علی صوفی : «مصلحت‌سنجی» روحانی را به راست متمایل کرده است

نگام ، سیاسی _ علی صوفی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گردش به راست حسن روحانی را کاملا مشهود می‌داند اما می‌گوید باید عملکرد رئیس‌جمهوری را در شرایط امروز دید؛ شرایطی که به گفته او روحانی را مجبور کرده است مصلحت‌سنجی و اقدامات دولت را بر اساس آن اولویت‌بندی کند.

به گزارش اعتمادآنلاین علی صوفی با بیان اینکه برخی معتقدند با اصلاح‌طلبان می‌توان در انتخابات پیروز شد و با اصولگرایان باید کشور را اداره کرد می‌گوید: «کسی رد نمی‌کند که آقای روحانی به سمت اصولگرایان بیشتر از قبل متمایل شده اما بحث بر سر این است که این رفتار، یک رفتار استثنایی و مقطعی است یا قرار است دائمی باشد؟»

او با طرح این پرسش توضیح می‌دهد: «روحانی در شرایطی قرار دارد که مصلحت دانسته این رفتار را از خود بروز دهند. حتی برخی معتقدند آقای روحانی بر اساس این مصلحت با علی لاریجانی پیمانی نانوشته دارد و کابینه دوازدهم را کابینه ائتلافی روحانی-لاریجانی می‌‌خوانند. بر این اساس نیز به اصلاح‌طلبان توصیه می‌کنند به این پیمان بپیوندند اما روحانی باهوش‌تر از این اینهاست که در این دام بیفتد.»

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با یادآوری عملکرد حسن روحانی در ایام انتخابات و همچنین در دولت یازدهم می‌گوید: «روحانی در ۴ سال اول با وجود فشارهایی که بر دولت وجود داشت در برابر دلواپسان ایستاد و سیاست‌های دولت در عرصه بین‌المللی را پیش برد، همچنین در عرصه داخلی نیز تحت‌تاثیر فشارها قرار نگرفت. در ایام تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم نیز مواضعی گرفت که از هر اصلاح‌طلبی، اصلاح‌طلبانه‌تر بود. روحانی با مجموع این عملکردها توانست اعتماد جناح چپ و بدنه اجتماعی آنان را به دست آورد بنابراین رفتار امروز ایشان را نباید به این زودی تفسیر کرد.»

صوفی می‌افزاید: «گرچه برخی از اطرافیان روحانی او را تشویق می‌کنند به خاطر آینده‌اش از اصلاح‌طلبان فاصله بگیرد اما روحانی باهوش‌تر از اینهاست که به پایگاه اجتماعی خود پشت کند و آن را از دست دهد.»

صوفی با بیان اینکه خط مشی که روحانی در پیش گرفته موقتی است، می‌گوید: این خط مشی به دلیل عارضه‌ای است که بروز کرده و دلایل خاص خود را دارد که به محض برطرف شدن این عارضه این رفتار تغییر می‌کند و ما شاهد به بار نشستن شعارهای اصلاح‌طلبی خواهیم بود.

او شرایط جناح اصلاح‌طلب بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ را یادآور می‌شود و اظهار می‌کند: «محدودیت‌هایی که برای اصلاح‌طلبان به وجود آمد همچنان وجود دارد و حساسیت‌ها برای فعالیت این جناح کم نشده است. از این رو اصلاح‌طلبان در دو انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ و ۹۶ با اعتدالگرایان ائتلاف کردند؛ در واقع اصلاح‌طلبان برای خارج کردن کشور از بحرانی که با آن مواجه شده بود از منافع جناحی خود گذشتند و به خاطر منافع ملی ائتلاف کردند.»

به گفته صوفی این ضرورت همچنان وجود دارد و بر این اساس اصلاح‌طلبان نباید بگذارند بین دولت دوازدهم و آنان اختلاف ایجاد شود. او به برطرف شدن مصلحت‌هایی که منجر به گردش به راست روحانی شده خوش‌بین است و تاکید دارد با برطرف شدن این موانع شاهد حرکت‌های اصلاح‌طلبانه دولت خواهیم بود.