محمد سالاری : حمایت از سپنتا نیکنام در جلسه ما با رئیس مجلس کلید خورد/ باید از فرصت همسویی نهادهای مختلف کشور استفاده کرد

نگام ، سیاسی _ محمد سالاری گفت: «ما به نمایندگی از شورهای شهر و روستا از آقای لاریجانی خواستیم به موضوع سپنتا نیکنام که ارتباط مستقیم با رای مردم و روح دموکراسی دارد ورود کنند و اجازه ندهند رای مردم پایمال شود. بعد از این جلسه بود که شاهد موضع گیری ایشان در مورد سپنتا نیکنام بودیم و این موضع‌گیری به خوبی جریان ساز شد. در واقع می‌توان گفت که حمایت از نیکنام بعد از جلسه ما با ایشان کلید خورد.»

به گزارش اعتمادآنلاین ،  دیدار با سران سه قوه از هفته‌های ابتدایی فعالیت شورای شهر پنجم تهران در فهرست برنامه‌های این شورا قرار گرفته بود. اولین دیدار هم با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برقرار شد و حالا اعضای شورا امروز با رئیس‌جمهور جلسه داشتند.
محمد سالاری یکی از اعضای شورای شهر تهران که از اعضای با سابقه شورا محسوب می شود،  می‌گوید: «با توجه به جایگاه شورای شهر تهران به عنوان پارلمان شهری پایتخت، مجموعه گسترده‌ای از مسئولیت‌ها و وظایف بر دوش مدیریت شهری تهران قرار دارد. مشکلاتی که بدون تعامل با نهادهای مختلف از جمله وزارت‌خانه‌ها و ارگان‌های دولتی دیگر قابل اجرا نیستند بنابراین فکر می‌کنیم اگر بتوانیم با استفاده از جلسات هم‌اندیشی مشکلات تهران و آنچه که برای مدیران شهری آن دغدغه محسوب می‌شود با مسئولان نهادهای دیگر به خصوص شخص رئیس جمهور در میان بگذاریم قدم مثبتی برداشته‌ایم.»
او ادامه می‌دهد: «از طرفی شورای شهر تهران به نوعی پیشانی شورای شهر و روستاهای کشور محسوب می‌شود و مشکلات و چالش‌های قابل تعمیم به کلان شهرها و شهرستان‌های دیگر هم هست. به عنوان مثال با توجه به اینکه قریب به ۱۸ سال از عمر شوراهای شهر می‌گذرد ما هنوز هم با مشکل اجرا نشدن مدیریت یکپارچه شهری مواجه هستیم، موضوعی که کلان شهرها از آن آسیب جدی دیده‌اند و بعد از سال‌ها تلاش هنوز اجرایی نشده است.»
سالاری ادامه به مسئله اقتصاد شهری و تدوین درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها می‌گوید: «از جمله دغدغه‌های مهم اعضای شورای شهر تمام شهرهای کشور موضوع درآمد شهرداری‌ها است. موضوعی که اگر تکلیفش روشن نشود ما با پدیده شهرفروشی بیش از گذشته رو به رو خواهیم بود و مسئله مبارزه با آلودگی هوا و از بین رفتن بافت سبز شهری هرگز حل نخواهد شد.»
این عضو شورای شهر در جواب اینکه جلسه‌ای که با علی لاریجانی برگزار شد چه نتیجه‌ای داشت می‌گوید: «در جلسه‌ای که با ایشان داشتیم مسائل بسیار زیادی مطرح شد مانند طرحی که به موضوع مالیات بر ارزش افزوده می‌پردازد و از سوی دولت به مجلس داده شده است. به ایشان یادآوری کردیم که تصویب چنین طرحی چه مشکلاتی می‌تواند برای کلان شهرها ایجاد کند  موجب نارضایتی زیادی بشود. مسائل بسیار دیگری هم مطرح شد که دیدن نتیجه آنها زمان می برد اما یکی از مباحثی که نتیجه‌اش را دیدیم حمایت همه جانبه اعضای شورای شهر تهران از تداوم عضویت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد بود.»
او ادامه می‌دهد: «ما به نمایندگی از شورهای شهر و روستا از آقای لاریجانی خواستیم به این موضوع که ارتباط مستقیم با رای مردم و روح دموکراسی دارد ورود کنند و اجازه ندهند رای مردم پایمال شود. بعد از این جلسه بود که شاهد موضع گیری ایشان در مورد سپنتا نیکنام بودیم و این موضع گیری به خوبی جریان ساز شد. در واقع می‌توان گفت که حمایت از نیکنام بعد از جلسه ما با ایشان کلید خورد.»
او به اهمیت استفاده از فرصتی که اصلاح طلبان در مدیریت کشور به دست آورده‌اند هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «بعد از سال‌ها شاهد همسویی ارگان‌های مختلف مانند دولت، شهرداری، شورای شهر و… هستیم و ما فکر می‌کنیم باید از این هم سویی که پیرو اعتماد مردم به اصلاح طلبان به دست آمده است، حداکثر استفاده صورت بگیرد. حالا که مثل گذشته حل مشکلات درگیر اصطکاک نهادهای مختلف نیست می‌توان بیشتر از گذشته به مردم خدمت کرد.»