان علی رغم وجود تعداد زیادی از چهره های معتدل و اصلاح طلبِ دارای شایستگی که سال ها در حوزه فرهنگ فعالیت کرده اند، تصور کرده اند قحط الرجال است، و دست روی شخصی گذاشته اند که حتی مدیر ارشد خود را هم نتوانست برای ادامه کار مجاب کند. بعلاوه، حتی اگر فرض را بر موفقیت تام و تمام جناب امرودی در دوره ی خود هم بگذاریم، او پس از چندسال فعالیت در حوزه فرهنگی، به اندازه کافی برنامه های خود را در شهر پیاده کرده و اکنون پایتخت نیاز به روح و نفسی تازه دارد.

‎محمد علی نجفی شهردار تهران اخیرا در کنفرانس خبری در پاسخ به سئوال «انتخاب» نسبت به انتصاب افراد نزدیک به قالیباف و حتی احمدی نژاد گفته بود: «همه مدیران طرفداران قالیباف نبودند و من مدیری را انتخاب میکنم که با برنامه من هماهنگ و منطبق باشد. البته سیاست من این است که انتصابات ازبدنه خود شهرداری انتخاب کنم».

‎باتوجه به این پاسخ دکتر نجفی، به نظر می آید شهردار تهران با توجه به اظهارات دلسوزان و مطالبات رای دهندگان تهرانی، بنا را بر انتخاب چهره ای معقول و منطبق با برنامه های اصلاح گرایانه و اعتدالی خود گذارده و بیش از این، میدان را برای مدیران شهردار پیشین تهران مهیا نخواهد ساخت.