گفتگوی نگام با سهراب چمن آرا ، نویسنده و تحلیلگر سیاسی / تغییر در قانون اساسی ایران

نگام ، سرویس گفتگو _ در نوبت گفتگوی امروز همکلام شدیم با آقای سهراب چمن آرا ، نویسنده و تحلیلگر سیاسی که پیرامون بحث تغییر در قانون اساسی ایران و راهکار رفع معضلات جامعه از طریق قانون اساسی به بحث نشسته ایم .

 

نگام : لطفا تحلیل خود را پیرامون قانون اساسی فعلی ایران و همچنین تاثیر آن بر روی بدنه جامعه با توجه به تحقیقات و کتاب های شما در این زمینه برای بینندگان نگام بیان کنید و اینکه آیا تغییر قانون اساسی موثر است ؟

تمام هدف ما رسیدن به این است که تمامی مشکلات ما ناشی از قانون اساسی است.از حدود ۱۵۰سال پیش دغدغه قانون اساسی وجود داشته است،از نوشتن کتاب «یک کلمه» نوشته مستشار الملک تا زمان قانون اساسی مشروطه تا زمان رضا خان و محمدرضا پهلوی که تلاشهای زیادی برای آبادی کشور کردند.اما در نهایت مردم با آرای ۹۸/۲ درصد رای به انقراض سلسله پهلوی دادند .جمهوری اسلامی سرکار آمد و آیت الله خمینی قانون اساسی که نوشته شده بود را در زیر درخت سیب تأیید نمود.

در ماه اول انقلاب بجای مجلس مؤسسان ، آقای بهشتی ، مجلس خبرگان را بنا نهاد.

اصولا گرفتاری ملت ما قانون اساسی است و ما باید آن را تغییر دهیم، در هر صورت باید در قانون اساسی تغییرات ایجاد شود زیرا تنها راه نجات ایران است.و بجای شعار مرگ بر این و آن باید شعار تغییر قانون اساسی سرداده شود.نهایتا باید به شکلی آرام قانون اساسی تغییر پیدا کند،حتی خود رئیس مجلس هم قبول کرده است و گفته است ما باید تغییراتی در قانون اساسی ایجاد کنیم.

البته هدف اصلی آنها از این تغییر این است که بجای انتخاب رئیس جمهور، انتصاب آن توسط مجلس صورت پذیرد.که در واقع یک ضد کودتاست.

این بحث قانون اساسی همیشه در ایران بوده است ، حتی اپوزوسیون های خارج از کشور این خواسته را دارند اما هدف همه آنها رسیدن به قدرت است .
و میتوان گفت آنقدر طرح های منسوخ مطرح میکنند که ظهور حضرت مهدی بسیار نزدیکتر از عملی کردن خواسته ها و اهداف این اپوزوسیون هاست.

تغییر قانون اساسی امری حتمی است.اما برای تغییر آن باید به این توجه کرد که ابتدا باید ارکان قانون اساسی که در این نزدیک به چهل سال انقلاب در ایران از بین رفته است مجددا بازسازی شود.
این چهار رکن عبارتند از :
۱.سه فرمان زرتشت
۲.اعلامیه کوروش کبیر
۳.شاهنامه فردوسی
۴.بازنگری در اسلام و خواندن قرآن

بحث در مورد قرآن بطور خلاصه این است، اروپا هزار سال درگیر مسیحیت بود و در واتیکان روحانیون مسیحی اعلام میکردند که فقط کتاب مقدس باید به زبان لاتین خوانده شود و این باعث میشد تفسیر های متغییری ایجاد شود، تا اینکه پانصد سال پیش فردی به نام لوتر که یک کشیش آلمانی بود اعلام کرد هرکس باید کتاب مقدس را به زبان مادری خود بخواند که باعث رنسانس و انقلاب فرهنگی و اتفاقات بزرگی در اروپا شد.بنابراین میبینیم اروپا هزارو پانصد سال در فقر فرهنگی به سر میبردند تا پس از اعلام انقلاب لوتر .

در اینجا هم قرآن راستین ، یعنی به زبان فارسی و با ترتیب درست خوانده شود.زیرا قرآن فعلی ، قرآنی عربی است که ترتیب آیات آن هماهنگ نیست.

این کار خلاف دین و شرع نیست و تا زمان خلافت عثمان به زبان راستین خوانده میشد تا اینکه از ۱۴۰۰سال پیش قرآن به شکلی دیگر خوانده شد که شکل فعلی است.
بنابراین می توان گفت تنها راه نجات مردم ما تغییر قانون اساسی و ایجاد این چهار رکن است و هدف ما براندازی یا سرکوب نیست.قانون اساسی ، نظام یک مملکت را نشان میدهد.بهترین نمونه همین دعوای مقامات بر سر نماینده شهر یزد آقای سپنتا نیکنام است که تغییر در قانون اساسی این معضل را حل میکند.